ZAM ÜSTÜNE ZAM DERKEN BELİMİZ BÜKÜLDÜ

28 Haziran 2022
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
99 defa okundu.
ZAM ÜSTÜNE ZAM DERKEN BELİMİZ BÜKÜLDÜ

Döviz kurundaki artışın yanı sıra son zamanlarda art arda temel tüketim ürünlerine gelen zamlar vatandaşları bezdirdi. Geçtiğimiz günlerde peş peşe çay, şeker, elektrik, akaryakıt gibi temel tüketim malları ile gıdaya gelen yüksek zamlara tepki gösteren Kırşehirliler, alım güçlerinin her geçen gün düştüğüne dikkat çektiler.
Zamları değerlendiren Kırşehirliler, yetkililere çağrıda bulunarak bir an önce zamlara son verilmesini istediler. Alım güçlerinin her geçen gün düştüğünü, fakirlerin daha da fakirleştiğini söyleyen vatandaşlar, döviz kurundaki hareketlilikle birlikte son zamlardan sonra bellerini doğrultamaz hale geldiklerini kaydettiler.
“MİLLET PERİŞAN OLDU”
Zamların kendilerini büyük oranda mağdur ettiğini belirten vatandaşlardan Mehmet Ali, “Son zamanlarda artan zamlardan dolayı millet perişan oldu. Milletin alım gücü yok. Son günlerde çaya, elektriğe, şekere, yakıta zam geldi. Zaten elektrik pahalıydı. Özellikle elektriğe gelen zam, bütün her şeye yansıyacak. Daha önce 2 bin liraya geçinebilen biri, şu anda 3 bin liraya bile geçinemiyor. Yetkililer millete acısın, bu zamlar yeter. Milletin boğazına kadar geldi.” şeklinde dert yandı.
“HERKES ZAMLARDAN ŞİKAYETÇİ”
Zamların esnafı çok zor durumda bıraktığını vurgulayan Kırşehirli vatandaşlar, “Esnafın bu döviz belirsizliğinden dolayı zaten 2 yıldır bir sıkıntısı vardı. Bu sefer temel tüketim mallarına, elektriğe, akaryakıta zam gelmesi esnafı daha da zor durumda bıraktı. Herkes zamlardan şikâyetçi. Bu zamlar nereye kadar gidecek? ‘Hükümet bu işe ne zaman el atacak?’ diye düşünüyoruz. Altının, doların yükselmesi halkın alım gücünü zaten düşürüyor. Bir de çay, şeker, mazot, elektrik gibi ürünlere zammın yapılması halkın sırtına bir yük olarak biniyor. Zengine bir şey olmuyor.” dedi.
“ELEKTRİK VE SUYA BU KADAR ZAM YAPILMAMALI”
Son zamanlarda yapılan zamların halkı tedirgin ettiğini aktaran vatandaşlardan Murat Başaran ise şunları söyledi: “Türkiye en çok elektrik üreten ülkelerden bir tanesidir. Türkiye bu kadar çok şeyi üretmesine rağmen neden bu kadar zam geliyor, anlamıyoruz. Halk zaten perişan, ekonomik sıkıntı çekiyor. Bir de bunların üstüne zam gelince ister istemez halk tedirgin oluyor. Buna bir çözüm bulunmalıdır. Halkın en çok tükettiği elektrik ve suya zam yapılmaması gerekiyor. En azından bu kadar zam yapılmaması gerekiyordu.”
“VATANDAŞLARIN BELİ BÜKÜLDÜ”
Alışverişe çıkmaya korktuklarını dile getiren Can Yılmaz, “Vatandaşların alım gücü çok düştü. Millet evine bir poşet alıp götüremiyor. Her şeye zam geldi. Bir de bu zamların gelmesi halkın ekonomik durumunu sıfıra indirmiştir. Hükümetin bir an önce buna el atması lazım ve bu zamların halkın durumu göz önünde bulundurularak yapılması gerekiyor. Bu zamlar vatandaşların belini dört dörtlük bükmüştür.” ifadelerini kullandı.
“ASGARİ ÜCRETİN DÜŞÜK OLDUĞU ÜLKEDE BU KADAR ZAM OLMASI DOĞAL DEĞİL”
Zamlardan en çok etkilenenlerin, maddi durumu zayıf olan vatandaşlar olduğunu söyleyen Haktan Altun, “Son zamlar gerçekten halkın bütçesini çok sarsmaktadır. Tüketici olarak mağdur oluyoruz. Geçim bu zamanda çok zor olmuş. Asgari ücretin gelen zamlar karşısında düşük kalıyor. Vatandaşlar tüm ihtiyacını karşılamak için tam anlamıyla kazanamıyor. Bu zamlara bir çare bulunmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.
“ZAMLAR GERİ ALINSIN”
Zamlara tepki gösteren bir diğer esnaf Kenan Süzen de şunları söyledi: “Zamlar esnafı çok olumsuz etkiliyor. Kâr marjımız aynıdır, ama ürünler yükseliyor. Ürün satamıyoruz. Ezilen yine biz oluyoruz, tepki alan yine biziz. Müşteri bizlerin zam yaptığını belirterek bizimle kavga ediyor. Fabrika parayı göndermeden mal göndermiyor. Bizim gibi perakende işi yapanlar, zam geldiği zaman çok büyük sıkıntılar yaşıyor. Derdimizi tüketiciye anlatamıyoruz. Sattığımız ürünleri yerine koyamıyoruz. Zamların geri alınmasını istiyoruz.”
(Haber Ferhat Yıldırım)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN