DUYARLI AMA DEMİR GİBİ KADINLAR

30 Ocak 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
545 defa okundu.

serap 5

Geçen hafta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde faaliyet gösteren İl Kadın Girişimciler Kurulu İç Anadolu Bölge Başkanı ve Kırşehir,  Kırıkkale, Aksaray ve Nevşehir KGK Başkanlarımız, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı’nı ziyaret ederek görüşmelerde bulundular. Ortak projelerin görüşüldüğü bu toplantı, “kadın girişimciler” kavramını bir kez daha gündeme getirdi.

 

Küresel dünyanın cinsiyet ayrımcılığını kaldırmaya yarayacak çeşitli teknolojik olanaklar sunması yanı sıra, toplumsal zihniyetindeki koşullanmışlıkların kırılamaması, kadınların önünde birçok engelin varlığını kalıcı kılıyor yine de.

 

Bütün bu zorlu koşullara direnen kadınların varlığı elbette bizlere umut aşılıyor.

 

Ece Temelkuran, genç kuşak güçlü ve dik duruşlu kadın yazarlardan ve incecik kitabı, “Bütün Kadınların Kafası Karışıktır”’da, kadının bu çelişkili söylemler ve eylemler dünyasında kaçınılmaz olarak yaşadığı kafa karışıklığına parmak basıyor.

 

Elbette kafalarımız hep karışık, “erkek egemen” değerlerin kofluğunu, o değerlerle aşırı pompalanmış erkeklerin yaşadıkları aczleri görerek şaşırıyoruz. Onların özgüvenleri beslensin diye hakimiyeti hem kurmak zorunda kalarak hem de bunun gösteriye dönüşmesinden deli gibi korkarak yaşıyoruz. Yumuşak ve huzur verici erkekler istiyor ama nobranları çekici buluyoruz vb. J

 

Temelkuran bu karışıklıkta kendilerine yol bulmaya çalışan kadınları, buldukları çıkış yollarına göre 3 başlıkta özetliyor ve onları arayanın bakabileceği 3 odayı tanımlıyor. 1.odada: “Cosmo Girl”ler bulunuyor. 2. odada: “Duyarlı ama demir gibi kadınlar.” 3.odada ise: “Sonsuza kadar sabırlı kadınlar” (Temelkuran, Ece (2011), Bütün Kadınların Kafası Karışıktır, 10. Basım, Everest Yayınları, İstanbul, s.85-94)

 

Cosmo girl’ler “kadın” olmaya atfedilmiş süslerini, güzelliklerini kullanmayı yaşam tarzı olarak seçenler. Toplumun “kadın” koşullanmışlıklarına -süslenmek, alışveriş yapmak vb- sıkışan kadınlar bunlar. 3.oda ise “ ruhları sünnet edilmiş kadınlar. Sonsuza kadar sabırlı kadınlar. Artık konuşmadıkları için onları anlayamıyoruz.” Genellikle bir sonul aşama olarak çıkıyor karşımıza. Yorulmuş, bıkmış, teslim olmuş kadın modeli.

 

Hepimizin bu odalara yaşam boyunca girip çıkmışlığımız vardır ama burada yazarın kasdettiği, hangi odada kalmaya karar verdiğimiz. Ben 2. Odayı seçtiğim ve birçok girişimci kadınımızın da o odayı seçmiş olduklarını düşündüğüm için sizlere bu odadaki kadını alıntılayacağım. J

 

“2. oda: Duyarlı ama demir gibi kadınlar. Hiç yıkılmadan yaşamlarını sürdürürler. Bir kez bile aşağılanmazlar. Herkes tarafından onaylanan müthiş bir kararlılıkları vardır. Büyük bir olasılıkla, yazı çizi işleriyle meşguldürler… Hem akıllı hem de kadın olmanın sevimli kaleleri, yaşamaya ilişkin o öğrenilmiş kararlılıkları, deneyimlerle buğulanmış bir parıltı düşürür gözlerine. Emek verdikleri ilişkileri vardır, emeği ve zamanı çok önemserler… Genellikle terk eden onlar olur ve mutlaka yalanlanamaz bir nedeni vardır ve mutlaka düşünsel bir ayrılık. Sevgilileriyle asla “yüz göz” olmazlar ve sokakta ağlamazlar. Cosmo kızlarla alay edebilecek kadar zeki ve birikimli hissederler kendilerini. Ne de olsa biraz sosyoloji, biraz psikoloji: “makyaj yapmak fallik bir durum”. Özgüvenleri, granitten anıtlar gibidir. Ancak yine de en ulaşılmaz özellikleri, tükendikleri anlarda bile, kendilerini yeniden üretebilecek donanıma sahip olmalarıdır. Hiç pes etmezler. Hayatları bir Amerikan boksör filmi gibi geçer gider. Şiirin anlaşılmayanını, kitabın uzun dipnotlusunu severler, bir de filmin Fransızını.”

 

Kadınlarımız kendilerini hangi odada buldular bilemem; ilk tespitlerinde haklılar mı, bunun sorgulamasını ve sağlamasını dürüstçe yaptılar mı, onu da bilemem. Ama hayata, topluma direnen ve çabalayan tüm kadınlar gibi girişimci kadınlarımıza da saygı gönderiyor, kolaylıklar diliyorum. J

 

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On