BİZDEKİ İŞLER… BÖYLE İŞLER! (2)

25 Ekim 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
560 defa okundu.
BİZDEKİ İŞLER… BÖYLE İŞLER! (2)

Vaizin kirli peçetesini yiyen yükseldi, kirli donunu koklayan ilerledi. Yalan mı?

Esasta farklı bir yazı düşünmüştüm. Bu şehrin nasıl yönetildiği kafama takıldı durdu. Bu işte topallayan sadece İl Kültür Müdürlüğü olsa. Hadi neyse dersiniz! Kırşehir bir termal şehri. Ya biz böyle biliyoruz, ya da birileri olmayan termalle bizi kandırıyor!

Açıkça soruyorum. Karakurt kaplıcası ne oldu? Bu kaplıcayı yıllarca işleten AKP milletvekilinin kardeşinden bu parayı faiziyle alabildiniz mi? O tesis yıllarca fuhşa hizmet etti. O tesisten birilerinin yakının sonuna kadar istifade etti. Sonuç alınamadı. Çürümeye terk edildi. hemen yanında tarihi hamam. İçindeki rezaleti, pisliği temizlemeye kalkışsanız, kırk kamyon yetmez. Bunun için olsa gerek ki; beylerin keyfi yerinde maşallah. Burada özel İdarenin suçu yok mu? Şimdi herkes çıkar derki benimle alakalı değil. Yahu bu şehrin Termal A.Ş’den kimler ne kadar maaş alıyor. Kısaca bu şirketten maaş almıyor musunuz? Eeee… Sadece ısınan konutlar ve üç parçalı otelden alınan paranın bir kısmı sizlere maaş olmuyor mu? Otellerin doğru dürüst yolu yok. Adam gibi bir otel var. diğer oteller kasaba otelinden farksız. Termal Turizm. Bu turizmin Kırşehir hariç kime, kimlere hizmet ettiği açıkça ortada.

Bizim Kültür müdürlüğünün Japon hayranlığı var ya! Nedenini ben bilemiyorum. Neden kültürle ilgili bir kurum geriye dönüp bakmaz. Bu şehre Onix’i ve Termali kazandıran bir bilim adamı var.

Fritz Baade ismini duydunuz mu? Mutlaka biliyorsunuz. Ben size belleğinizi tazelemeniz için ip uçları vereyim. Yıl 1930 Almanya’da Nazi baskısı, bilim insanlarını başka ülkelere gitmek zorunda bırakıyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifleriyle, 60 bilim adamı Türkiye’ye geliyor. Bunlardan biriside Prof. Fritz Baade… Bu profesör Kırşehir Termal kaplıcalarını ve Terme taşının varlığını 1930’lı yıllarda ortaya koyan, Alman bilim adamı. Bu isim o kadar çok seviliyor ki; Terme caddesine ismi veriliyor. Dahası var.

Baade’ye 1958 yılında Kırşehir’in fahri hemşerilik unvanı veriliyor. Baade hemşerilik beratını da dönemin Başbakanı Adnan Menderes’in elinden alıyor. Kırşehir; Termali de, Onx’de 1930’lı yıllarda bu kıymetli bilim adamından öğreniyor.

Terme caddesinin eski adının Fritz Baade olduğunu, levhasının Kapucu camii minaresi arkasındaki duvarda halen takılı olduğunu biliyor musunuz? Bugün bu kıymetlerin değerini bilmiyorsak, bu şehre yıllardır yön veremeyen idarecilerin sayesinde. Viyana’da termal sağlık tesisleri var. Muhteşem. Esasta Avrupalının termale ihtiyacı yok. Onlar kendilerinden olan bir bilim adamının 1930’lu yıllarda, o günün şartlarıyla yaptığı araştırma ve ortaya koyduğu veriyi mutlaka yerinde görmek isterler. Onlar; bu tarihi olayın bir parçası olarak, savaş yıllarında, bilim adamı kıyımında bir başka ülkeye sığınmış ve hizmet etmiş bir bilim adamı ilgilerini mutlaka çekecektir. Bu yönde nasıl bir gayret veya projeniz var mı? Oldu mu? Boş verin. Çekin kuyruğunu gitsin.

Japonlar örf ve adetlerine çok düşkün bir millet. Bizler böyle biliriz. Yalakacılığın, fırsatçılığın, hatta alçaklığın bir örneğini bu Kırşehir, Kaman ilçesinde yaşamıştır. Kaman ana caddesi üzerinden “Atatürk” adı sökülmüş. Yerine “Prens Mikasa” adı verilmiştir. Benim Japon düşmanlığım falan yok. Ben onların örnek alınması gereken bir millet olduklarına inanmış bir kişiyim. Bu değişimi onlar istediler de yapıldı demiyorum. Sadece bizdeki seviyesizliği ortaya koyuyorum.

Benim değerlerime el uzatılması bu örnekle kıyas dahi götürmez. Bu ülkenin bir kurucu değeri olan. Dünya’nın önünde saygıyla eğildi bir devlet adamının ismini, Uzak doğunun bir prensinin adıyla eş tutmak. Japon’u yüceltmekse bu ahlak yerin dibine batsın. Mustafa Kemal Atatürk ismini caddeden söküp atan, yerine “Prens Mikasa Caddesi” adını koyan akla lanet olsun.

Yüzünüzü Kırşehir’e dönmüş olsanız, ve biraz düşünseniz değerleri bulup hayata geçirecek projeler yapmış olsanız… Kötümü olur? Sadece soruyorum size. Kalıcı ve gerçekçi değerlere yönelmek, sizi de kalıcı kılar. Bütün mesele başlayabilmekte.

Yazımın içinde birazcık değindim. Bu şehirde kulağıma gelen öyle kirli ilişkiler var ki. yazsam akıl almaz. Kimin eli kimin cebinde. Şaşarsınız. Öyle bir sadet zinciri kurulmuş ki, anlatılanlar dudak uçuklatıyor.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com