UNUTTURULMAK İSTENEN DOĞU TÜRKİSTAN

8 Ağustos 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
584 defa okundu.
UNUTTURULMAK İSTENEN DOĞU TÜRKİSTAN

UNUTTURULMAK İSTENEN DOĞU TÜRKİSTAN

(Kafile Başkanı Mehmet Kasım Cantürk ile İlgili Anılar) (2)

Türkiye’ye hicret eden Doğu Türkistan Türkleri kafile başkanı Mehmet Kasım ve arkadaşlarının    doğup büyüdükleri yurtlarından 5000 metre yükseklikteki meşhur Pamir yayları üzerinden  aylarca yürüdükten sonra  Afganistan’a iltica etmişlerdir.  Afganistan’a sığındıktan sonra  İstanbul’daki Doğu Türkistan göçmenler Cemiyetine müracaat eden bu Doğu Türkistanlılar, Türkiye’ye göç etmek istediklerini bildirmişler. Bunun üzerine ilk önce  1963 tarihinde 118 aile ve 1967 tarihinde de 165 kişilik aile  iskanlı göçmen olarak Türkiye’ye getirilerek Kayseri iline  yerleştirilmişler. Mehmet Kasım Cantürk ve arkadaşlarının Çin zulmünden kaçarak Türkiye’ye hicretleri ile ilgili olarak  Cantürk’ü hayatta iken  tanıyan ve onla ilgili hatıraları olan kişilerden  Recep Kanalga’nın anıları:

Mehmet Kasım Cantürk hocamı, babamın bakkal dükkanının bulunduğu Yeni Mahalle’de tanıdığımdan daha çocuk yaştaydım.

Mahalle kültürünün yoğun bir şekilde hayatının içinde olduğu semtimizde  sıklıkla Doğu Türkistanlılar ile muhabbetimiz olurdu. Hoş, o çağlarda  Doğu Türkistan’ı bilmezdim; Uygur, Kazak nedir habersizdim. Neticede her birimiz aynı memleketin insanlarıydık, hepimiz Türk’tük. Yalnız simaları bana uzak diyarlardaki ata topraklarından izler taşırdı.

Mehmet Cantürk hocam, o vakitler benim için ak sakallı, nur yüzlü muhterem bir büyüğümdü. Hemen her görüşümde elini öper, hal hatır sorar ve dua isterdim. Gülümseyen bir çehre ile elimi sıkar,dua ederdi. Kendisinin Doğu Türkistan davası için ne kadar mühim bir şahsiyet olduğunu sonradan öğrendim. Tıpkı sınıf arkadaşım Oğuzhan Altay’ın, merhum hocamızın torunu olduğunu sonradan öğrendiğim gibi.

İşte o zaman, ak sakallı nur yüzlü ihtiyar daha da büyüdü gönlümde. Bir dava adamının ne kadar tevazu sahibi olabileceğini gördüm merhumda. Alnındaki çizgilerde o zaman vatan uğruna çekilen çileleri. Mütebessim çehresindeki tevekkülü o zaman anladım. Mehmet Cantürk’ün şahsında Doğu Türkistan’daki zulmü gördüm. Pamir’deki ayazı, Bedehşan’daki sıkıntıyı, Kabil’deki gayreti gördüm. Cantürk’ün şahsında göçü okudum satır satır. Modern çağlardaki hicreti yaşadım adeta Çocukluğumdaki nur yüzlü ihtiyar artık gözümde Altay dağları gibi olmuştu. Tanrı Dağları ile yarışır gibiydi.

Türkiye’de ve Türkiye dışında yaptığı faaliyetler ile Doğu Türkistan davasının unutulmaz bir neferi oldu. Kalemiyle, kelamıyla Doğu Türkistan davasına  yaptığı hizmetler tarih sayfalarının en mümtaz yerine kaydedildi. Cenabı Allahtan Mehmet Kasım Cantürk hocamıza rahmet diliyorum. Uğruna hayatını adadığı  Doğu Türkistan’ın  en yakın vakitte bağımsızlığa kavuşmasını niyaz ediyorum.

Haftaya Mehmet Kasım Cantürk’ü hayatta iken tanıyan Prof Dr. Harun Güngör’ün anılarına yer vereceğiz.

.   Doğu Türkistan’daki mezalimi iyi anlayabilmeniz için  aşağıya aldığım   Yeniçağ Gazetesinin 6  Kasım 2018 tarihinde yayınlanan Batuhan Çolak imzası ile çıkan yazısını  okumanız dileğiyle

Geçtiğimiz Cumartesi günü Ankara Millî Kütüphane’de bir panel vardı. Türk Ocakları Genel Merkezi tarafından düzenlenen “Doğu Türkistan’da insan hakları” başlıklı panelde anlatılanlar tarihî öneme sahip.

AA, DHA ve İHA gibi haber ajansları konuyu görmezden geldi.

Etkinlikle ilgili tek haberi Kırım Haber Ajansı’nda (QHA) bulabildim.

Panelin ilk konuşmacısı bir turizmci… Adı Ömürbek Bekali… Doğu Türkistan’daki Çin kampından “Özbekistan vatandaşı” olduğu için çıkabiliyor. Anlattıkları korkunç.

Bekali, kampta yaşadıklarına dikkat çekebilmek için kürsüye elleri ve ayakları zincirlenmiş olarak çıkıyor ve şunları anlatıyor:

“Ben bir turizmciyim. Bir Doğu Türkistanlıyım. Kazak vatandaşıyım. Dedemi görmek için gittiğim Şark-ı Türkistan’da 8 ay tutuklu kaldım. Kazakistan vatandaşı olduğum halde kamplara alındım. Orada Türk olmanız, Müslüman olmanız tutuklanmanız için yeterlidir. Ben bugün Şark-ı Türkistan’daki 30 milyon Uygur Türkünün durumunu, yaşadığı zulmü anlatmak için geldim, bunun için çok gururluyum.

Kamplarda bize, ‘Siz Suriye’deki teröristlere yardım ediyorsunuz terörü buraya da taşıyacaksınız’ diye aşağılıyorlardı. Bir öğün yemek için, Çin liderlerini, devlet başkanını, komünist parti başkanlarını metheden şarkılar söylemeniz gerekiyordu. Buraya zincirlerle çıktım çünkü kampa ilk geleni bu şekilde tutuyorlar. Hiçbir yere gidemiyorsunuz tüm ihtiyaçlarınızı orada gidermek zorundasınız. Yerinize yeni biri gelene kadar. Böyle bir zulüm ve baskı var. Çin, yakın zamana kadar varlığını bile inkâr ettiği kampları dünyaya “eğitim kampları” olarak göstermeye çalışıyor. Orası eğitim kampı falan değil! Benim eğitime ihtiyacım mı var? Ailemde kamplara alınan akademisyenler, eğitimciler var bunların eğitime ihtiyacı olabilir mi? O kamplardan ben Kazakistan vatandaşı olduğum için çıkabildim. Başka türlü çıkma ihtimaliniz yok. Ancak ölünüz çıkar. Nitekim geçen ay (18 Eylül’de) kampta olan babamın ölüm haberini aldım. Bu haberi de kardeşim Doğu Türkistan’dan kendini tehlikeye atarak bana iletti. Muhtemelen bu haberi verdiği için onu da kampa aldılar. Zulüm bu seviyede.

Ben bir Hun evladı ve Türk soylu biri olarak, oradaki kardeşlerimin halini dünyaya anlatmayı kendime bir vazife olarak görüyorum. Ömrümün sonuna kadar, Şarki Türkistan’ın bağımsızlığı için mücadele vereceğim. Doğu Türkistan’da Türk, Türkiye dediğiniz zaman oradaki insanlar için akan sular durur. Türkiye’yi çok severler. Ancak Türkiye’nin bizim yaşadığımız duruma tepki vermemesi bizi çok üzüyor. Son olarak, bize Türk diyorlar. Böyle doğduk böyle öleceğiz.”

İşte Doğu Türkistan’daki yaşananların kısa bir özeti…

Türk oldukları için uğramadıkları işkence kalmayan milyonlarca insan.

Daha ne kadar susabiliriz, daha ne kadar duyarsız kalabiliriz? Soydaşlarını unutan bir millet, geleceğine nasıl umutla bakabilir? Hepsinden de ötesi soydaşını unutan bir millet, ümmetini nasıl kurtaracak?

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On