Aptalca; Ama! Biz Buyuz…

14 Nisan 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
683 defa okundu.
Aptalca; Ama! Biz Buyuz…

Mustafa BAĞ

Aptalca; Ama! Biz Buyuz…

‘Akıllılar hep kuşku içindeyken aptallar küstahça kendinden emindir’. Bertnard Russel.

İnsan, genel olarak tembeldir.

İnsan, genel olarak yönetmek değil, yönetilmek ister.

İnsan, iş yapmaktan ve sorumluluk almaktan genellikle kaçınma eğilimindedir.

İnsanın iş yapmasını sağlamak için kontrol sistemi kadar ceza sisteminin de varlığı gereklidir.

Bunun içindir ki; ‘Bizi döviz kuru, möviz kuru üzerinden terbiye edemezler’…

Ekmek için badem unu. Hiç yediniz mi? Ben yemedim.

Makarna için Lazanya. Kalkan balıklı… Hiç yediniz mi? Ben yemedim.

Canınız tatlı su balığımı çekti! İllaki Nil nehrinden olacak… Hiç yediniz mi? Ben yemedim.

Tatlandırıcı için pancar şekeri değil. Azer balı… Hiç yediniz mi? Ben yemedim.

Deniz ürünlerinden illaki alâsı. Karides jumbo. Istakoz kutuplardan. Soğuk denizlerden, Mavi Yengeç. Okyanuslardan Kılıç balığı… Hiç yediniz mi? Ben yemedim.

Toros yaylasından su, altın varaklı bardaklarda. Hiç içtiniz mi? Ben içmedim.

Yoğurt manda, süt keçi, peynir koyun. Kaşar illaki Hollandalı olacak. Hiç yediniz mi? Ben yemedim.

Üzümünüz Nijerya’dan. Ananasınız Hindistan’dan. Hiç yediniz mi? Ben yemedim.

Kırmızı et illaki ceylan ve dağ keçisi eti olacak. Beyaz et için özel tavuk kümesleri. Yumurta organik. Hiç yediniz mi? Ben yemedim. Diyorsanız inanın gayri milli vasfın sahibisiniz…

‘Celladını kurtarıcısı olarak gören bir toplum, kasabın bıçağını yalayan aptal danaya benzer’. Karl Marx.

Tüm yemediklerime, görmediklerime rağmen, hiç değilse adam sendeci değilim. Akıllı olup Dünyayı taşımak yerine, aptal olup kendini dünyaya taşıttırmak daha evla. Gözükebilir. Bütün mesele hamalların varlığında.

Türkiye cumhuriyetine çok yüktü ‘Şeker Fabrikaları’ sattılar. Türkiye Cumhuriyeti bir yükten daha kurtuldu. Hafifledi. Avrupa şimdi daha çok kıskanacaktır Türkiye Cumhuriyetini.

Herkes düşüncelerinde yanılabilir, ama aptallar bir türlü düşüncelerinden ayrılamazlar. Cicero.

Vergi kutsaldır! Bu ülkede dolaylı ve dolaysız ‘299’ tür vergi alınıyormuş. Bana göre az. Bu ülkede vergi türü 1299 olmalı. İnsan vergi verdiğini anlamalı. Vergide ayrım olmaz. Türkiye Cumhuriyeti eşit vatandaşlık ilkesine bağlı olan bizler ayrımcılığı kabul edemeyiz.

İcra dairelerinde 35 değil. 81 milyon icra dosyası olmalı. Bankaların tamamı gavurun, tarım gayri Müslimlerin elinde olmalı. Türk çiftçilik yapmamalı… El alem bizim için ekiyor. Ne gereği var. İnekleri var, et ve süt veriyor. Toprakları var; arpa buğday saman üretiyor. Fındığa, fıstığa gerek yok. Zaten fıstık gibiyiz maşallah. Pancarmış, Pamukmuş, Tütünmüş, Üzümmüş, Fındıkmış, Zeytinmiş, Elmaymış, Armutmuş.

Gülüyorum bazen. Gerek yok. Onlar üretsin ben yerim!!!

Bunun içindir ki; Milletin orasına koyan müteahhit Mehmet Cengiz’in bilinen ve silinen vergi borcu: 425 milyon Türk Lirası. Çok az. Bu adamın sağlıklı olması ve Tam koyması için 425 milyar TL vergi borcu silinmeli. Fazlası kasasına irat kaydedilmeli. Diğer yandaş dedikleri firmaların silinen toplam borcu 4 Milyar Liranın üzerine çıkmış. Az kardeşim. Çok üzülüyorum. Birde diğerleri var vergi borçları silinen. Onlarında tutarı 5 milyarmış, bana göre çok az. Onların borçları faizlendirilip halka zorla ödettirilmeli. Halk bankasına Zarrab vatandaşın ülkeye attığı kazık, ödediği rüşvet ve kaçakçılıktan ötürü kesilen cezaya eyvallah dedik ya!

Avrupa bizi kıskanıyor. Bunun içindir ki; ‘Bizi döviz kuru, möviz kuru üzerinden terbiye edemezler’…

Şeker fabrikası diye tutturdu bu millet. Şeker fabrikalarının zararı ne kadar, biliyor musun? Bilip bilmeden konuşmayacaksın! satılmazsa ülke batacakmış! Mazallah… Bu fabrikaların ülkeye getirdiği zarar yükü, tam tamına 33 Milyon lira. Bu para borumu bu!!!

Haklısın canım kardeşim! Bu yoksul millet nasıl kalkar bunca borcun altından. Satsınlar anasını satayım. Satın gitsin. Bitsin. Benim Amerikalı Cargilim var. Nişasta bazlı şekerim var. GDO’lu mısırlardan üretilmiş alasından şurup. Savulun be, kanser hücreleri. Bu millet korkar mı hiç kanserden!

‘Aptala akıllıca konuşun, size aptal deyince şaşırmayın’. Euripides.

Asgari ücret 1 603 Lira 12 Kuruş. Açlık sınırı: 1662 Lira 70 Kuruş. Yoksulluk sınırı. 5 415 Lira 96 kuruş olup, çok eğleniyoruz. Dalgamızı geçiyoruz…

Türkiye 2017 yılında net olarak %7.4 büyüdü. Kişi başı milli gelir ise 10 bin 597 doları geçmiş. Hadi hayırlısı. Bir altın yüzüğün var mı? Varsa mesele yok. Partili Cumhurbaşkanı nasıl ki! Bir yüzük ile siyasete girdi ve maaile geldikleri konum ortada. Öyleyse dedikodu değil laf dinleyeceksin.

Daha ne olsun kardeşim.

‘Akıllılar aptallardan, aptalların akıllılardan öğrendiğinden daha çok şey öğrenir’. Marcus Porcius Cato.

Avrupa bizi kıskanıyor kardeşim. Örneğin Almanya 1258 trilyon $ ihracat yapmış. 350 milyon $ Dış ticaret fazlası vermiş. İşsizlik oranı %4,9 Asgari, ücret 1447,17 Euro %3 büyümüş.

Ya biz ne yapmışız. İşte kıyas tablosu. Kıskanır elbette. Bunlar nasıl yaşıyorlar. Ne üretiyorlar, ne tüketiyorlar. Konserve yiyerek savaşan askerleri olan ülke elbette kıskanılır. 147 Milyar $ ihracat yapmışız. 70 Milyar $ dış ticaret açığı vermekle beraber. İlaveten 60 Milyar $ bütçe açığı ile %13,7 işsizlik, asgari ücret 372 $ olup Türkiye 7.4 büyümüşşş.

Akaryakıt, Doğal gaz, Elektrik, Köprüler, hastaneler, yollar, ilaçlar ve de devlet ihaleleri dövize endeksli diyor birisi! Birisi de; yahu maaşlarda dövizle olsun diyor. Bu aptalca teklif sizin gayri milli olduğunuzu göstermez mi!

Bilge olmak öyle basit ki… Sadece aptalca bir şey söylemeyi düşün, sonra da onu söyleme. Sam Levenson.

‘Ben daha çok cahil ve okumamış, tahsilsiz kesimin ferasetine güveniyorum bu ülkede. Ülkeyi ayakta tutacak olanlar okumamış hatta ilkokul bile okumamış, üniversite okumamış cahil halkın ferasetine ben güveniyorum’… Bu sözlerin sahibi olan Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektör Yardımcısı olan ve de çok, çok ünlü!!! Bilim adamı Prof. Dr. Bülent Arı’yı kutluyorum!!!

‘Her ite bir tasma, her sürüye bir çoban gerekir’… Ata sözünü ben sevmiyorum… O seviyor! Vergi adaletinde ne kadar eşit isek. Seçim adaletinde de o kadar eşitiz. Şehit ve Gazilerde ne kadar eşit isek. Askerlik yapmada da; o kadar eşitiz.

Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?

Hiç sarayla, gecekondu bir olur mu?

Hiç GDO’lu ekmekle, badem unlu ekmek bir olur mu?

Siz hiç lazanyalı Kalkan balığı yediniz mi? Ben yemedim.

‘Aptallar konuşurken var , dinlerken yok gibidirler’. Herakleitos

Çok akıllı olduğunuzu zannederek kurnazlık edip, dünya ile alay ettiğimizi sanırken, dünya bize kıçıyla güler mi?

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com