Yılların Eskitemediği Gelenek

14 Temmuz 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
459 defa okundu.
Yılların Eskitemediği Gelenek

Düğünlerin başlamasıyla birlikte gençlerini evlendirecek aileler, çeyizlik yorganlar için yünleri yıkayıp, Tokaçlamaya başladılar.

Yılların Eskitemediği Gelenek

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte kırpılan hayvanlardan alınan yünlerle düğünlere hazırlık yapan aileler, çeşmelerde ve buldukları çeşitli imkânlarla yünleri yıkayarak hazır hale getiriyor. Yünleri buldukları çeşmelerde yıkayan ve ardından yünleri kurutmak için evlerinin önünde güneşleten aileler, sıcak havanın etkisiyle yıkadıkları yünleri kurutarak hazırlıklarını tamamlamaya çalışıyor. Yünleri farklı işlemlerden geçirdikten sonra yatak yorgan ve yastık gibi çeyizlikler yaparak düğüne hazır hale getiren aileler, yıllardır süre gelen geleneğin eskimediğini gösteriyor.

“PİŞMAN OLMAMAK İÇİN TEMİZLİĞE ÖNEM VERİN”

Başlayan düğün hazırlığı nedeniyle tatlı bir telaşa girdiklerini belirten Sevgi Kılıç, “Yaz mevsiminin başlamasıyla aldıkları yünleri yıkayarak kurutmaya başladıklarını söyledi. Çeşmede yün yıkayarak çeyizlik yatak ve yorganlar için hazırlıklara başladık. Önümüzdeki hafta oğlumun düğünü var. Oğlum ve gelinim için yatak, yorgan ve yastık yapıyoruz. Diğer komşularımız da kendi yataklarında kullandıkları yorganları, yastıkların içini dökerek balkonlarında yâda bizim gibi buldukları çeşme kenarlarına götürerek yıkayıp yaza hazır hale getiriyoruz. Ardından Yünün temizlenmesi içinde odun ile dövüyoruz. Tam anlamıyla temizlenmeyen yünler belli süreden sonra koku yapabileceği için temizlik bu noktada çok önemli. Eğer yatak yorgan yapımında yün kullanılacaksa kesinlikle birinci önceliğin temizlik olması gerekir. Gerekirse 2 günü versinler ama pişman olmamak için temizliğe önem versinler”

“ESKİSEDE BİZİM İÇİN ESKİMEYEN GELENEK”

Yün yıkamanın zor olduğu kadar oğlunu evlendireceği için heyecanlı olduğunu söyleyen Kılıç, “şimdilerde genç kızlarımız hazır yatakları tercih ediyor ancak yün yataklar sağlık açısından çok daha faydalı. Yün yıkamak çok geçmişten gelen bir gelenek. Yünleri genelde balkonlarda yada çeşmelerde bol suyla yıkıyoruz.  Yıkanan yünleri tokaçladıktan sonra duruluyoruz, yumuşatıcı koyarak tekrar durulama işlemi yapıyoruz. Yıkandıktan sonra torbalara doldurulup suyunun çekmesini bekliyoruz. Eski somyaların üzerine sererek sopalarla dövdükten sonra pislikten arındırıyoruz. Son olarak yünler kuruduktan sonra keçeleşmemesi için ellerle yünleri diterek yastık, yorgan veya nevresim astarlarına dolduruyoruz. Yün doğaldır, kullanıldığı yorgan ya da yastık, kışın sıcak tutar yazın ise serin tutar. Yün yıkamak zor bir iştir. Yün yatak, yastık ve yorgan sağlık açısından çok iyidir. Yün yatak yapmak aynı zamanda eski bir gelenektir. Bizim zamanımızda da yün yataklardan çeyiz yapılırdı. Şimdilerde hazır yataklar olsa da yün yataklar çok daha sağlıklıdır”

“GELENEK VE GÖRENEKLERİMİZİ YAŞATMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Yün yıkamanın zorluğunu yardımlaşarak aştıklarını söyleyen Kılıç, Akrabalarının yanı sıra komşularının da düğün işlerinde yardımcı olduğunu belirtti. Kılıç, “Yardımlaşma geleneğinin de devam ettiğini söyledi. Gelenek ve göreneklerinde kültürlerini yaşatmaya çalıştıklarını belirten Kılıç, birbirlerine  yardım edince işlerin daha kolay ve çabuk yapıldığını söyledi. Kılıç, “Biz yünlerimizi yardımlaşarak yıkıyoruz. Yün yıkama zorlu bir iş olduğu için 2 kişinin yapacağı bir iş değil. Bundan dolayı akrabalarımız, Kızlarım ve komşularımızla yardımlaşıyoruz. Bu yardımlaşma kültürü eski zamanlarda daha yaygındı. Bu dönemde biraz azalmış olsa da biz kültürümüzü hala yaşatmaya çalışıyoruz. Zaten biz birbirimize yardım edince işler daha kolay oluyor ve 2 günlük işler bir günde bitiyor. Bizde büyüklerimizden sürekli birbirimize yardım etmeyi gördük. Bu kültürümüzü yaşatmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On