BURHAN GÜNGÖR UNUTTURULMAK İSTENEN DOĞU TÜRKİSTAN (12)Mehmet Kasım Cantürk’ü Hayattayken Tanıyanların Anıları)

3 Aralık 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
546 defa okundu.
BURHAN GÜNGÖR UNUTTURULMAK İSTENEN DOĞU TÜRKİSTAN (12)Mehmet Kasım Cantürk’ü Hayattayken Tanıyanların Anıları)

BURHAN GÜNGÖR
UNUTTURULMAK İSTENEN DOĞU TÜRKİSTAN (12)Mehmet Kasım Cantürk’ü Hayattayken Tanıyanların Anıları)

Türkiye’ye hicret eden Doğu Türkistan Türkleri kafile başkanı Mehmet Kasım ve arkadaşlarının doğup büyüdükleri yurtlarından 5000 metre yükseklikteki meşhur Pamir yayları üzerinden aylarca yürüdükten sonra Afganistan’a iltica etmişlerdir. Afganistan’a sığındıktan sonra İstanbul’daki Doğu Türkistan göçmenler Cemiyetine müracaat eden bu Doğu Türkistanlılar, Türkiye’ye göç etmek istediklerini bildirmişler. Bunun üzerine ilk önce 1963 tarihinde 118 aile ve 1967 tarihinde de 165 kişilik aile iskanlı göçmen olarak Türkiye’ye getirilerek Kayseri iline yerleştirilmişler. Mehmet Kasım Cantürk ve arkadaşlarının Çin zulmünden kaçarak Türkiye’ye hicretleri ile ilgili olarak Cantürk’ü hayatta iken tanıyan ve onla ilgili hatıraları olan kişilerden Ahmet Ersolak’ın anılarına geçen haftadan kaldığımız yerden devam ediyoruz:
Artık ayda bir veya birkaç defa ocaktan her seferinde çoğalarak çıkıp marşlar söyleyerek akşamları Cantürk hocamıza kavuşuyorduk. Bazı gençler yol boyunca geliş ve gidişlerimzde “gırtlaksız komiser” lakaplı solcu polis ekinin şiddetine, çopuna, sopasına maruz kalıyor, bazen de karakola düşüyorduk ama umurumuzda değildi. Gençtik, güçlüydük, ÜLKÜCÜ idik ALLAH’IN kulu , MUHAMMED’İN ümmeti, ALPASLAN TÜRKEŞ’İN alperenleri, Bozkurtları ve CANTÜRK hocanın ümitleriydik.
Bir gün ocağımıza Ankara’dan Çin sempatizanı, Maocu solcu sosyalist biri geldi. Ülküdaşlarımızın yakın arkadaşı idi. Bğir hafta konuştuk, tanıştık birbirimizi ikna edemedik. Seni Cantürk hoca ikna eder diyerek ziyaretine vardık. Konuştuk gününü kararlaştırıp üç gün sonra akşam üstü Cantürk hocanın dergahına geldik.
Misafir arkadaş bu arada hocayı saatçi dükkanında tanıyınca biraz küçümsemişti. Selam kelamdan sonra bütün sorularına makul ve mantıklı cevaplar verdi. Çin’in Doğu Türkistanlılara uyguladığı baskı mezalim ve zulmü anlatarak insanlık suçu işlediklerini, insanları köle gbi karın tokluğuna çalıştırdıklarını, aile bütünlüğünün olmadığını, babanın oğlunu, oğlunun babasını ajanlıkla itham ettiğini,bir avuç komünist yöneticilerin mutlu azınlık olduğunu, sınıfsız toplum yutturmacılarına çalışanların işçilerin özgür olduğu kandırmalarına insanların işçilerin bir robot gibi çalıştırdıklarına namus, ar, haya gibi kavramların olmadığını, “Din afyondur”, “kadın toplumun ortak malıdır”, görüşlerine sahip olduklarını anlattıktan sonra bizim Çin’ci, Maocu, solcu Ankaralı gence dönerek; oğlum senin kız kardeşin var mı dedi, genç iki tane ablam var diye cevap verdi. Cantürk hoca oğlum onların ortaklık malı olmasını ister misin, nikahsız başkaların koynunda olmasını ister misin deyince misafirimiz hiddetle; Hayır Hayır diyebildi. Cantürk hocada taşı gediğine koydu. Dediki;
Haftaya Ahmet Ersolak’ın Cantürk hoca ile ilgili hatıralarına devam edeceğiz.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On