Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Engelliler Gününü kutladı

4 Aralık 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
356 defa okundu.
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Engelliler Gününü kutladı

img_0134Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından 3 Aralık Engelliler Günü için program düzenlendi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinin düzenlemiş olduğu 3 Aralık Dünya Engelliler Günü programına; Belediye Başkan Yardımcısı Emre Şahinci, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ramazan Baykara, Şirin Kırşehir Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Servet Avkapan, Kuruluş Müdürleri ve engellilerimizle birlikte coşkuyla kutlandı.

Anıt meydanında öğleden önce başlayan programda; engellilerimizin hazırlamış oldukları el sanatları sergisi açılarak, Kırşehir halkına aşure ikramı yapıldı. Program, öğleden sonra Engelsiz Yaşam Merkezi konferans salonunda devam etti.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Şirin Kırşehir Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Servet Avkapan; Toplum içerisinde önemli bir nüfusu oluşturan engelli vatandaşların, çalışma hayatı, eğitim, sağlık ve sosyal haklardan yeterince yararlanmalarının devletin en önemli hedeflerinden olduğunu ifade etti.

Kırşehir’de bulunan 100 kapasiteli Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğünde 96 engellimizin koruma altında olduğunu, bunun dışında İlimizde 1 adet Umut evimizin bulunduğu ve 1600’ü aşkın ailenin evde bakım ücretinden yararlandığını ifade eden Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ramazan Baykara konuşmasında; 1992 yılında Birleşmiş Milletlerce alınan bir karar gereğince 3 Aralık Dünya Engelliler günü olarak tahsis edildi. Engellilerin günü 1 güne sığmayacak kadar küçük değil, her gün engellilerimizin günü olması gerektiği kanaatindeyim. Engellilerimiz hayatımızın gerçekleri, geleceğimizin en büyük parçasıdır. Verilere göre Dünyada %8 ile %10 arasında engelli nüfusu bulunmaktadır. Engelsiz Yaşam merkezimiz 5 yıldır hizmet veren ve engellilerimizin uyumluluğunu hissettiğimiz ve gözlemlediğimiz bir yaşam merkezimidir. İl bazında ise Aile ve Sosyal Politikaların 1600’ü aşkın engellilerimize evde bakım ücreti ödenmekte olduğunu ifade etti.

Program; engellilerimizin çeşitli oyunlar oynaması, gösteriler düzenlemesi ve ardından Ahi Evran Üniversitesi müzik grubu tarafından türküler eşliğinde sona erdi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN