31 MART MAHALLİ SEÇİMLERİN ANALİZİ

8 Nisan 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
35 defa okundu.
31 MART MAHALLİ SEÇİMLERİN ANALİZİ

31 MART MAHALLİ SEÇİMLERİN ANALİZİ

Çok tartışmalı ve sonucu merak edilen  yerel seçimler çok şükür kazasız ve belasız sona erdi. Önceki seçimlerde yaptığım analizleri bu seçimlerde de yapmak istiyorum. İlk önce  bizi çok ilgilendiren  şehrimizin seçim analizini 25 yıl öncesine götürerek (fazla ayrıntıya girmeden)  eski Belediye Başkanları kendi dönemlerinde ne gibi önemli icraatlar yapmışlar ve görevleri bitiminde yaptıklarının semeresini alabilmişler mi.

İlk önce 5 yıl görev yapan Anavatan Partisi Belediye Başkanı Hakkı Göçen’den başlayalım.

Rahmetli Hakkı Göçen’in en önemli ve kendisine olumlu puan getiren ilk icraatı, yıllarca yapılmayan ve eski belediye başkanlarının göze alamadığı şehrimizin kanalizasyon yani alt yapı sorununu halletmesi oldu. Ayrıca ilimizin içme suyunu Özbağ Kasabasında açtığı kuyulardan getirerek  şehrimizin  içme suyu problemini  halletti. Bunların yanında ilk defa Belediye ekmek fırınını faaliyete geçirdi.

Hakkı Göçen’den  sonra CHP’li  Mehmet Ali Yapıcı kısa bir dönem Belediye başkanlığı yaptı Maalesef elim bir trafik kazasında öldü. Kendisine  buradan bir daha Allahtan  rahmet diliyorum.

  1. Ali Yapıcı’dan sonra yine CHP’den Dr. Cahit Gürses Belediye Başkanı oldu. 5 yıllık görev süresinde en önemli icraatlarının başında, şehrin ortasında bulunan Toprak Mahsulleri Ofisini kaldırarak yerine hayvanat bahçesi yapmak oldu. Bunun yanında hemşerimiz Osman Bölükbaşı’nın heykeli ve Parkını, yenilenen kaldırımları ve yolları, ücretsiz tuvaletleri kısaca sayabiliriz.

Dr. Cahit Gürses’ten sonra MHP’den Metin Çobanoğlu 8.5 yıl  ve 1.5 yıl da Arif Ekici  Belediye Başkanlığı yaptılar.

Metin Çobanoğlu’nun  en önemli icraatı yıllardır ihmal edilen kalenin ağaçlandırılmasını söyleyebiliriz. Böylece tarihi kaleden toprak kayması önlenmiş oldu. Kalenin şehrimiz için önemi büyüktür. İlimize bir misafir geldiğinde diğer tarihi yapılar yanında kaleye gezintiye çıkartıp bu muhteşem yapı hakkında bilgi verip kuşbakışı şehrimizi izlettirebiliyoruz. Şayet Metin Başkan tarafından bu ağaçlandırma ve yeşillendirme yapılmasaydı kale harabeye dönmüştü. Bunun yanında Cacabey   Yer altı Çarşısını,  yeniden yapılan yol ve kaldırımları, parkları, ücretsiz tuvaletleri, apartman altındaki fırın ve oto galerilerinin şehrin dışına taşınmasını kısaca sayabiliriz.

Metin Çobanoğlu’ndan  sonra Ak Parti’den Halim Çakır 5 yıl Belediye Başkanlığı Yaptı. Halim Başkanın en önemli icraatı şehrimizin bozulan yollarını yeniden yapması ve kilit parke taşı ile döşemesini sayabiliriz. Bunun yanında kaldırım ve yeni yollar yapmasını kısaca yapabiliriz.

Halim Başkandan sonra yine Ak Partiden görev süresi  10 yıl sürecek Yaşar Bahçeci  Belediye Başkanı oldu.

Yaşar başkanın ilk 5 yılında yaptığı en önemli projesi ikizarası Kent parktır. Bu muhteşem eseri sayesinde ikinci başkanlığını kazandı. Bunun yanında yaptığı önemli  eserlerini sayarsak bunlar; Masal Parkı, Güzler Evcil Hayvanatlar Parkı ve Piknik Alanı, Cacabey Meydanı ve Uzun Çarşı Cephe Düzenlemesi, Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi,  Şehirlerarası Otobüs Terminali (Burada bu terminal için getirilen tenkitimi kısaca yazmak istiyorum. Bu,  aynı zamanda vatandaşın dillendirdiği eleştiridir. 45 dönüm çıvarında eski terminalin yerine daha büyük bir Şehirlerarası Terminal yapmayıp daha küçük bir arazi üzerinde karayolları bakımından tehlike oluşturabilecek terminal yapması hem yöre halkı hem de sanayi esnafı tarafından haklı eleştirildi ve hanesine olumsuz puan yazıldı.) Kapalı Pazar yeri, Cacabey Meydan düzenlemesi, Ağalar konağı Kültür Evi, son on yılın en önemli projesi Şehir Merkezi Altyapısını yenilemesini, aldığı 29 otobüsü sayabiliriz. Bekii,  Yaşar Bahçeci seçimi niye kaybetti. Bu konudaki halk arasında genel kanaat şöyle:  Belediye başkanlığına seçilen kişi için 10 yıl yeterli, bu süre uzatılırsa başkanlar hakkında suiistimaller yani dedikodular ayyuka çıkıyor. Bu olgular ışığında halk  Ankara, İstanbul şehirlerinde olduğu gibi Kırşehir’de de bir değişim istedi. Yukarıda izah ettiğim gibi Hakkı Göçen, Cahit Gürses, Metin Çobanoğlu, Halim Çakır ve Yaşar Bahçeci,  kendi dönemlerinde ilimize imkanların elverdiği ölçüsünde  hizmetler yaptılar. Bunları hiç kimse inkar edemez. Ama şu gerçeği de unutmayalım Kırşehir, bugüne kadar hiç kimseye  10 yıldan fazla  belediye başkanlığını vermedi.

Selahattin Ekicioğlu seçimi nasıl kazandı: Birazda bunu sorgulamak istiyorum. Ekicioğlu’nun iki dönem Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığını yapması, iş sahası olan inşaat sektöründe tanınması ve geçmişinde hiç şaibe olmaması onu Kırşehir Belediye Başkanlığına  taşıdı. Yeni belediye başkanımızın ilimiz için hayırlı olmasını diliyor ve kendisine buradan  başarılar diliyorum.

Ak Parti 24 Haziran genel seçimlerinde merkezde aldığı oy 31.575, 31 Mart Belediye seçiminde aldığı oy 27.632 CHP’nin 24 Haziranda aldığı oy ise 23.041, Belediye seçimlerinde aldığı oy 32.028  iki parti arasındaki fark 4.396 CHP, bu oy farkı ile seçimleri kazandı. Bu sonuçlar seçime katılan siyasi partilere şu gerçeği gösteriyor. 2024 Belediye seçimlerinde Kırşehir’de ittifak yapmadan hiçbir parti Belediye Başkanlığını kazanamaz.

Türkiye geneline baktığımızda Ak Parti oy oranı bakımından birinci parti çıkarak başaralı ancak, mevcut Belediye başkanlıklarının önemli bir bölümünü muhalefete kaptırmıştır.  Bundan dolayı kazandığı Belediye başkanlığı sayısında başarısız olduğu görülmüştür. CHP kazandığı Belediye Başkanlığı sayısında başarılı, Türkiye genelinde aldığı oy oranı bakımından ikinci olmuştur. MHP kazandığı Belediye Başkanlığı sayısında başarılı, Türkiye genelinde aldığı oy oranı bakımından dördüncü olmuştur. CHP ile ittifak yapan İYİ Parti hiçbir ilde Belediye Başkanlığı kazanamamış ancak, CHP’ye verdiği destek ile 5 yeni büyük  şehir başkanlığını kazandırmıştır. Türkiye genelinde aldığı oy oranı bakımından (Mersin ilini de sayarsan bu oran daha fazla oluyor) üçüncü olmuştur. Bu ilk defa seçime giren bir parti için başarı sayılır.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN