ABDAL AYVAZ USTAYI KAYBETTİK

19 Nisan 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1778 defa okundu.
ABDAL AYVAZ USTAYI KAYBETTİK

Abdal Horasan’ı Geçti, Sen Tarikat Arıyorsun.”diyen.Kendince” Olan Bir Geleneğin “Abdal Bilge Kimliği”ni;

ABDAL AYVAZ USTAYI KAYBETTİK

Kırşehir abdalları içinde bilgeliği ile özel bir yere sahip olan Kırşehir yöresine ait çaldığı 23 eserle TRT arşivine giren zurna ustası Ayvaz Başaran, yaşamını yitirdi.

Akciğer yetmezliği ve kalp rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaşamını yitiren 86 yaşındaki Başaran’ın cenazesi, Ali Çam Camisi’nde düzenlenecek törenin ardından toprağa verilecek.

Kırşehir, Abdalları kültürü Şaman kültürünü Anadolulaştıran ya da Anadolu’daki farklılıklarıyla birlikte yeni tarzda biçimlendiren bir serüvenin belki de adsız kahramanları…Türklerin Müslümanlığı kabul edişleriyle birlikte, eski Şaman inancının ve kendi kavmi geleneklerinin izlerini taşıdıkları, Arap – Acem dayatmasının aksine “kendince” olan bir geleneğin ender şahsiyetlerinden biriydi.

“zurnanın efsanesi” olarak bilinen Başaran’ın vefatı nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı Kırşehir müzik ve ustalar topluluğu üyelerinin turizm haftası dolayısıyla bugün vereceği konser iptal edildi.

Hatâyî (Şah İsmail Safavî), Pir Sultan Abdal, Kul Himmet’in nefeslerini derin bir hürmetle okurdu, yakın zamana kadar sünnetçilik mesleğini de icra eden Zurnacı Abdal Ayvaz Usta (Başaran); benimle yaptığı bir röportajını Kırşehir Belediyesi Kültür- Tarih Yayınları Serisi’nden yayınlanan “Kırşehir Örneklemesiyle Anadolu Abdalları”adlı eserimde yayınlamıştım.

BİZE ABDALI ANLATMIŞTI

Ayvaz Usta; “Abdal Türkmen demektir. Gezici Halk Ozanı demektir. Şiirin, türkünün erbabı; haksızlığın, yalanın, haramın panzehiri demektir. Pir Sultanlar, Teslim Abdallar, Kaygusuz Abdallar, Kul Himmetler bizim Abdal kültürü- müzün pirleridir. Size Abdalı anlatayım.” dedikten sonra, yarı şaka yar ciddi “Abdal Horasan’ı geçti, Sen Tarikat arıyorsun.” sözünü hatırlatıp, tamamen ezberindeki bir Can Hatayî nefesini söylemiştir.

Abdallığın binasını sorarsan,

Evvela Muhammed Ali Abdaldır.

Hakikat ilminin manasını sorarsan,

Allah Allah diyen kullar Abdaldır.

 

Muhammet Kırklar’a Veli Beş dedi,

Ali’yi gördü indi şerziye Allah dost dedi.

Muhammed de Abdal olmak istedi,

Üçler, Beşler, Kırklar yolu Abdaldır.

 

Muhammed Kırklar’dan bir hayal gördü,

Bu hayal neymiş diye fercibe erdi.

Kırklar kapısından içeri girdi,

Gördü semah dönen erler Abdaldır.

 

Gel erenler birlik olalım,

Mahsur gibi dara duralım,

Verip ikrar kardaş olalım,

Pir Hünkar Hacı Bektaş Abdaldır.

 

Ey Sofu, sen Abdallık yolun bilmezsin,

Gözlerin kör olmuş, hakikatı görmezsin,

Kırklar meydanına varamazsın,

Kerbala’da yatan Ehlibeyt Abdaldır.

 

Can Hatayim, Abdal oğluyum dersen,

Muhammed Ali’nin yolun bulayım dersen,

Kırklar meydanına varayım dersen,

Zalımlar elinde ölen Pir Sultan Abdal’dır

40 arena gazetesi olarak Abdal bilgesi Ayvaz ustaya; tanrıdan rahmet ailesine ve tüm abdallarımız başda olmak üzere tüm halkımıza başsağlığı dileriz.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN