Demokrasinin Namusu Kurtuldu

23 Nisan 2018
1 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
Demokrasinin Namusu Kurtuldu

Demokrasinin Namusu Kurtuldu

Seçimlere 60 Altmış gün kala siyaset baş döndürücü bir hızla yoluna devam ediyor. Rahmetli Demirel’in dediği gibi siyasette 24 saat bile çok önemli, şimdi ise 72 saat var satranç taşları hamleler yapılarak yerine konmaya başlanıyor. Hükümletin baskın seçimine CHP 15 Milletvekilini İYİ Parti’ye gönderince tüm hesaplar yeniden değişmeye başladı. CHP tüm risklerini ve ağır eleştirileri hesaba katarak Türk Demokrasisi adına elini değil yüz yıllık emeğini taşın altına koydu. Rejimin, Cumhuriyetin, Demokrasinin kurtuluşunun Parlamenter Sistem’de olduğunu biliyorlar ve onun için Demokrasi adına ne gerekiyorsa onu yapıyorlar takdir etmek gerekir, sonuçta seçim bu vatandaş kime isterse oyunu ona kullansın önemli olan Demokrasi adına hiçbir siyasi partiyi engellememek gerekir. Türkiye’nin Uluslararası koşullarda OHAL gibi bir uygulama dururken seçimi nasıl şaibe bulaşmadan düzlüğe çıkarabilmek önemlidir.

Hürriyet Gazetesi’nde Taha Akyol Yüksek Seçim Kurulu’nun görevlerini şu şekilde yorumluyor:

“Seçimlere girme hakkı, seçimlerin aniden 24 Haziran 2018’e alınması, Anayasal hak olan herhangi bir parti için ortadan kaldırabilir mi?!

Sandık kurulunun pusulaları mühürlememiş olması madem o seçmenlerin oy hakkını geçersiz kılmıyor, AK Parti ve MHP’nin yıldırım seçim kararı da diğer İYİ Parti’yi düşünen seçmenlerin tercih hakkını ortadan kaldıramaz.

Anayasa Mahkemesi şöyle diyor:

“Seçime katılabilmeyi salt örgütlenme gücüne bağlamak uygun değildir. Böyle bir düzenleme, özellikle yeni kurulan siyasi partilerin seçimlere katılmasını önlemeye yönelik düzenleme, oldukça ağır sonuçlar doğuracak koşulları taşımaktadır. Bir siyasi partinin seçimlere katılmasını güçleştirmek ya da engellemek seçilme hakkının özüne zarar verir.”  (K: 1987/11)

TARİHTEN KORKMAK

Daha önce BAP’ı seçimlere sokan YSK’nın kendisini de tartışma konusu yapan davranışlara girmeden İYİ Parti’nin seçimlere gireceğini, Yargıtay Başsavcılığı’ndan liste gelir gelmez açıklamalıydı.

Ama böyle yapmadı, İYİ Parti’nin seçimlere giremeyeceği yolunda iktidar sözcülerinin “Beş sene sonraki seçimlere hazırlansınlar! şeklinde beyanlarda bulunmasına yol açan tavırlara girdi.

YSK, önümüzdeki seçimlere İYİ Parti’nin giremeyeceği yolunda endişeler yarattığı içindir ki, CHP bu partiye geçici olarak geçici olarak 15 vekil verdi. Birkaç saat sonra da “İYİ Parti seçimlere girecek” diye haberler çıkmaya başladı!

CHP’nin bu tavrını eleştirenler unutmamalıdır; 2002’de yasaklı Tayyip Erdoğan da CHP desteğiyle yapılan Anayasa değişikliğiyle siyasi haklarına kavuşmuştu.

Yine Sözcü Gazetesi’nden Rahmi Turan şu tespitlerde bulunuyor:

“İktidar partisinin, İYİ Parti lideri Meral Akşener’den çok korktuğunu, hatta daha da fazlası, ödü koptuğunu bir kez daha anladım. Neden mi böyle düşünüyorum? Meral Hanım “Ben 100 bin imza le Cumhurbaşkanlığına aday olacağım” diye meydan okudu ya… Aldı mı iktidarı bir telaş? Hemen Meclis’e bir yasa önerisi verdiler. Amaçları Meral Hanım’ın önünü kesmek AKP-MHP’nn Meclis’e verdiği ortak kanun teklifine göre: – Meclis dışından aday olacak kişi Maliye’ye 131.000 lira ödeyecek ve 100 bin oyu toplayamazsa parayı ger alamayacak. – İmza verecek olan kişilerin yanında nüfus cüzdanlarından başka ikametgâh adresi gösteren belge de bulunacak. – Seçmenler adaylık teklifi için kayıtlı oldukları ilçe seçim kuruluna bizzat başvuracaklar. – Seçmenler ancak YSK tarafından ilan edilen adaylara imza verebilecek. İmza için sıkıştırılan süre bu maddeyle daha da daraltılıyor. – Her seçmen sadece bir kişi için Cumhurbaşkanı adaylık başvurusu yapabilecek, vs. * * * Tüm bunlar hep bir korkunun ifadesi… Bütün güçlükler yeneceğini belirten Meral Hanım haklı olarak öfkeli: “Tek başına bir kadından korkuyorlar.”

Sayın Devlet Bahçelinin İYİ Parti seçime girmesinde bir mahsur yoktur girsinler de boylarının ölçüsünü alınlar diyordu neden şimdi hakaretler yağdırıyor oda biliyordu ki İYİ Parti’yi seçime sokmayacaklar hesapları tutmayınca ağza alınmayacak hakaretler yağdırmaktalar ortaklarıyla seçim Kırşehir’de nasıl olur nasıl şekillenir gelecekte göreceğiz ama şu bir gerçek Ak Parti Türkiye’de olduğu gibi Kırşehir’de de bayağı huzursuz olmakta.

 

YORUMLAR 1 Yorum Yapıldı.
  • Türkiye'yi tek kişilik bir yönetime teslim edecek zihniyete dur denecek bir hamle. Şeytani planı bozanları kurtuluyorum.
    23 Nisan 2018 21:15

Yorumlar Kapalı.

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com