22 Aralık 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1026 defa okundu.

24 Aralık 1919 VE SONRASI… Kırşehir.

Mustafa Kemal Atatürk ne yaptı da böyle oldu?

‘O’na Türk’ün atası olduğu için değil. Atası Türk olduğu için Atatürk denilmiştir. Tarihi iyi okumayanlar, kendilerini ‘Devlet’ zannedenler. Kendilerini ‘Tanrı’ zannedenler. Korkaklar, pısırıklar. Çıkarcılar. Siyasi düşüncelerine reklam panosu yapan, gardırop Atatürkçüler. Kime ve neye, neden düşman olduklarını bilmeyen onursuzlara öğretmenlik yapacak değilim. Gerçekleri, doğruları paylaşmak; korku ve endişenin odağı değil. Yüreğin ortaya konulmasıdır’. Selçuk İlhan.

Mustafa Kemal ve heyeti, İç Anadolu Bozkırında makûs talihini bir türlü yenememiş. Sofiler şehri olmuş. Osmanlı’ya asker yetiştirmiş. Sancak olmuş. Sancağa bağlanmış. Yoksul ve çıplak kara Türkmenlerin yaşadığı bir şehre doğru yola çıkmıştı. Tarih 24 Aralık 1919

Yevmu’l-Erbi‘ā Kırşehri…

Hicri takvim; ‘1 Rebîulâhir 1338 Yevmu’l-Erbi‘ā’ göstermektedir.  26 Aralık 1925’te miladi takvimin kabul edilip, alaturka saat yerine Batı’da kullanılan alafranga saatin kabul edilmesiyle birlikte bu tarih ‘24 Aralık 1919 Çarşamba’ günü olacaktır. (Yevmu’l-Erbi‘ā’ Çarşamba)…

Atlı ve yayalar. Bir avuç çıplak yoksul halk.  Ayağı yalın, başı açık, çıplak. Yağmura, soğuk havaya aldırmadan koşmuş Kılıççı sırtlarına. Karşılamışlar. Birlikte yürümüşler yağmura soğuğa aldırmadan Mecidiye caminin altında bulunan boş bir arsaya kadar.  Bir taşın üzerine çıkar ve kendisini karşılayanlara hitap eder. “Aziz Kırşehrililer”…

Mustafa Kemal kısa bir konuşma yapmış halkla birlikte Kapıcı Camii bölgesinde Kırşehir Gençlik derneğine geçilmiş konuşmalar ve Namık Kemal’in meşhur şiiri Dernek sekreterince okunmuş. “Vatanın bağrına düşman dayadı hançerini, yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini Mustafa Kemal bu şiire Kırşehir’de cevap vermiştir. “Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini, Bulunur kurtaracak kara bahtı maderini”…

Cumhuriyet ilan edilmiştir. Nüfusun okuryazar oranı %3’tür. Bu oran kadın nüfusunda %01’dir. Türkiye’nin genelinde eğitim seferberliği başlamıştır.

Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsızşanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder. Mustafa Kemal Atatürk.

Vali Nazım beyin önderliğinde bir heyet, Mustafa Kemal’in; Yenice mahallede halk ile kucaklaştığı arsaya 3 derslikli bir okul yapma kararı alır. Çok kısa bir sürede 3 derslikli kerpiç bir ilkokul yaparlar. Okula adı önce Cumhuriyet, daha sonra Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını çağrıştırması için “Gazi” adı verilir.

O günlerde Kırşehir’in valiliğince haftada bir gün yayınlanan yerel bir gazete var. Gazete adı;  “Kırşehir Resmi Gazete” Haftada bir gün arkalı önlü iki sayfa olarak yayınlanan ve sadece 100 adet basılan bu gazete o günün şartlarına göre siyah beyaz ve onlarca kelime, harf hatası olmasına rağmen dolu, dolu şirin siyasi yerel bir gazete olarak çıkmakta. (Bu gazetenin10 Kânunusani (Kasım) 1929 tarihli sayısı bende.)

10 Kânunusani 1929 tarihli Gazetenin birinci sayfası…  Kırşehri valisi Nazım Bey Yenice mahallede halk tarafından kerpiçten yapılan 3 derslikli İlkokul binasının açılışı için Mustafa Kemal Atatürk’e telgraf çekilir. Telgraf ve telgrafa gelen cevap “Kırşehir Resmi Gazete” manşetinden baskıya alınır.  O gazetedeki metnin kelime ve harflerine dokunulmamıştır.

‘Gazi İlk mektebinin açılışı…

Millet mekteplerinin küşadı münasebetiyle Reisicumhur hazretlerine vali beyefendi tarafından keşide edilen telgraf sureti.’

Reisicümhur hazretlerine. Eseri irşatları bulunan millet mektepleri büyük bir şevk ve gururla vilayetin her tarafında küşat olundu. Bütün halk büyük bir sevinçle açtığınız bu nurlu irfan tarîkına koşmaktadırlar. Kalplerinden taşan hissi şükran ve minnetlerinin huzuru devletlerine is’adı temenniyatında bulunduklarını tazımatı mahsusamla arzeylerim efendim hazretleri. Kırşehir Valisi Nazım’.

Mustafa Kemal tarafından Telgrafa verilen cevabı metin.

‘Kırşehir Valisi Nazım Beye. Açılan millet Mekteplerine karşı muhterem halkın gösterdiği alaka ve rağbet bu büyük mücadelede muvaffakiyetimiz hakkındaki kat’i kanâtımızı takviye etmiştir. Cümlenize muvaffakiyetler dilerim. Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal.”

Rahmetli annem bu okulun 3ncü sınıfından 1935 yılında, ben 1963 yılında kızım 1983 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün izlerini taşıyan bu okulun 5nci sınıfından mezun olduk. Bu okul 2008 yılında depreme dayanıksız bahanesiyle yıkıldı. Yıkımdan önce okula ait devasa bahçe daraltıldı. Bu okula ait arşiv yok edildi. Bu okula yapılan muamele aklıma  Kırşehir’in ilçe yapıldığında yağmalanması olaylarını getirdi.

Belediye başkanı Yaşar Bahçeci o mümtaz arsaya sahip çıktı. Rantçılara fırsat vermedi.

Yıkım sonrası ortaya çıkan arsa talan edilmesin diye 1 yılı aşkın mücadeleye verdiğim mücadelede bana sadece çiçeği burnunda Belediye başkanı Yaşar Bahçeci destek oldu. Başkan bir gün beni telefonla aradı. ‘Mustafa abi o arsayı talan ettirmeyeceğim. Aziz Atatürk’ün hatırasını o alanda Atatürk’e yakışır biçimde yaşatacağım’…  Sözünü verdi. Sözünü tuttu.

Sözünü verdi. Mustafa Kemal Atatürk’ün üzerine çıkarak halka hitaben konuşma yaptığı kaya parçasını temsilen granit getirtti. Granit seçimine Belediye Başkan yardımcısı Veli Şahin ile birlikte gittik.  Graniti seçme şerefini bana verdikleri için kendilerine minnettarım. Başkan bahçeci 2008 yılında yıkılan “Gazi” adını taşıyan bu ilkokulun arsasına yeniden 2012 yılında “Gazi” adıyla yeniden can verdi. “Gazi Parkı”…

Parkın açılış günü konuşmasında “Bu parkın yapılmasında bilgi ve fikirlerini bizlerle paylaşan Kırşehir’in abisi Mustafa abiye teşekkür ederim.” Demişti. Bu sözler bizlere bir teselli ve ödül oldu. Talana izin vermedi. Sahiplenmek ve ileri görüşlülük. Hizmet üretmek. Şehri ve halkı ciddiye almaktır. Milletin değerlerine sahiplenmektir.

Sözde Atatürkçüler, lafügüzaf Kemalistler. Doğruyu partizanlıkla değil akılla çözmek gerekir.

Bu bir ahlak biçimidir…

Kaman ana caddesine verilmiş ad ‘ATATÜRK’ ismini sildiler. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusunun varlığını içine sindiremeyen belediye başkanı ve encümen üyeleri.  Atatürk ismini paslı teneke levhalardan silip fosforlu levhalara Japon Prens “Mikasa” ismiyle yer değiştirdiler.

Kırşehri 1924 yılında Kırşehir ismiyle İl yapıldı. Ve İsmi kuru yük gemisine verildi. O Geminin İtalya Napoli limanın çekilmiş orijinal fotoğrafını (50*70)  Kırşehir valiliğine 2008 yılında Vali Lütfullah Bilgin’e teslim ettim. O fotoğraf şimdi nerede bilmiyorum.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Anadolu’da başlattığı kurtuluş mücadelesi anısına yaptırılan ve sadece 7 vilayete verilen bakır kabartma Atatürk portesinin (100*70)  ne acıdır ki ben hurdalıktan aldım. Onarttım ve şimdi derneğin salonunda bulunmakta.

Acaba Atatürk ne yaptı da böylesine hedef oldu. Öncelikli olarak Atatürkçüleri irdelemek gerekir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com