ANKARA’DA BİR SABAH,ÖĞRENCİLERİN ÇİLESİ

14 Ocak 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
17 defa okundu.
ANKARA’DA BİR SABAH,ÖĞRENCİLERİN ÇİLESİ

         13 Ocak 2020 pazartesi Ankara’da bir sabahın getirdiklerini sizlere aktarayım:

         Saatlerin ayarlanmasında ki düzensizliklerin cezalarını öğrenciler, anne ve babalar çekmektedir. Öğrenci okuluna yetişmek için sabah en geç 06.30 da kalkmak zorundadır. Sabah ezanından önce kalkıp, uykusunu alamayan, kalktığı halde uyuklayan, sabah kahvaltısını az da olsa yapan öğrenci 07.00 de okul dolmuşuna binmek zorundadır. Karanlıkta yollara düşmüş öğrenciler korka korka gitmektedirler.

         Öğrencilerle birlikte erken kalkan anne ve babalar telaş içinde çocuklarını okula yetiştirmek çabasındadırlar.Çocuklarının ellerinden tutarak soğukta okul dolmuşunu beklemektedirler. Dolmuşun içinde ki uykusunu alamayıp uyuklayan yavruların durumu yürekleri incitiyor.

         Öğrencileri değişik adreslerden toplayan şoförler okula geldiklerinde sabah ezanının yeni okunduğunu gördük. Bu sistemin sakıncalarını, insanları sıkıntıya sokmalarını yetkililer görecekler mi?

         Çocuklarını servislere teslim edenler, kısa bir kahvaltı yapıp veya yanlarına alıp iş yerinde yemek için çaba gösteriyorlar. Yolların ve trafiğin durumlarını söylemeye gerek yok. İş yerine yetişmek için özel arabalarıyla veya toplu taşıma araçlarıyla yola çıkanların bir kısmı bir buçuk saatte ancak iş yerlerine varabiliyorlar.

         Ankara Terminalden bazı kısa notları da nakledeyim. Otobüslerin saatlerin bekleyenlerin bir bölümü soğuk banklarda çaresiz oturmakta ve uykularını alamayanlar uykularına devam etmektedirler. Sigara tiryakileri sigara yasağını gözeterek soğukta titreye titreye sigaralarını içmektedirler. Sigara kullananların çoğunluğunun gençler ve kadınlar olması da dikkat çekmektedir.

         Terminalde görev yapanlardan bazılarının yakınları veya kendilerin vefat etmelerini duyurmak için terminal hoparlöründen sala verilmekte ve ölenin memleketi ve yakınları duyurulmaktadır.

         Gerekli tedbirler alınamazsa, tüm yurtta trafik sıkışıklığı ve rezaleti gün geçtikçe artmaktadır. Trafik kontrolleri, kimlik sorgulamalar ve aramalar son zamanlarda iyice sıklaşmıştır. Ankara’ya giderken de ,gelirken de iki defa otobüsün durdurulması, kimlik sorgulamaları zaman kayıplarına sebep olmaktadır. Ayrıca trafik kurallarını ihlallerde cezaların artması da tedirginliklere yaratmaktadır.

         Toplumda suç işleyenler hakkında ki uygulamalar, salıverilmeler, az cezalar ile kurtulmalar olurken; trafik cezalarında ki katı tutumlar,tüm ihlallerde gerekenlerin yapılması etik olmuyor. Kurallara herkes uymalı, görevli memurlarda gerekeni yapmalı ama çifte standartlar olmamalıdır.

         Siyasilere, bürokratlara tanınan trafik avantajları adil olmamaktadır. Adaletin uygulamalarında sapmalar olursa, toplum gerilir ve huzursuzluklar devam eder. İyi günler dileklerimle…

                   Ali Aydemir. 14.01.2020. Mucur

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN