ARILARA TUZAK

9 Temmuz 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2796 defa okundu.

Arıların polenleri tuzakla toplanacak
– Kırşehir’de, arıların bacakları arasında taşıdığı polenlerin toplanabilmesi amacıyla 100 bal üreticisine bin 400 “polen tuzaklı plastik taban” dağıtıldı
Kırşehir’de, arıların bacakları arasında taşıdığı polenlerin toplanabilmesi amacıyla 100 bal üreticisine bin 400 “polen tuzaklı plastik taban” dağıtıldı.
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kenan Şahin, kurumun bahçesinde düzenlenen törende, projenin maliyetinin yaklaşık 40 bin lira olduğunu söyledi.
Her üreticiye 14 polen tuzağı verildiğini belirten Şahin, projenin asıl amacının arıcılığa dikkat çekmek olduğunu belirtti.
Bu tuzaklar sayesinde arıcılığın daha iyi bir konuma geleceğini kaydeden Şahin, şunları söyledi:
“Bu projeyi yaparken amaçlarımız vardı. Bunlar arıcılığı teşvik etmek, bal ve polen veriminin artmasına katkıda bulunmaktı. Böylece arazi varlığı olmayan çiftçilerimize yeni üretim ve kazanç sahaları açılacak. 2013 yılına göre, Kırşehir Arı Yetiştiricileri Birliği’ne kayıtlı işletme numarası olan 55 sabit arıcı bulunmakta. Bu arıcılara ait 4 bine yakın arılı kovan bulunmakta. İlimizde sabit arıcıların geçen yıl ürettikleri bal miktarı 28 tondur. Sonuç itibariyle sabit arıcılarımızı modernize etmeliyiz. Sabit ve gezici arıcıların Kırşehir’de faaliyet göstermeleri bitkisel üretimi ve ürün kalitesini artırdığı gözlemlenmiştir. ”
Kırşehir Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Selim Özbay ise projede emeği geçen herkese teşekkür etti.Arıların polenleri tuzakla toplanacak
Türkiye’de sadece Kırşehir’de bu projenin uygulandığını ifade eden Özbay, çevre illere de örnek olmasını istedi.

Anahtar Kelime: ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN