ATATÜRK HAKKINDA YABANCI DEVLET ADAMLARININ SÖZLERİ (3)

26 Haziran 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1671 defa okundu.
ATATÜRK HAKKINDA  YABANCI DEVLET ADAMLARININ SÖZLERİ (3)

   Yazıma başlamadan önce Başkent  Üniversitesi  öğr. Öğretim üyesi Prof. Dr. Kaya Boztepe’nin  Atatürk hakkında  yazdığı makaleyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Kaya Boztepe, Başkent Üniversitesi Kültür Yayını olan “BÜTÜN DÜNYA” adlı dergisinde Atatürk hakkında şu tespitte bulunuyor:  “Günümüzün Laik Cumhuriyet Türkiyesinde, Atatürk düşmanları hiçbir belge, bulguya dayanmadan son derece çirkin yalan ve iftiralarla kafaları karıştırmaya çalışıyorlar. En önemli belge Nutuk’tur. Yazılmış yazılar, alınmış kararlar, antlaşmalar, çekilmiş telgraflar birer belgedir. Ümmet’ten millete, kulluktan vatandaşlığa geçmemize, özgürlüğümüze kavuşmamıza sebep olan Atatürk bir mucize, bir lütuftur Türk Milleti için. Avrupa’da yüzlerce aydın, sanatçı  ve ilim adamlarının 300 senede yaptığını tek başına 10 sene içinde yapan bir kahramandır Atatürk.

  O bizden biriydi. Neşesinin tek kaynağı halkının mutluluğu ve halkıyla beraber olmaktı. Aç kaldı, uykusuz kaldı, şehitleri elleriyle toprağa verdi, ailesinden uzak kaldı, hasta oldu, kurşun yedi, yüzü, gözü dağıldı, kör olma tehlikesi geçirdi, kaburgaları kırıldı, etrafı sarıldı, idama mahkûm oldu ama o hiçbir zaman mücadeleden vazgeçmedi, doğru bildiklerinden hiç taviz vermedi.

    O çelik bakışların ardında son derece  yumuşak, duygusal, romantik ama kırık bir kalp vardı. Kendi için değil, halkı için adanmış  onurlu ancak bir o kadar da hüzünlü bir hayatı vardı. Ruhu Şad olsun”

  Nikita S.Kruşçev- Sovyetler Birliği Başkanı, 1963

Yakın ve Orta doğu’da ilk Cumhuriyet, doğuşunu  O’na borçludur. Bu Cumhuriyet, bir çok ulusun  milli özgürlük savaşına  ışık tutmuştur. Atatürk’ün yönetimindeki Türkiye’nin  uluslar arası  otoritesi  yükselmiş ve ülkesi dünya siyasetinde önemli bir rol oynamaya başlamıştır.

  Ludwig Erhard- Batı Almanya  Cuhurbaşkanı, 1963

Bütün  dünya  10 Kasım’da  biz Almanların da dostluk  ve saygı ile bağlı olduğumuz bir insanın hayatını ve eserlerini  takdirle anmaktadır. 29 Ekim  1923’te  Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanı, onun  diplomatik dehâsının  bir eseridir.

  Jawaharlal Nehru- Hindistan  Başkakanı, 1963

Kemal Atatürk veya  bizim  O’nu o zamanlar tanıdığımız ismiyle Kemal Paşa, gençlik günlerimde benim kahramanımdı. Büyük devrimlerini okuduğum zaman  çok duygulandım. Türkiye’yi modernleştirme yolunda Atatürk’ün giriştiği genel çabayı büyük bir takdirle karşıladım. O’nun dinamizmi, yılmaz ve yorulmak bilmezliğ insanda büyük  bir etki yaratıyor. O Doğu’da modern çağın yapıcılarından biridir. O’nun en büyük  hayranların arasında bulunmakta  devam ediyorum.

  Kurt Georg  Kiesinger- Almanya  Başbakanı, 1968

Ben Türk –Alman dosluğunu yakından tanıyan bir neslin çocuğuyum. Küçük yaşımda  bir adamın  kahramanlıklarını, yaptığı hizmetleri, ülkesi için giriştiği özverileri gördüm. Bu adam Mustafa Kemal’di. Bugün daha iyi  kavrıyorum ki, o insan büyük bir devlet adamıydı. Büyüktü, çünkü, ölçüyü korumasını her zaman ve eserini  tehlikeye sokacak  sınırları aşmadı. Yürekliğinin sınırlarını da çizebilecek kadar anlayışlıydı.

  W.Somerset Maugham- İngiliz Romancı, Yazar, 1953

  Bir insanın değerinin  en belirli ölçüsü kendi alanındaki üstünlüğünü dostuna düşmanına kabul ettirebilmesindedir. İşte Atatürk bu yüceliğe ermiş dâhilerden biridir. Bir ihtilâlci olarak modern Türkiye’yi yaratmış, davasında muzaffer olmuş ve yüzyılımızın  büyük devlet adamları arasına katılmıştır.

  Dwight D. Eisenhower- ABD Başkanı, 1953

Kemal Atatürk için daimi bir anıt tesisi münasebetiyle Türkiye’ye  tebriklerimi arz ile gurur duyuyorum. O’nun gösterdiğ yolda yürüyen ulusunuz çok önemli başarılar elde etmiştir. Türk birliğinin ve ilerleyişinin mimarı Atatürk’ün hatırasını anmak için yapılan tören dünyanını her tarafından  hür insanlara ilham kaynağı olmuş  zata çok yerinde bir saygıdır.

  Muhammet Ali Cinnah-Pakistan Kurucu Devlet Başkanı, 1954

O, Türkiye’yi kurmakla bütün dünya uluslarına Müslümanların seslerini duyuracak kudrette olduğunu ispat etti. Kemal Atatürk’ün ölümü ile Müslüman dünyası en büyük kahramanını kaybetmiştir. Atatürk gibi önder, önlerinde  bir ilham kaynağı olarak dikildiği halde  Hint Müslümanları bugünkü durumlarına hâlâ  razı olacaklar mı?

  Lord Kinross- İngiliz Devlet Adamı,1960

Atatürk tarih boyunca gelip geçmiş en büyük  devlet  adamlarından biridir. Hiçbir zaman yaşadığı  zamanın üzerinde  durmamış, ileriyi görerek ona göre iş yapmıştır. Atatürk’ü Mussolini ve Hitler gibi yöneticilerden ayıran nokta  işte bu niteliktir. Onlar her yaptıklarında kendilerini düşünerek hareket ediyorlardı. Atatürk, kendisinden ötesini, 20-30 yıl  ilerisini görerek hareket ederdi.

  Muhammet Eyüp han- Pakistan Devlet Başkanı, 1963

Kemal Atatürk yalnız bu yüzyılın  en büyük liderlerinden biri değildir.  Biz Pakistan’da onu, gelmiş geçmiş bütün çağlarının en büyük  adamlarından biri olarak görüyoruz. O, yalnız sizin ulusunuzun sevgili önderi değildir. Dünyadaki  bütün Müslümanlar  gözlerini sevgi ve hayranlık duyguları ile O’na çevirmişlerdir.

   Mercel Sauvage- Fransız Gazetecisi

Mevcut rütbelerin hepsini kaldırdığı bir ülkede, bütün rütbeleri kazanmıştır. Bir memlekette, bulunabilecek en şerefli isim ona verilmiştir.

  Pierre Dominiqune- Fransız Gazetecisi

Bugünün Türkleri, yüzyıllar önce Avrupa’yı  canlı millet durumuna erişmiştir. Ve bu akşam o büyük ölünün başında bekleyen  Türkiye, güçlü ve dipdiri Türkiye’dir.

  Albert Lebrun- franca Cumhurbaşkanı

Hayatını memleketinin şanlı canlanmasına hasretmiş olan ateşli vatansever ve büyük devlet adamının kaybolduğu şu anda Türkiye’nin yasına derin  bir hisle iştirak etmekteyim.

  Hufvud Staddladed Gazetesi, Finlandiya

Atatürk olağan üstü nitelikte bir devlet adamı,  savaş sonrası dünya tarihinin  en önemli simalarından biri idi.

  Onnı Talas- Finlandiya Heyeti Başkanı

Büyük Atatürk’ün ölümü  Finlandiya’da  derin ve  genel bir üzüntü  uyandırdı. Türk inkılabını büyük bir ilgi ile izleyen Finlandiyalılar, aynı soydan bir kardeş  millet sıfatıyla  büyük Türk Milleti’nin büyük acısına katılırlar.

  National Tidence Gazetesi, Danimarka

Atatürk, şahsiyet ve yeteneğin dev gibi bir simgesi idi. O, yirminci yüzyılın en görkemli  olayını yaratan  adamdı.

  Berlinske  Danimarka Gazetecisi

Atatürk’ün  hayatında yaptığı eseri, tarihte kahramanlığının çift destanı olarak yaşayacaktır.

  Çang kay Şek, Çin Devlet Adamı

Türkiye Cumhuriyeti’nin  Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 25. Yıldönümü münasebetiyle,  ülkem ve milletim adına, ülkesini özgürlük ve demokrasıye  kavuşturmak  uğrunda mücadele  ederek başarı kazanan büyük Türk önderi hakkındaki engin duygularımı ve hayranlığımı iletmek isterim. Atatürk’ün  hayatı ve eseri sadece Türkiye için değil, fakat dünyanın bütün özgür milletleri için bir ilham kaynağı olmakta devam edecektir.

   Bohemia ve Çeşka Slova- Çekoslovak Gazeteleri

Atatürk, arkasında geleceğinden korkmayan kuvvetli bir milli devlet bırakmıştır.

Bu derece yüksek yaratılışta  bir adama sahip olduklarından dolayı  Türklere gıpta ediyoruz.

   General Daskalof- Bulgaristan

Hiç şüphe yoktur ki, onun hayata gözlerini yummasıyla insanlık, yeri kolay kolay doldurulmayacak büyük bir adamı kaybetmiştir.

  Demokratia Gazetesi –Arnavutluk

Atatürk, pek kısa zamanda memleketinin çehresini tamamen değiştirmiş, eski Türkiyeden modern bir devlet çıkartmıştır. Arnavut Milleti, bu büyük ve acı kayıptan dolayı Türk Milletinin duyduğu acıya  katılmaktadır.

    De Raymond Belçika’nın eski Ankara Büyük elçisi

Ankara’da bulunduğum zaman Güneşe  bakar, fakat bu Güneşi ufukta değil, Çankaya’da görürdüm. Samimiyetle diyebilirim ki, hakiki  Güneş,  Çankaya’daki Güneş’ti. Atatürk’ün acı kaybı dünya için büyük kayıptır. Onun yüksek  deha ve azimkâr karekterine karşı büyük bir hayranlık besleyen Belçika kralı, bu duygularını  eylemde göstermek için beni, bu büyük insanın  cenaze töreninde bulunmaya memur etti.

    Franklin Roosevelt- ABD Başkanı

Benim üzüntüm iki türlüdür.  Önce böyle  büyük bir insanın kaybından dolayı bütün dünya gibi üzgünüm. İkinci üzgünüm ise, Onunla tanışmak  hususundaki şiddetli arzumun  gerçekleşmesine  artık imkan kalmamış  olmasıdır.

    Jonh F. Kenenedy- ABD Başkanı

Atatürk bu yüzyılın büyük insanlarından birinin tarihi başarılarını, Türk halkına ilham veren liderliğini, modern dünyanın ileri görüşlü anlayışını ve  bir askeri lider olarak kudret ve yüksek cesaretini hatırlatmaktadır.

   Emanullah Han –Afganistan Kralı

Ona saygı görevimi yapabilmek için İstanbul’a geldim. Büyük arkadaşımın  tabutu önünde durdum, eğildim ağladım. Acım Türk Milleti’nin acısı kadar büyüktü.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN