BÜYÜK DEVLET OLMAK

21 Haziran 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
629 defa okundu.
BÜYÜK DEVLET OLMAK

Dünya hâkimiyeti için,  hem enerjiye ihtiyacı kadarına sahip olmanın hem de ihtiyaç dışında da dünyadaki tüm enerji kaynakları ve enerji ulaşım yollarının kontrol altında tutulmasının, enerji vanalarını kontrol ederek mümkün olacağını belirtmiştik.

Dünyada artan nüfus ve gelişen teknolojiye bağlı olarak, enerji ihtiyacı her geçen gün  artmaktadır..Bugün için sürdürülebilir ekonomik kalkınma için kesintisiz bir enerji kaynağı gereklidir. Gelecekte de ekonomik gelişmenin sağlanması büyük ölçüde enerjiye bağlı olacağı görülmektedir. Hatta gelecekte, enerjiye daha fazla ihtiyaç duyulacaktır. Zira 2030 yılına kadar dünyada ve ülkemizde ortalama  % 30 artacak olan enerji talebinde, ülkemiz hem enerji kaynaklarına yakınlık hem de doğu-batı, kuzey-güney yönlü enerji ticaretini yönlendirebilecek ve milli şirketleri aracılığıyla çok önemli ticari kazanımlar elde edebilecek konumdadır.

         2009 yılında İsrail açıklarında keşfedilen 280 milyar metreküplük Tamar ve bir sene sonra keşfedilen 620 milyar metreküplük Leviathan gaz sahaları dikkatleri Doğu Akdeniz’e çevirmiş, bunun ardından hem Güney Kıbrıs Rum kesimi hem de Mısır bölgede farklı keşifler gerçekleştirmişti. Hemen ardından da Doğu Akdeniz’i çevreleyen ülkelerde “Arap Baharı”… Öğrendik ki dünyada hiçbir şey tesadüfen olmaz…

         Ardından Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin Lübnan, Mısır ve İsrail’le Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) anlaşmaları imzalayarak bölgeyi tek taraflı olarak 13 parsele bölmesi, KKTC ve Türkiye’nin haklarını ihlal etti. Türkiye tepkisini ortaya koymuş, uyarılarını yapmış ama petrol şirketlerini de arkasına alan Rum Kesimi’nin belirlediği bazı parsellerde 2018 sonunda Exxon Mobil’in arama faaliyetlerine başlamıştır. Bunun üzerine Türkiye’de Fatih Sondaj Gemisi’ni savaş gemileri eşliğinde Akdeniz’e göndermiş ve kendisine rağmen Akdeniz’in doğusunda bir oldu bittiye izin vermeyeceğini ortaya koymuştur. Ardından 27 Kasım 2019’da Libya ile bir Deniz Yetki Alanları anlaşması imzalayarak, Yunanistan’ın Girit, Karpathos ve Rodos adalarının güneyinde kalan bölgeyi kendi kıta sahanlığı içerisinde kabul ettiğini ilan etti.

Türkiye, bu dönemde kararlılığını göstermiş ve tüm engelleme çalışmalarına rağmen Fatih sondaj gemisi, daha sonra Yavuz sondaj gemisi ve son olarak da Kanuni altıncı nesil ultra deniz sondaj gemisi olarak satın alındı. Bu gemilerle hem Akdeniz’de hem de Karadeniz’de petrol ve doğalgaz aramalarına başladı ve halen devam ediyor.

             Önce 20 Temmuz 2020’den bu yana Zonguldak’ın Tuna-1 ve Amasra 1 kuyularında toplamda şimdilik 540 milyar metreküplük bir doğalgaz rezervi keşfedildi.

 Türkiye sadece arama gemileri değil sismografik araştırmalar ve özellikle petrol ve gaz araştırmalarında kullanılmak üzere 2013 Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisi, ardından Türkiye’nin yüzde 90 yerli tasarım, işçilik ve entegrasyonu olan bir sismik araştırma gemisi Oruç Reis‘i  Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’ne teslim etti. Devamı da gelecek…

             Türkiye olarak net doğalgaz ve petrol ithalatçısı konumundayız ve tüketilen enerjinin yüzde 70’inden fazlasını ithal ediyoruz ve bu enerji için yıllık ortalama 40 milyar dolar ödeme yapıyoruz.Temin zorluğu ve cari açık bir yana bu enerji kaynaklarının vanası da hep başka ülkelerin elinde duruyor.

                               Enerji talebinin büyük bir bölümünü ithalatla karşılayan Türkiye’de, sürdürülebilir enerjinin sağlanması için yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan biyoyakıtlar  önemli ve büyük bir potansiyel oluşturabilir. Yine rüzgar ve güneş enerjisi de enerji çeşitliliği için mutlaka gereklidir. Ancak hedef mutlaka Nükleer enerji ve Toryum enerjisi olmalıdır.

                               Bizce büyük devlet olmanın beş önemli şartı vardır. Büyük toprak,(Vatan)Büyük Nüfus(Millet),Güçlü Ordu, İleri teknoloji (Nano teknolojisi) ve Büyük Enerji…

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On