Yine Umutları Gurbetçiler

24 Temmuz 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
293 defa okundu.
Yine Umutları Gurbetçiler

Özellikle kışın tüketilmek amacıyla hazırlanan biber, kabak ve patlıcan gibi sebzelerden oluşan kurutmalık sebze sezonu bu yıl ilimizde durgun başladı.

Yine Umutları Gurbetçiler

İlimizde önemli bir sektör haline gelen kurutmalık sebze sezonunun bu yıl çok durgun başladığını belirten Esnaflar, umudu yurt dışından gelecek olan gurbetçilere bağladıklarını söylediler. Kış aylarında tüketilmek için bin bir zahmetle hazırlanan ve ilimizim mutfak kültürü arasında yer alan, kurutmalık sebzeler kurutularak kış ayına hazırlanıyor.

MAHALLE VE BALKONLARDA KURUTMALIK YÜZÜNÜ GÖSTERİYOR

Pazardan kurutmacılar tarafından satın alınan patlıcan, biber ve salatalıklar ev kadınları tarafından oyularak dolmalık haline getiriliyor. Mahalle aralarında ev kadınlarına oydurulan sebzeler, daha sonra mahallelerde ve balkonlarda güneş altında kurutulmaya bırakılıyor.

BELGESEL TADINDA GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKIYOR

Rengârenk bir görüntü oluşturan kurutmalık sebzeler, izleyenlere adeta görsel bir şölen sunarken, kurutmalıkların rüzgârla olan dansı ve çıkardığı sesler ise belgesel tadında görüntüler ortaya çıkartıyor. İlimiz başta olmak üzere kışın tüketilmek için bin bir zahmetle hazırlanan kurutmalık sebze ürünleri 7’den 70’e herkes tarafından tercih ediliyor.

“BU YIL FİYATLAR ARTACAK”

Bu yıl sezonun çok durgun başladığını belirten Uzun Çarşı Esnafları, “Piyasa bayağı bir durgun geçiyor. Ekonomi olarak vatandaş kendini tam anlamıyla düzeltemediği için piyasalarda durgunluk söz konusu. Ama bizim sektörü hareketlendirecek olanlar Almacılar. Yurt dışında yaşayan Kırşehirli çok fazla olduğundan, yazın memleketlerine gelen Almancılar geri yut dışına dönerken Kırşehir’den alışveriş yaparak dönüyor. Buda bizim işlerimize çok fazla etki ediyor. Yani tüm umudumuz Yurt dışından gelen hemşerilerimiz. Bizim müşterilerimiz normalde her zaman sabittir. Biz her sene sabit olan müşterilerimize bu sebzeleri satıyoruz” dedi.

Kurutmalıkların kuruma sürelerinin güneşin ısısına göre değiştiğini belirten balkonlarında ve evlerinin önlerinde kurutmalık hazırlayan ev kadınları ise, patlıcanların bibere göre daha çabuk kuruduğu bilgisini vererek şöyle devam etti:

EV HANIMLARINA KOLAYLIK SAĞLIYOR

“Bu patlıcanların hazır olması üç gün sürer. Hazır olması bir gün, kuruması ise üç gün alıyor. Biber ise 15-20 gün sürer. Tabi yine de hava şartlarına bağlı. Havaları daha çok ısındığı zaman 10 günde de kuruyor. Mutlaka birçok ev hanımının sofrasında bulundurduğu kurutmalıklar kışın hem bizlere kolaylık sağlıyor hem de bu tatlardan mahrum kalmamızı sağlıyor. Tabi bunu yaparken dikkat edilmesi gereken önemli noktalarda oluyor. O nedenle kurutmalık hazırlarken ortamın temiz olmasına, rutubet olmamasına özen göstermek gerekiyor.

FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Kurutmalıkların insan sağlığına yararı olduğunu belirten Uzmanlar, “Kurutmalıklar, yemenin yanı sıra insan sağlığı içinde çok yararlı. Kansızlığa ve romatizmaya iyi gelen kurutmalıklar, kilo vermeye yardımcı oluyor. Biz bu kurutmalıkları bol bol tüketilmesini istiyoruz” diye

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On