Yiyecek Desteğinde Bulunuldu

25 Ocak 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
189 defa okundu.
Yiyecek Desteğinde Bulunuldu

seyfe-golu-ekoloji-dernek-baskani-omer-cetine-7749524_x_o

Kırşehir’in  Mucur ve  Boztepe İlçeleri Sınırlarında Yer Alan  Seyfe GölüKuş Cenneti’ndeki Göçmen Kuşlara, Köylüler Yiyecek Desteğinde Bulundu.


Seyfe Gölü Ekoloji Derneği üyeleri ile çevre köylerde yaşayanlar, büyük kısmı donan göldeki az sayıda göçmen kuş için tahıl, bakliyat ve yeşil sebze bıraktı. Dernek Başkanı Ömer Çetiner, Gazetemiz 40 Arena’ya yaptığı açıklamada, yazın tamamen kuruyan gölde, su seviyesinin yağışların etkisiyle biraz arttığını söyledi. Gölün az da olsa tuzlu yapıya sahip olduğunu belirten Çetiner, “Flamingoların burada olmasının en büyük sebeplerinden biri de bu. Flamingolar buradaki bakteriler ve sert kabuklularla besleniyor. Giriş seviyesindeki tuz oranı düşük ancak orta noktalarda yüksek. Bu nedenle de neredeyse gölün 5’te 4’ünün donmuş olduğunu söyleyebiliriz. Bu da kuşların yaşam alanını daraltıyor.” dedi. Çetiner, havaların biraz ısınmasına rağmen özellikle kıyı kesimlerinde halen çözülme olmadığını bildirdi. Genelde kuşların beslenme alanlarının kıyılarda olduğunu dile getiren Çetiner, şöyle konuştu: ” Seyfe Gölü
 Kuş Cenneti, yağışların etkisiyle belli bir doluluk oranına sahip, inşallah bu yağışlar devam eder ve temmuz, ağustosta su görürüz. Az sayıdaki kuşlarımız burada konaklamaya devam ediyor. Göldeki su oranı arttıkça kuş sayımız da artacaktır. Son dönemlerde suyun çok az olmasına rağmen kuşlarımız yine buraya gelmeye devam etti. Çünkü  Seyfe Gölükuşların toplanma noktası. Göç yolunda olduğu için değişik bölgelerden gelen kuşlar, belli süre burada dinleniyor, besleniyor ve oraya gelen grupları da aralarına alarak yollarına devam ediyor.” İfadelerini kullandı.

İHSAN CAN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN