“YÖNETİCİLİKTE SÖZLÜ SINAV KABUL EDİLEMEZ!

31 Ocak 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
335 defa okundu.
 “YÖNETİCİLİKTE SÖZLÜ SINAV KABUL EDİLEMEZ!

“MEB Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğine İlişkin Taslak Baştan Aşağı Yanlışlıklarla Doludur.  Kariyer Ve Liyakat İlkeleri Hiçe Sayılmaktadır. MEB’i uyarıyoruz öncelikle bu taslağı geri çekiniz.” Diyen Kırşehir Eğitim İş Şubesi:

 “YÖNETİCİLİKTE SÖZLÜ SINAV KABUL EDİLEMEZ!

“Mevcut Okul Müdürleri 4 Yılını Doldurduğunda Uygulanacak Sistem İse Tamamen İl Müdürünün İnisiyatifine Bırakılmak İstenmektedir”

Kırşehir Eğitim İş Şubesi Merkez Yönetim Kurulu yöneticilikte Sözlü Sınavı kabul etmediklerini Dile getirdi. Kırşehir Eğitim İş Şube Merkez Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “MEB yönetici görevlendirme yönetmeliğine ilişkin bir taslak yayımlamış ve öğretmenlerin görüşüne açmıştır.

“Kariyer ve Liyakat İlkeleri Hiçe Sayılmaktadır.”

Bu taslak baştan aşağı yanlışlıklarla, eksikliklerle doludur. Çünkü kariyer ve liyakat ilkeleri hiçe sayılmaktadır. Şu anda yönetici olmayanların yönetim kademelerine geçişte göz boyama maksatlı olarak yazılı sınav getirilmiş fakat ardından getirilen sözlü sınav ile niyet yeniden ortaya konulmuştur. Müdür olmak için ya da müdür yardımcısı olmak için yazılıdan 100 tam puan bile alsanız bir anlamı yoktur çünkü sözlü sınavlarla istendiği gibi görevlendirme yapılabilecektir.

 İki Yıllık Öğretmen İle Doktora Yapmış Bir Yönetici Adayı Arasında Fark Yok Sayılıyor

Bu da yetmezmiş gibi iki yıllık öğretmen ile yıllarını yöneticiliğe  vermiş bir yönetici adayı ya da iki yıllık öğretmen ile doktora yapmış bir yönetici adayı arasında müdür yardımcısı olmak açısından hiç bir fark yoktur.

 Müdürlük için ise bir yıl yöneticilik şartı getirilirken keyfi görevlendirme yapılan kurucu müdürlük de aynı statüde değerlendirilmiştir. Müdürlük için de öğrenim seviyesinin ya da kıdemin hiçbir önemi yoktur.

MEB’İ UYARIYORUZ ÖNCELİKLE BU TASLAĞI GERİ ÇEKİNİZ

 Mevcut okul müdürleri 4 yılını doldurduğunda uygulanacak sistem ise tamamen il müdürünün inisiyatifine bırakılmak istenmektedir. Burada kıdem, öğrenim durumu, ödül… kriterleri var ise de bunların görev uzatmada bir etkisinin olmayacağı açıktır.

MEB’i uyarıyoruz öncelikle bu taslağı geri çekiniz. Ardından;Sendikamızın da bakanlıktaki toplantılarda görüş verdiği ve etkili olduğu 2009 yılındaki bir yaklaşımla yargıya dahi taşınmayacak bir sistemi hep beraber oturup oluşturup tartışmaya açalım.

                Eğitim kurumları yıllarca söylediğimiz gibi demokratik katılımın olduğu yaklaşımlarla hazırlanan mevzuata göre yönetilmeli, bu doğrultuda bir sistem oturtulmalıdır.

Bunun dışında yazılı sınav ve liyakate esas kriterleri (yüksek lisans, doktora, hizmet içi eğitim, ödül, yöneticilik kıdemi, öğretmenlik kıdemi, yazılan kitaplar, yayımlanmış makaleler… ) bertaraf etmeyen bir anlayış seçilmelidir.

MEB’i yıllardır tanıdığımızdan bu taslağı en azından bu aşamada geri çekeceklerini düşünmüyoruz. 

Bu nedenle yöneticilik düşünen düşünmeyen tüm eğitim çalışanlarına çağrıda bulunuyoruz. Veri girişi yapınız ve;

– Sözlü sınav istemiyoruz.

-Takdire dayalı sistem istemiyoruz

– Yazılı sınav istiyoruz

– Atamaların(görevlendirmelerin) yazılı sınav ve liyakati ölçen kriterlere göre yapılmasını  istiyoruz.

MEB’in açtığı veri giriş sisteminde görüşlerinizi paylaşınız.

MEB; bu çağrımıza ve görüşlere uymasa bile ülkenin aydın insanı olarak, bir eğitimci olarak görüşünüzü belirterek tarihe not düşmenizi istiyoruz…”

Haber Merkezi

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On