ZİRAAT FAKÜLTESİNDEN ALTARNATİF ÜRÜN

21 Haziran 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2758 defa okundu.

ziraat fakültesi
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tamer Yavuz’un öncülüğünde yürütülen proje çalışmalarına Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü dördüncü sınıf öğrencileri de katıldı.
Projenin Kırşehir ilinde yürütülen kısmında Amerikan Tarım Teşkilatı (USDA) Genetik Kaynaklar Koruma Birimi’nden sağlanan 174 Dallı Darı (Panicum virgatum L.) çeşit ve doğal popülasyonunun ülkemiz karasal şartlarına adaptasyon kabiliyetleri belirlenerek, uyum sağlayan çeşit ve popülasyonlardan elde edilen biokütleden, selülozik etanol elde edilmesi amaçlanıyor.
Karasal iklimin hüküm sürdüğü, alternatif tarıma ihtiyaç duyan marjinal alanı çok fazla olan İç Anadolu koşullarında, üreticiye, üretim maliyetleri daha düşük, diğerleri gibi farklı endüstriyel amaçlarla kullanılmayan alternatif bir hammaddenin tanıtılması ve klasik üretim deseni içerisinde biyoenerji tarımının başlatılarak yaygınlaştırılması da projenin hedefleri arasında.
Dallı Darı’nın aslında bir silo ve yem bitkisi olması, çalışmaya hayvan besleme açısından da farklı bir boyut katmaktadır. Çalışma boyunca morfolojik ve agronomik karakterlerin ölçümleri ile kimyasal yapının analizlerinden elde edilecek veriler, genotiplerin yem değerlerinin belirlenmesi bölge hayvancılığına alternatif bir yem sunmak için materyal ve bilgi altyapısının hazırlanması bakımından da önemli bir çalışma olarak görülüyor.

Anahtar Kelime: ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN