1 Mayıs Hakkında Yazı, 1 Mayıs İle İlgili Makale

30 Nisan 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1690 defa okundu.
1 Mayıs Hakkında Yazı, 1 Mayıs İle İlgili Makale

facoİşçi bayramı olarak tüm dünyada kutlanan özel günlerden birisidir. İşçiler kendilerine yapılan haksızlıklara karşı birlikte olarak seslerini duyurur olanları anlatırlar. Ülkemizde 1 Mayıs İşçi Bayramı olarak simgesel kutlama yerlerinden birisi taksim meydanıdır. İlk olarak bayram 1923 yılında kutlanmaya başlamıştır 2008 yılından itibaren ismi değiştirilerek “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kabul edilmiştir.

İşçi bayramı ilk zamanlar 1856 yılında Avustralya’nın Melbourne kentinde ağır işlerde çalışan taş ve inşaat işçilerinin günlük 8 saat çalışmak istemesi ile birlikte başlamıştır.

Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde toplanan işçiler günde 12 saat haftada 6 saat çalıştırılmalarına karşı eylemlerde bulundular. Siyah ve beyaz insanların kol kola girerek yaptıkları gösterilere yarım milyona yakın kişi katılarak işçilerin hakları olduğunu bir kez daha hatırlatmışlardır. 1 Mayıs 1886 yılında gerçekleşen olaylar ile birlikte özel gün bir olarak kabul edilerek işçilere adanmıştır. 4 Mayıs gününde meydana gelen kanlı hay market olayı yüzünden 1 mayıs işçi bayramı olarak kabul edildi. İlimizdeki 1 Mayıs İşçi bayramı kutlamaları ise Bekir Korkmaz Caddesi üzerinde bulunan Petrol iş Sendika ününden kutlamalarının yapılacağı söylenmekte. Kırşehir’de İşçi örgütleri ve siyasi Parti temsilcileri 1 Mayısa Alanlarda kutlayacaklardır.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN