ANDIMIZ HAKKINDA BİLİNMEYENLER

7 Kasım 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1142 defa okundu.
ANDIMIZ HAKKINDA BİLİNMEYENLER

 

ANDIMIZ HAKKINDA BİLİNMEYENLER

   2013 Yılında Ak Parti Hükümeti tarafından başlatılan açılım yani “Demokratikleşme” sürecinde Andımız kaldırıldı. Andımızda vurgulanan Türk sözcüğü birilerinin hoşuna gitmiyordu. Neticede bu marjinal gruba şirin görünmek için Andımızın ilköğretim okullarında okunması yasaklandı. Bununla birlikte yurdun birçok yerinde bulunan Atatürk’ün “Ne Mutlu Türküm Diyene” vecibesi de dağlardan taşlardan silindi. Aynı yıl Türk Eğitim Sen Sendikası Danıştay’a dava açarak hükümetin aldığı bu kararın iptalini istedi. Danıştay 24.04.2018 tarihinde hükümetin 2013  yılındaki Andımızın kaldırılması ile ilgili yönetmeliği iptal etti.

  Andımızın yeniden İlköğretim okullarında okunması kararı birilerini rahatsız etti. Hâlbuki başta ABD olmak üzere birçok ülkede, Andımıza benzer marşlar sabahları bu ülkelerin çocukları tarafından okullarda okunuyor.  Türkiye Cumhuriyetinin kurucu unsuru Türk Milletidir. Bu, Anayasamızın 66. Maddesinde açıkça vurgulanmıştır. Yeniçağ gazetesi yazarı Aslan Bulut, 05.Kasım.2018 tarihli makalesinde “1993 ‘te  Tarhan Erdem yönetiminde yapılan Konda araştırmasında doğrudan Türk olduklarını söyleyenlerin oranı yüzde 86’dır.Müslüman Türk’üm diyenlerin eklenmesiyle bu oran yüzde 89.7’yi bulmaktadır. yüzde 90’ı Türk’üm diyen bir ülkede, ilkokul çocuklarına milli benlik kazandırmayı hedefleyen ve artık gelenek haline gelen Andımızı kaldırmak ise Türkiye’yi Türk devleti olmaktan çıkarmak isteyenleri çıldırtıyor. Bu ant durdukça, Türk kimliğiyle nasıl uğraşabilirler.”demektedir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Danıştay’a 8. Daire tarafından alınan bu olumlu kararın iptal edilmesi için yeniden dava açıldı. Danıştay genel kurulunda görüşülecek davanın reddedilmesi durumunda Andımızın yeniden tüm İlköğretim okullarında okunması Milli Birliğimiz açısında çok olumlu bir adım olacaktır.

   Andımızı 1933 yılında yazan ve 8 ay gibi kısa bir süre Milli Eğitim Bakanlığı yapan Reşit Galip’in hayatını ilk defa okuduğumda çok duygulandım. Andımızı yazan bu devlet adamı hakkında yazılan ve söylenen sözleri hiç hak etmediğini aksine bu abide şahsiyetle gurur duyulması gerektiğini bir daha anladım. Aşağıya aldığım 26.Ekim.2018 tarihli Yeniçağ Gazetesinde yayımlanan Ertuğrul Kalafatın yazısını okuduğunuzda bana hak verip duygulanacağınıza eminim.

ANDIMIZ ve REŞİT GALİP

Bakın Dr. Reşit Galip daha öğrenciyken okulunu yarım bırakıp Balkan Savaşına katılır ve orada Gazi olur sonrasında Kafkasya Cephesine koşup orada savaşır daha sonra Kurtuluş Savaşı’nda Millî Mücadele’ye destek verir.

Atatürk‘ün fikir fedaisi olan Dr. Reşit Galip abidik gubidik adamların ağzında sakız olmayacak kadar abide şahsiyettir. Reşit Galip Nisan 1933 yılında kendi yazdığı andımızı bir genelge yayınlayarak Türk çocuklarına armağan etmiştir.

Bugün birilerinin iddia ettiği gibi İstanbul Darülfünu’nu kapatmayıp tam aksine 1931 yılında burayı çağdaş bir üniversiteye dönüştürür. Hatta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Reşit Galip’e gıpta ediyorum. Üniversite reformunu başarı ile yürütmüştür” diyerek kendisini övmüştür.

Reşit Galip, bu andı niye yazdı diyenler, aslında art niyetli birer Türk düşmanıdır. ABD’de bile öğrenciler okullara girerken Amerikan andını okumaktadır. Reşit Galip, Türk evladı, kimliğini bilsin doğru ve dürüst olsun istemiştir. Reşit Galip gaz lambasının ışığında ürettiği aşı ve serumu, askerlere bir zarar gelmesin diye önce kendi üzerinde denemiştir. Bütün hayatı vatana millete ve devlete hizmetle geçmiştir. Hayata vedası ise ilginçtir, bir deniz gezisinde denize düşen bir kişiyi kurtarmak için suya atlar ve zatürre olur. Bir türlü iyileşmez genç yaşta hayata gözlerini yumar. Öldüğünde ise cebinde sadece 5 lirası vardır. Ruhu şad mekanı cennet olsun.

“Kahramanlar can verir yurdu yaşatmak için…”

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN