BUNLAR AĞAÇ DÜŞMANI

20 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
441 defa okundu.
BUNLAR AĞAÇ DÜŞMANI

IMG-20150820-WA0000

Kırşehir Halk Kütüphanesinin yıkımı olaylı oldu. Zira kütüphanenin yanında yer alan apartmanların balkonu kullanılamaz hale geldi, çevrede bulunan ağaçlar molozlara karıştı. Vatandaş duruma sert tepki gösterdi.

 

Kırşehir’de büyük bir okuyucu kitlesine sahip, kültürel etkinlikleriyle adından sıkça söz ettiren ve faaliyetleriyle Türkiye genelinde ikinci sırada yer alan Lütfi İkiz Halk Kütüphanesi’nin yıkım işleri başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın2015 yılı yatırım programına alınarak yıkılıp yerine yenisinin yapılmasının planlandığı kütüphane Kırşehir halkının meraklı bakışları arasında hiç bir önlem alınmadan yıkıldı.

46 yıldır Kırşehir’e hizmet veren kütüphanenin yıkımını üstlenen firma çevrede hiç bir güvenlik önlemi almadan yıkım işlemine başladı. Firma çalışanları kütüphane bahçesinde bulunan yeşil ağaçları çevreci vatandaşların tepkisine rağmen acımdan devirirken, 7-8 katlı binaları da tehlikeye sokarak yıkım yaptı. Güvenlik önlemlerinin alınmaması nedeniyle yıkım esnasında kütüphanenin yanında bulunan apartmanlar da zarar gördü. Yan tarafta yer alan iki apartmanın d balkonu kullanılamaz hale geldi.

Vatandaş Canından Olabilirdi!

İki apartmanın balkonunun zarar görmesi üzerine kontrolsüz şekilde yıkıma başlayan görevlilere tepkilerini arttıran esnaflar, “Biz yetkililere önlem alınsın dediğimiz halde alanda hiçbir önlem alınmadı. Şu anda yaşanan durumu da herkes görüyor. Bölgede bulunan esnafların hepsi duvarın yıkılması sonucu zarar gördü. Dükkanlarımızın içerisini yıkım öncesi boşalttılar, ama bölgede çalışma için önlem almadılar. Maddi hasarımız var. Müşterilerimizle ilgilenemiyoruz. Can kaybı olmamasına şükrediyoruz” dedi.

Bu Çam Ağacının Vebalini Kim Ödeyecek?

Bazı çevreci vatandaşlar ise ağaçların yıkılmasına ve molozların arasına karışmasına tepki göstererek;” Bir ağaç, hele bir de çam ağacı o kadar kolay yetişmiyor. Başka milletler yeşilliğe önem verip ülkelerini ağaçlandırırken, bizim ülkemizde ağaca ve yeşile hiç bir önem verilmiyor. Bir de üstüne yetişen ağaçlarımız böyle moloz yığınlarına karıştırılıyor. Yere yığılmış olan bu çam ağacının vebalini kim ödeyecek? Çam ağacı demek sadece yeşil demek değil, aynı zamanda oksijen demek, yağmur demek. Oysa biz oksijenimizi kesiyor, yağmurumuzu engelliyoruz.” diyerek haklı isyanlarını dile getirdi.

Bu arada eski kütüphane alanı yaklaşık 5 ay önce boşaltılmış ve Medrese Mahallesi 97. Sokak No: 10 -12 ve 1 adresinde hizmet vermeye başlamıştı.

 

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN