BİRAZ İNSAF… BİRAZ AKIL…

2 Mart 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
BİRAZ İNSAF… BİRAZ AKIL…

BİRAZ İNSAF… BİRAZ AKIL…

Şehircilik bir bilimdir… Gelişmiş ülkelerde başarılı Belediye Başkanları Teknik eğitime sahip kişilerdir.

Daha öncede yazdım. Yerel seçim genel seçim değildir. Siyasi yapınız ne olursa olsun. İnancınız ne olursa olsun. Yaşınız, cinsiyetiniz ne olursa olsun. Bu şehrin havasını soluyor, kaldırımlarını, parklarını kullanıyor, sunulan her hizmetten sonuna kadar istifade ediyoruz. Kent planlaması yapılırken hangimize siyasi ayrım gözetilmiş, bu ayrımcılıkla hizmet üretilmiştir.

Ulaşımdan, Parklardan, Kaldırım, Cadde ve Sokaklardan…  Kanalizasyon, Temiz su kullanımından… Hangi sokağın çöpü alınmıyor? Pırıl, pırıl bir şehirde yaşarken insan kaynaklı, yanlış ve kirliliği Yaşar Bahçeci üzerinden değerlendirmek. Belediye çalışanlarının hatasını Başkana yüklemek. Bu anlayışın en hafif tarifi bayağılıktır.

Bir şehri özellikle çağdaş normlara taşıyacak büyüme ve kalkınmanın altında yatan temel öğe olarak kabul gören temel hizmetlerin başlığı “Alt Yapı” hizmetleridir.  Bu şehri gelecek 50 yıla taşıyacak Su ve Kanalizasyon sistemleri baştan sona yenilendi.

Eleştiri haklı nedenlere dayanmalı…

Alt yapı sadece su ve kanalizasyon ağı değildir. Ulaştırma hizmetleri yüksek maliyetler ve sürdürülebilirlilik gerektirir. Bu riski alabilen bir başkandan söz ediyorum. Bu işte partizanlık yok. 31 Mart bir öç alma tarihi ise kimden bu öcü alma hırsınız var.

Belediyecilik bir ekip işidir. Kadro ve işini bilen oluşuma sahip olmak bir geniş görüşlülük meselesidir. Başarı kadroyla, ekiple, planlama ve geniş görüşlülük ile gelir.

Yaşar Bahçeci’yi enflasyonun suçlusu yapalım mı? Bu bir akıl tutulması değilse nedir.

Pahalılığın nedeni olarak Yaşar Bahçeci’yi görmek? Aptallığın, geri zekâlığın kendisi değilse nedir.

Yaşar Bahçeci’yi ne ile karalayalım! Kulp takalım. İftira salyasına itelim. Olabilir mi?

Belediye çalışanlarının hatalarını Yaşar Bahçeci’ye yıkmak, üzerinden kirli siyaset üretmek en basit tarifiyle hayâsızlıktır.

Kanunsuz, mesnetsiz teklifte bulunmak. Olmayınca karalamak. Kanunsuz uygulamalarla siyaset yapan dalkavukların, cahil gardırop Atatürkçülerin peşine düşmek.

Bu hesabı iyi yapmak gerekir.

Ucuz, temiz, toplu taşıma araçları bu şehrin insanına koşulsuz hizmet veriyor. Sadece bu ayın ilk 15 gününde Belediye otobüsünden istifade eden 65 yaş üstü kişi sayısı 56 bin…  Bu insanlar Yaşar Bahçeci’ye Teşekkür ediyor. Duacıyız diyor.

Tarihi boyunca değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve bu medeniyetlerin izlerini, taşıyan, doğa bilinciyle desteklenen bir çevre anlayışına sahip bir şehirde yaşamak. Kırşehir kendi ölçeğinin dışında Büyük şehirlerle kıyaslanarak öne çıkıyor. Bu işin kahramanlarını görmek gerekir.

Kültürü yaşatmak, izlerini yenilemek insan anlayışı etrafında toparlamak. Sadece kendine dönük olmaksızın, kamuya teklif edebileceği toplu bir görüşü, bir vaadi, kendisi ve diğerleri için tasavvur ettiği bir proje ile ortaya çıkartmak. Bu şehrin bir kültür merkezi var. Bu şehre adıyla onurlandırmış Ahi Evran-ı Velinin artık bir kültürel külliyesi var. Diğer yanda Ahi Evran-ı Velinin el yazması kitaplarını Konya’ya taşıyanlara kim hesap sormalı?

Bu proje; kendi değerlerinden, onları gerçekleştirme azminden ve temelde bulunan bir kendilik bilincinden kaynaklanır. Bu yöneliş itibariyle evrensel bir ufku hedefler. Kırşehir bu hedefine Yaşar Bahçeci ile ulaşmıştır.

Bu şehri emin ellere teslim etmek. Benim gibi düşünen on binlerce kişi var.

Aynı zamanda kendi çağının tanığı olarak insanın, sahip olduğu kültürün dışında farklı kültürlerin özelliklerini ve niteliklerini de öğrenmesi gerektiği, bunun hem kendi kültürümüz açısından hem de genel olarak dünya kültür tarihinin korunması açısından önem taşıdığı düşüncesi projeler yansımış ve ortaya çıkmış ise ne diyeceksiniz?

Kent planlamak zart zurtla olmaz. Yaşanabilir kentler yaratmak. Bir vizyon meselesidir.

Bir kent yöneticisinin, kültür ve medeniyet arasındaki ilişkiyi kavrayarak kendi yaşadığı şehri imkân ve zenginlikleri ve diğer özelliklerini. Bu özelliklerin yanı sıra mekân ve zaman ilişkisi bağlamında da keşfetmesi ve tanıması gerekir.

Yaşadığı şehrin soyut ve somut kültürel değerlerini tanıması; tarih içerisinde şehrin değişim, dönüşüm ve sürekliliğini algılayıp kültürel mirasın korunması ve yaşatılmasını fark etmesi; birlikte yaşama kültürü edinerek kültürel etkinliklere katılması ve sonunda geçmişler gelecek arasında gerçeklik bilinci kazanmasını amaçlanmış ve bu şehirde 10 yıl içinde hayata geçirilmiştir.

Bu şehrin 10 yıl içinde yüzü gülmüş, çehresi değişmiştir.

Bir şehrin oluşmasında etkili olan coğrafi, tarihsel, sosyal, kültürel, ekonomik ve çevresel faktörler öne çıkar. Değişim akılcı bir vadeye yayılır, öncelik sıralaması akılcı yapılırsa yeniden doğan kentler yaratmak mümkündür. Bunun içindir ki; Kırşehir 81 il içinde parmakla gösterilen şehir olma özelliğini kazanmıştır.

Şehrin oluşum süreci ve insanla ilişkisi fark ettirilmelidir. Yaşar Bahçeci başarmıştır. Şehrin arkeolojik dokusu bozulmamış, bin yıla yol alabilecek kalıcı değerlerle kıymetlendirilmiştir.

Şehrin fırsatlar sunduğu kadar, riskler de içerdiği vurgulanır. Yaşar bahçeci nihayetinde bir siyaset adamı. Siyasetçi risk almaz… Ama O; bu şehir için risk almıştır. Bu riskin kendisine kazanımlarla takdiri getirdiği gibi ağır eleştirilerde getirmiştir. Bugün gelinen nokta… Kırşehir kazanmıştır.

Hesap verilebilirlilik budur. Sunumların tamamı Kente hizmet içeriklidir.

Her altı ayda, yerel ve ulusal basın temsilcilerine bilgi vermiştir. Emin olmak. Güven sahibi olmak. Sisteme hakim olmak bir vizyon meselesidir. Bu iş inşaat amelesi yönetmeye benzemez.

Toplantılarda kendine yöneltilen her türlü eleştiri ve soruları cevaplamış, sorulara kaçamak cevap vermekten kaçınmıştır. Dürüst ve gerçekleri hayata geçtiğini görmezden gelmek sahtekârlıktır.

Sunumlarında sadece kentsel gelişim yer almamıştır. Eğitim, sağlık, iş, sanat ve sosyo-kültürel imkânların yanı sıra çevresinde oluşabilecek olası tehlikelerden (doğal afet, şiddet, madde bağımlılığı, trafik güvenliği, cinsel istismar vb.) nasıl korunma ve önlemlere kadar indirgemiştir. Bu anlayış bir kent bilgeliğidir.

Yaşanılan şehirdeki nüfusun yaş grupları, cinsiyet ve çalışanların ekonomik faaliyet kollarına göre dağılımına, yaşanılan şehirdeki nüfusun dağılışına etki eden başlıca faktörlere yer vermiş. Siyaset adamı olmasına rağmen asla siyasi polemikler üretmemiştir.

İşini bilen ve yapan bir Belediye Başkanı.

Kentleşme akılcı olmalı. Kentsel gelişim uygulanabilir projelerle öne çıkarılmalı ve kentsel işlevsel birbirinden ayrılmalıdır. Bu şehir Yaşar Bahçeci ile çok iyi ivme yakalamıştır. Şehirde bölgesel ayrım yapılmamıştır. Kentin tüm bölgeleri, alt ve üst yapı hizmetlerinden sınırsız yararlandığı gerçeği vardır.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com