Zincir Marketler Esnafı Kepenk Kapatmaya Zorluyor

25 Eylül 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
132 defa okundu.
Zincir Marketler Esnafı Kepenk Kapatmaya Zorluyor

2021-2022 eğitim öğretim yılının başlamasıyla öğrenci ve velilere okul malzemesi telaşı sararken, kırtasiyeciler ise zincir marketlerin kırtasiyeciliğe soyunmasından şikayetçi oldu. Yılın 12 ayı işlerinin başında öğrenci ve velilerin hizmetinde olduklarını belirten kırtasiyeciler, sadece okulların açılış sezonunda kırtasiye standı açan zincir mağazalarla rekabet etmek zorunda kaldıklarını belirttiler.

Esnaf Da Veliler De Şikayetçi

Okulların açılmasıyla kırtasiyecilerin bir nebze nefes aldığını belirten Mustafa Taşcı, “Ancak, hammadde fiyatlarının iki katına çıkması hem kırtasiyecileri hem de velileri mağdur etti. Kırtasiyeler kar oranlarının düşmesi ve zincir marketlerin baskısından, veliler de fahiş fiyatlardan şikayetçi.  Ekonomik kriz ortamında alım gücü düştüğü ve her şey ateş pahası olduğu için aileler, çocuklarına yeni kırtasiye malzemesi alamıyor. Öğrenciler, ağabeyden, abladan kalan defter, kitap, kalemle idare ediyorlar” dedi.

Yardım Almadık

Pahalılığın esnafı da vurduğunu belirten Taşcı, 18 aylı zorlu bir süreçten çıkan kırtasiyecilerin de dertli olduğunu bildirdi. Sektörel olarak kimsenin kendilerinin farkında olmadığını, iş yapamadıkları süreçte esnaf odalarının verdiği kredi ile ayakta durduklarını ifade eden Taşcı, devletten herhangi bir yardım almadıklarını kaydetti.

Ekonomik Olarak Çöküntü İçindeyiz

Ekonomik olarak herkesin çöküntü içinde olduğunu belirten esnaf, şöyle devam etti:

Pandemi dönemi öncesindeki satışlarımızı yakalayamadık. Okullar açıldı ama yeniden kapanıp, kapanmayacağına dair bir belirsizlik var. En büyük sorunlarımızdan biri de marketler. Her köşe başındaki 3 harfli marketlerde kitap, defter satılıyor. Yardımcı kaynak kitaplarını da markette satmaya başlarlarsa kapatıp gideriz. Gelecekle ilgili endişeliyim.

‘Pandemi kabus gibiydi’

Salgın nedeniyle kapanan kırtasiyeci esnafı  “Pandemi boyunca 1 buçuk yıl nasıl geçti diye sorarsanız, ‘Kâbus’ derim. Ben ve benim gibi birçok esnaf arkadaş için ayakta kalma çabasıydı” ifadelerini kullandı.
“Zincir marketlerin kırtasiye ürünleri satması bizi çok kötü etkilemektedir”

Zincir marketlerde kırtasiye ürünlerinin satılmaması gerektiğini belirten bir diğer kırtasiye işletmecisi Taşcı, “Kırtasiye sektörü olarak iki seneye yakındır pandemiden dolayı bayağı sıkıntılar yaşadık. Birçok ödememizi yapamadığımız için bazı mallarımızı iade etmek durumunda kaldık. Kırtasiye sektörü olarak salgın sürecinden bu kadar kötü etkilenmemizin üzerine zincir marketlerin kırtasiye ürünleri satması bizi çok kötü etkilemektedir. Hatta bazı küçük esnaflarımızın iflasına bile neden olmaktadır.” şeklinde konuştu.

Haber Didem Ceylan

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On