ATATÜRK’ÜN VEFATININ DIŞ BASINDAKİ YANSIMALARI (20)

25 Kasım 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
520 defa okundu.
ATATÜRK’ÜN VEFATININ  DIŞ BASINDAKİ YANSIMALARI (20)

   Kerrar Esat Atalay’ın Yeniçağ gazetesinde yayımlanan çeşitli kaynaklardan faydalandığı Atatürk’ün  vefatı ve dış basındaki yankıları konulu  yazılarına devam edeceğim.

Yazımın başında bahsettiğim yazar  konu ile ilgili Doç. Dr. Nurcan Toksoy’un makalesinden alıntı yaparak  konuya şöyle başlıyor.

   Atatürk’ün tarihteki saygın yeri öncelikle Türk milletinin kalbidir. Fakat o, oluşturduğu misyondan dolayı her geçen gün dünya milletleri tarafından incelenip araştırılmaktadır. O gerçekleştirdiği  Türk Milli Mücadelesiyle  sadece Türk Milletinin kadereini değiştirmemiş, dünyanın sömürülen ve esaret altında ezilen  birçok millete de umut ışığı olmuştur. XX. Yüzyılı en büyük lideri olarak kabul edilen Atatürk, öldükten sonra bütün dünya basını onun hakkında günlerce yayın yapmışlardır.

    Timpul adlı Romanyada yayınlanan gezetede Atatürk’ün vefatı sonrası “Yeni Türkiye’nin Banisi Öldü”  başlığı altında yayımlanan makalede, O’dan olağanüstü işleri başaran kişi olarak bahsetmiş, insaniyetin şahit olduğu en büyük ihtilali gerçekleştiren lider olarak tanımlamıştır. İki Romen gazetecisinin kendisiyle yaptığı mülakatı neşreden gazete, şöyle yazmaktadır; “Atatürk şöyle diyordu: Yapılan işler milletim için duyduğum hudutsuz sevgiden doğmuştur. Milletimi dünyanın medeni  milletleri seviyesine  çırkarmayı arzu ettim. Onun arzularını gördüm, tanıdım ve meydana getirdim. Başarımızın sırrı şudur. Millet le başkan arasında tam bir bağlılık. Hiçbir zaman mükâfat ve minnettarlık beklemedim. Belki çiçeklerden hiçbir şey beklemeyerek onları  büyük bir aşk  ve şevkle yetiştiren bir bahçevın gibi ben dae milletime  kuvetli ve mesut bir hayat vererek onun çiçeklendiğini görmek istedim. Karşımızda büyük harpte kuvvetli müttefiklere karşı harp eden mağlup ve perişan bir vaziyete düşen vatenını hiçbir taraftan yardım görmeksizin zaferlere ulaştıran bir asker duruyordu. Mazinin çürüyen ve zarar veren bütün ananelerini yıkan siyasi şahsiyet konuşuyordu. Avrupai  esaslar üzerine bina edilmiş bir devlet kuruyordu. Türk ailesine inkılaplar yaparak Türk kadınını yeni hayata ve serbestliye kavuşturmuştu. Dahili ve harici olmak üzere Türk milleti ile Avrupa milletleri arasındaki bütün engelleri yıkmıştı. Uykusundan uyandırdığı Türk milletini, asırlarca ihmal edilen mesafeyi birkaç sene içerisinde kat etmek üzere faaliyete davet etmişti.”

   Timpul Gazetesi, ayrıca “Şarktaki Dostlar” başlığı altında yayınladığı bir makalede de ondan, şarkın en büyük ihtilalini yapan kişi, Türkiye’yi dirilten adam, hasta adama sağlık veren kişi olarak icraatlarından uzun bir süre bahsetmiş   ve Türk milletinin  büyük üzüntüsünü paylaşmıştır. Devam edecek

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On