Zobu; “Ahilik Kutlaması Esnafa ve Şehre Katkı Noktasında Eksik Kalıyor”

2 Aralık 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
520 defa okundu.
Zobu; “Ahilik Kutlaması Esnafa ve Şehre Katkı Noktasında Eksik Kalıyor”

Kırşehir’imizin Vazgeçilmez Unsurlarından Biri Olan ve Ahilik Deyince İlk Akla Gelen Şehirlerden Olan İlimiz Kırşehir’de ki Bu Yıl Ki Ahilik Kutlamalarını Bakkallar Odası Başkanı Murat Zobu, Nasıl Değerlendirdi

Her fırsatta Ahilik bayramının Esnaf teşkilatının üstlenmesi gerektiğini Söyleyen Bakkallar Odası Başkanı Murat Zobu, Gazetemiz 40 Arena ekibine yaptığı açıklamada, “Ahilik bayramı kutlamalarında görüntüsünde biz varız fakat içeriğinde bizi aşan durumlar olduğundan çıkmak zorunda kalıyoruz Kutlama bayramı bittiğinde ise iyisiyle kötüsüyle günahı sevabı her şey bize kalıyor” dedi.

Ahilik kutlamaları şehrimize ve esnafımıza hiçbir katkı sağlamıyor diyen Bakkallar Odası Başkanı Zobu; “Her sene olduğu gibi bu sene de ahilik kutlamalarına esnaf olarak Esnaf temsilcileri olarak ümitle giriyoruz. Ahilik bilindiği üzere hepimizin de söylediği gibi Kırşehir’imizin vazgeçilmez unsurlarından birisi. Onun içinde bu kutlamaların da mümkün olduğunca yerinde ve layıkıyla yapılması gerekir. Ahiliğin ilimizde kutlanıyor olması ilimiz açısından çok büyük bir kazanç diye düşünüyorum. Ama bu kazancı tabiî ki henüz tam anlamıyla şehrimize yansıtmış durumda değiliz. Kutlamaların içeriği noktasında beklentilerimiz noktasında program dolu aslında ama esnaf olarak beklediğimizde sürekli esnaf diye söylüyoruz bu şekilde kabul gördü. Ahilik kutlamaları, Şölen havasında geçiyor tabiî ki programlar ama diğer anlamda esnafa katkı noktasında şehre katkı noktasında eksiklikler var. Bunu da Sadece ben kendi şahsım olarak değil, Oda başkanı olarak üyelerimizi ziyaretimizde, üyelerimizin konuşmalarında onlarla yaptığımız konuşmalarımız da çıkan sonuç bu. Henüz ekonomik olarak özellikle şehrimize katkı noktasına eksiklikler olduğunu düşünüyoruz” dedi.

“AHİ EVRAN HAZRETLERİNİN DAHA İYİ TANITILMASI GEREKİR”

Ahilik bizim vazgeçilmezimiz. Kırşehir’de üretime yönelik çok fazla yatırım yok. Bu sadece Kırşehir’in değil tüm Türkiye’nin genel sorunu olduğunu söyleyen Zobu; “Başta hayvancılık olmak üzere tarım onun dışında da bilindiği üzere Üniversitemiz ve özellikle de Ahilik kutlamalarımıza başkanlarımızın girişimiyle de Esnaf Odası Birlik Başkanımız, Ticaret Odası, Belediye Başkanları ve Siyasiler şehrimize bilindiği üzere Cumhuriyet tarihinin en büyük Külliyesi yapılıyor. Ahi Evran Hazretlerinin burada yatıyor olmasından kaynaklı şehrimize bir turizm sektörünün ekonomik olarak da canlandırılması hedefi var. Bu biraz daha zaman alacak. Bunun içinde biz buna kesinlikle tutunmalıyız sahip çıkmalıyız. Ben ileride daha iyi olacağı kanısındayım. Ahi Evran Hazretlerinizde daha iyi tanıtılacağı düşüncesindeyim. Bu yıl yapılan kutlamalarda ki hataların seneye yapılmamasını özellikle istiyorum. Ahilik kutlamaları esnafa yönelik halka açık ama işin protokol yönü şehrimizin esnafına çok fazla zarar veriyor. Bu sene malum alt yapı çalışmaları, üst yapı çalışmaları hepsi biranda başladı. Biranda bitirilmesi ön görüldü. Bunu niçin zaten yollarımızın caddelerimizin sonra mevcut şehrimizin fiziki yapısı ortadaydı. Buna birde kutlamalarda ki protokolü karşılanması ve programın oluşturulmasında ciddi sıkıntılar yaşadık. Bu direk yansıyan şehrimizde sadece bizler değil vatandaşlarımıza da rahatsızlıklar oluşturdu. En ciddi sıkıntıyı da esnafımız yaşadı. Yolar kapandı geçişler kapandı. Onun içinde esnafımız bu anlamda çile çekti. Bu tarz şeylerin yapılmamasını istiyoruz”

“AHİLİKTE EKONOMİK BOYUTU ŞEHRİMİZE TAM ANLAMIYLA YANSITILAMADI”

Güvenlik tedbiri çok fazlaydı bu da bizlere ciddi sıkıntılar oluşturdu diyen Zobu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Üst makamlar ciddi çalışıyor. Tabiî ki katılımlar oluyor. Doğalda güvenliğin oluşturulması ama bu sene çok abartıldığı düşüncesindeyim. Benim gözlemlediğim en büyük eksiklik ve zararlardan bir tanesi bu oldu. Ahiliğin uzunluğu kısalığı iyiydi tabi. Süre çok uzun değil. Kendi şahsım adına söylüyorum. Bu bir haftayı çok iyi değerlendirmek önemli. Ekonomik yönde yansıtılırsa inanın az gelecektir. Bunu neden söylüyorum kendi gezdiğim faaliyetler nedeniyle gezdiğim birçok festival ve fuar var. Kırşehir’imizi temsilen de uzun yıllardır halk oyunları alanında faaliyet gösteriyorum aynı zamanda. Bir haftalık hatta on günlük festivallere gidiyoruz. Gittiğimiz şehirlerde ki, festivaller hem sosyal hem de ekonomik anlamda yapılan festivaller. Ciddi anlamda şehre şehrin insanına katkısı var. Hem kültürünü yansıtıyorsun orada, hem de ekonomik olarak bir Mevla bırakıyorsun. Bu ilimizde de yapılmalı. Onun için ahilikte Ekonomik boyutu şehrimize tam anlamıyla yansıtılamadı. Bu da şehrimizde ki alt yapı, üst yapı çalışmaları ayriyeten Külliyemizin de daha sonuçlanmamış olması. Bunlar tabiî ki birer etken oldu.  Sabır gerekiyor. Önümüzdeki yıl programda daha dikkatli davranılması gerekiyor” diye konuştu.

“AHİLİK BAYRAMINI KESİNLİKLE ESNAF TEŞKİLATI ÜSTLENMELİ”

Zobu; Ahilik kutlamalarını bizler üstlenmeliyiz. Bu işin içerisinde ise Belediye olmalı. Çünkü ancak o zaman şehirde kutlamalar daha ön plana çıkar. Görüntüde Esnaf odaları bizde içerisinde olduğumuz için bütün her şeyi sağlayan, ayarlayan o gözüküyor haklıdır da ama biz ne kadar programın içerisindeyiz fakat diğer anlamda ekonominin paranın harcanması, kullanılması ihaleler noktası bunlar bizi aşıyor. Biz burada karar veremiyoruz. Bu işler bizim dışımıza çıkıyor. Bakanlığı bağlıyor, bakanlıkta kimi uygun görürse paranın değerlendirilmesi kullanılması onların yönetiminde gözetiminde oluyor. Biz devreden çıkıyoruz. Fakat festival bitiyor herkes devreden çekiliyor bu işin günahı sevabı özellikle günahı esnaf odalarına yani bizlere kalıyor. Vatandaşların kutlama alanında kutlama alanı içerisine alınmamasına kadar bizlere kalıyor. Ben bu işin içerisinde bulunalı 8 yıl olmasına rağmen Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık da bizimde isimlerimizin olmasına rağmen biz bile giremiyoruz güvenlikler alt safhada. Vatandaşlarımızın bunu ayırt etmesini istiyorum. Bunun sebebi üst düzey siyasilerin almış olduğu karar. Güvenlik birimlerinin almış olduğu kararlar. Fakat bunlar bize yansıyor” şeklinde konuştu.

“ESNAF ODALARI DİĞER ODALAR GÜNAH KEÇİSİ İLAN EDİLMEMESİNİ İSTERİZ”

Daha düzgün olması için çaba göstermeli miyiz? Eksik yönlerinde bizler daha ön plana çıkmalıyız. Devreye girmeliyiz diyen Zobu; “Bizlerinde bir hareket alanı bir mesafesi var ancak oraya kadar yapabiliyoruz. Bundan 3-4 sene önceki festivallerde esnaf olanlar çok aktifti. Yemeğine ve organizasyonuna kadar çok etkindi. Daha düzgündü bazı şeyler. Örneğin eksik yapılan işleri sorabiliyorduk engelleye de biliyorduk. Bu anlamda basın olsun televizyon olsun, haber kaynakları olsun hepsi bir bütün olarak içerisindeydi. Ama şimdi maalesef bizlerinde hareket alanı daraltıldı. Üzerimize düşeni yapmamız gereken noktada yapamadığımız ulaşamadığımız şeyler varsa kendi adıma da teşkilatımız adına da özür dileriz ama dediğim gibi bizimde bir alanımız var. Bende en az esnaflar kadar en az vatandaş kadar bu organizenin daha düzgün dört dörtlük olmasını istiyorum. Çünkü o zaman şehrimizde bu varlık hissedilecek. Bu işin hem ekonomik anlamında hem sosyal anlamında hem de kültürel anlamında daha iyi hissedilecek. Onun için biraz da sabır gerekecek. Taşlar yerine oturduğunda herkes sorumluluğunu yerine getirdiğinde göreceğiz ki bir hafta bile kısa gelecek diye düşünüyorum” dedi.

Haber Sümeyye Şahin

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN