Yine Yeniden Kırşehir’in Gururu Oldu

6 Kasım 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1044 defa okundu.
Yine Yeniden Kırşehir’in Gururu Oldu

Kırşehirli genç kısa film yönetmeni Hemşehrimiz Mehmet Kocamış;

Yine Yeniden Kırşehir’in Gururu Oldu

Kırşehirli genç kısa film yönetmeni Hemşehrimiz Mehmet Kocamış’ın 2014 yılında ödül almış “Beyaz Karanfil” adlı kısa film çalışması 18-21.09.2018 tarihleri arasında “2018 Çin’de Türkiye Turizm Yılı -Türkiye Kültür Festivali” kapsamında Hong Kong Polyteknik Üniversitesi (PolyU) Innovation Center Foyer Galerisinde yer aldı.

Yaptığı işlerle adından sıkça bahsettiren ve memleketini en iyi şekilde temsil etmek için elinden gelen çabayı gösteren hemşehrimiz Mehmet Kocamış, bu kez Kırşehir’in adını Çin’de duyurdu.

MEMLEKETİM HER ŞEYİN EN İYİSİNİ HAK EDİYOR

Kırşehirli genç kısa film yönetmeni Hemşehrimiz Mehmet Kocamış gazetemiz muhabirine yaptığı özel açıklamada şunları kaydetti;Ekibimle beraber hazırlamış olduğumuz “Beyaz Karanfil” adlı kısa film çalışmamız Kültür Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünce her yıl ulusal düzeyde gerçekleştirilen Genç Güncel Sanat Proje Yarışmasında 2014 yılında ödül aldı.

Projemiz başarı gösteren sanatçıların eserlerinden oluşan bir seçkinin arasında yer alarak; 2018 Çin’de Türkiye Turizm Yılı – Türkiye Kültür Festivali” kapsamında Hong Kong Polyteknik Üniversitesi (PolyU) Innovation Center Foyer Galeri’sinde sergilendi. Bu durum hem beni hem de ekip arkadaşlarımı bir kez daha sevindirdi. Böyle bir kısa film sergilemekten gurur duyuyorum. Tadir edilmesi ise bir hayli mutlu ediyor ve yeni güzel çalışmaların gelmesine sebep olacak.”

HEM KENDİMİZİ HEM KIRŞEHİR’İ TEMSİL ETTİK

Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından “2018 Çin’de Türkiye Turizm Yılı – Türkiye Kültür Festivali” kapsamında Hong Kong Polyteknik Üniversitesi (PolyU) Innovation Center Foyer Galerisinde sergilenen “Beyaz Karanfil” adlı eseri sunan ekip ile ilgili açıklamalarında şunları kaydetti; “Ülkemizdeki güncel sanatı ve sanatçıları desteklemek, genç sanatçıları keşfetmek, yenilikçi üretimleri arttırmak ve bu eserlerin geniş kitlelerce izlenmesini sağlamak amacıyla 2015 yılından itibaren her yıl “Genç Güncel Proje Yarışması” düzenlenmektedir.

Bu kapsamda; Genç Güncel Sanat Proje Yarışmasında başarı gösteren sanatçıların eserlerinden oluşan bir seçki, 18-21.09.2018 tarihleri arasında “2018 Çin’de Türkiye Turizm Yılı – Türkiye Kültür Festivali” kapsamında Hong Kong Polyteknik Üniversitesi (PolyU) Innovation Center Foyer Galeri’de sergilendi.

Küratörlüğünü Prof. Dr. Tansel Türkdoğan’ın üstlendiği güncel sanat sergisi; uluslararası alanda ülkemiz güncel sanat pratiklerinin tanıtılmasını amaçlayan bir platform olmuştur.

Söz konusu sergiye “Beyaz Karanfil” adlı eseriniz ile katılımınızdan dolayı teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.”

MEHMET KOCAMIŞ KİMDİR?

9 Temmuz 1992’de Kırşehir’de doğdu. 2014 yılında Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümünden 3.lükle mezun oldu. Sonraki yıllarda yönetmenliğini yaptığı kısa filmleri “Beyaz Karanfil”, “Değer” ve “249” ile ulusal ve uluslararası yarışma ve festivallerde ödüller ve özel gösterimler aldı. Şuan Grafik Bölümü üzerine yüksek lisans eğitimine devam ederken aynı zamanda çalışmalarını bağımsız olarak kısa film projelerinde göstermektedir.

FİLMOGRAFİ

2014 yılında yönetmenliğini yaptığı “Beyaz Karanfil” kısa filmi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca düzenlenen “Birlikte Yaşama Kültürü” konulu “Genç Güncel Sanat Proje Yarışmasında 193 çalışma arasından “MANSİYON” ödülü almaya hak kazandı.

2015 yılında “Değer” kısa filmi ile 7. Lions Uluslararası Kısa Film Yarışmasında 114 eser arasından Finalist oldu.

Aynı yıl “Değer” kısa filmi ile 4. Yeşil Barış Hareketi Kısa Film Yarışmasına katıldı. Lefkoşa’da düzenlenen gala gecesinde KKTC 4. Cumhurbaşkanı Sn. Mustafa Akıncı’nın elinden, Birincilik Ödülü’nü aldı.

2016 yılında yönetmenliğini yaptığı “249” adlı kısa filmi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca ulusal genelinde 3.sü düzenlenen Genç Güncel Sanat “15 Temmuz Afiş Tasarım ve Video Sanatı Yarışmasında yarışmaya katılan yüzlerce eser arasından “Başarı ödülünü aldı.

Eserlerin sergileri 2017 yılı 18 Mart günü Çanakkale Şehitliği ve Şehitler Abidesi sergi salonunda Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN ve Başbakan Sn. Binali Yıldırım’ın katılımları ile gerçekleşti.

2018 yılında “Beyaz Karanfil” kısa filmi ile Genç Güncel Sanat Proje Yarışması’nda başarı gösteren sanatçıların eserlerinden oluşan bir seçkide yer alarak 18-21.09.2018 tarihleri arasında “2018 Çin’de Türkiye Turizm Yılı – Türkiye Kültür Festivali” kapsamında Hong Kong Polyteknik Üniversitesi (PolyU) Innovation Center Foyer Galeri’de sergilendi.

Beyaz Karanfil – 2014 … Kurmaca, 00:03:09

Kültür ve Turizm Bakanlığı “Birlikte Yaşama Kültürü” konulu “Genç Güncel Sanat Proje Yarışması, Mansiyon Ödülü, 2014

Değer – 2015 …. Kurmaca, 00:06:00

  1. Yeşil Barış Hareketi Kısa Film Yarışması (KIBRIS), Birincilik Ödülü. 2016
  2. İstanbul Çevre Kısa Film Festivali, Ulusal Çevre Kısa Film Yarışması, Yarışma Filmi. 2016
  3. Lions Uluslararası Kısa Film Yarışması, Finalist. 2016

249 – 2016 … Kurmaca, 00:02:20

Kültür ve Turizm Bakanlığı Genç Güncel Sanat “15 Temmuz Afiş Tasarım ve Video Sanatı Yarışması”, Başarı Ödülü, 2016 (Haber/Analiz: Didem CEYLAN)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com