YILDIRIM KAYA İLE YILIN RÖPORTAJI

18 Şubat 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
431 defa okundu.
YILDIRIM KAYA İLE YILIN RÖPORTAJI

DSC_4546

 

 

YILDIRIM KAYA İLE YILIN RÖPORTAJI

Genel Yayı Yönetmenimiz Sait Yanık Cumhuriyet Halk Partisi’ne Parti  Meclisi Üyesi Olarak Seçilen Yıldırım Kaya İle Röportaj Gerçekleştirdi

 Sait Yanık- Öncelikle hayırlı uğurlu olsun Cumhuriyet Halk Partisi parti meclisine seçildiniz. Bize  bu seçilme sürecini bir anlatır mısınız?

Yıldırım Kaya;” Öncelikle çok teşekkür ediyorum Arena’nın sesi, Kırşehir’in nefesi olmaya devam ediyor.

Basının özgürlüğü konusunda Kırşehir de hem radyo, televizyon ve gazetecilik konusunda Kırşehir’de bir ilke imza atanlardansınız. Bu güne kadar bu çalışmaları tüm ekonomik ve siyasal zorluklara rağmen yaşatıyor olmanızdan dolayı sizi kutluyorum. Ben Cumhuriyet Halk Partisi’nde siyaset yapmaya başladığım dönemden itibaren, makam, mevki ve koltuk düşünerek bir adım atmadım. Cumhuriyet Halk Partisi’ne ilk girişimde Kırşehir’de, Orta Anadolu’da Solun ve Devrimci Demokratların  bir çöküş içerisinde olduğu bir sürece denk geldi. Belediye başkanlığı ve milletvekilliği kazanılmıyordu, bu sadece Kırşehir’e mahsus da değildi. Yozgat, Nevşehir, Aksaray, Kayseri ve Kırıkkale’ye kadar siyasal anlamda bir çorak-toprak haline dönüştü. Demokrasi mücadelesi açısından bunun yeniden ayağa kaldırılması gerektiğine inandığım için; Cumhuriyet Halk Partisi ve Sosyal Demokrasi ile Solun bir arada olması, halk kitlelerinin  birleşmesi konusunda bir mücadele başlatılması gerektiğine inandım ve bu doğrultuda çalıştım.

Ben uzun yıllar sendikal hareket içerisinde bulundum. Eğitim-Sen Genel Başkanı olduğumda soldan yana olan ve farklı kulvarlarda sendikaları birleştiren bir örgütün genel başkanı seçildim. Benim misyonumda ve anlayışımda ayrıştıran değil birleştiren bir görev vardır.

Bu anlayış çerçevesinde olan biri olarak; Cumhuriyet Halk Partisi’nde Yıldırım Kaya’ya da başka bir isimi belediye başkanlığına ya da milletvekilliğine taşımak değil,  Orta Anadolu’ da ezilenden yoksuldan, çiftçisinden ve emekçisinden yana bir sesin, bir nefesin oluşması için  mücadele başlattık. Bu mücadelede iki dönem sizin de bildiğiniz gibi, Kırşehir’de CHP’den, Belediye Başkan Aday Adaylığında bir mücadele yürüttük. Her iki dönemde de (2009-2014) son dakikada başka bir arkadaşımızı partimiz aday yaptı. Ama ben hiçbir zaman  çalışmaktan geri durmadım. Hem parti için, hem Kırşehir için çalışmayı hiç bırakmadım. Çünkü daha öncede söylediğim gibi benim amacım, Kırşehir’ de, Yıldırım Kaya’yı bir yere taşımak değil, Kırşehir’de ve Orta Anadolu’da Solu yeniden var edebilmek için, yeniden toplumun sorunları ile  ham hal olacak bir siyasal iradenin oluşması için, bir mücadele içerisinde oldum.

Partili yaşamda kişisel çıkarlar ön planda olmamalı, örgütsel çıkarlar önde tutulmalıdır. Kişiler bu gün var, yarın yok. Ama partimiz DEV BİR ÇINAR olarak ayakta. Hiç kimse kişilere ya da bu günkü yöneticilere kızıp partiye tavır almamalıdır. Gün birlik ve mücadele günüdür.

Sait Yanık- Kırşehir için büyük bir mücadele verdiniz. Daha önce Cumhuriyet Halk Partisi’ne geldiğinizde üzeriniz de büyük bir yük vardı. Bir ayrımcılık yapılıyordu. Bu mücadeleciliğiniz sizin kendi yapınızda mı vardı? Yoksa illaki ben kendimi kanıtlayacağım için mi?

Yıldırım Kaya: “Aslında ben orta Anadolu insanının tipik örneğiyim. Dedikoduyu seven bir  insan değilim, hiçbir zaman yüzleştirme yolunu tercih eden bir insan olmadım. Arkamdan çok şeyler söylendi. Ama ben dönüp bakmadım ve bu tür dedi-kodu furyasına katılmadım. Partimize sürekli olarak dışardan yeni insanları katmalıyız, partiye 30 yıl önce üye olanla bu gün üye olan arasında ayrım yapmamalıyız. Devrimcilik günle ölçülmez, mücadele ile ölçülür. Cumhuriyet Halk Partisi kapılarını sonuna kadar, soldan gelen ve diğer sağ partilere oy vermiş olan insanlara açmalıdır. Parti içindeki kimi arkadaşlarımız hala Soldan ve Devrimci mücadele içerisinden gelen insanlarımızı kabullenmekte zorlanıyorlar. Ama olsun o zorlanan arkadaşlarımızda benim gibi Devrimci mücadele içerisinden gelen arkadaşlarıma alışacaklar. Geçmiş dönemlere takılıp kalan arkadaşlarımız tıpkı 80 yaşına gelir askerlik anılarını anlatırlar ya işte onlar gibiler,  çünkü geçmiş de yaşadığının üzerine yeni koyacakları hiç bir şey yoktur. Askerlik anılarını hatırlar ve onu anlatarak kendilerini tatmin ederler.  Geriye dönük tartışma yapan arkadaşlarımız da böyle işte. Ama bizim dağarcığımızda yenileme sürekli geleceği yakalama politika bir halk vardır.

Ben Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin kurucusu ve örgütlenmeden sorumlu Genel Başkan yardımcılığını yaptığımda da Türkiye Solunun birleşmesine katkı sunduğum için, ayrıştıran değil, birleştiren olmaya çalıştım.  Eğitim-Sen Genel Başkanı olduğumda birleştiren bir insan olduğumdan genel başkan seçildim.

Cumhuriyet Halk Partisi’ne gelişimde de birleştiren olmak içindir.  Sağ siyasi partilerden gelen arkadaşlarımızdan Parti Meclisinde ve parlamentoda olanlar var. Cumhuriyet Halk Partisi’nin %25’i ile yetinecek olsak, Türkiye’ de iktidar olamayız. Çoğalmanın yolu bizim dışımızdaki, bize oy vermemiş,  bir siyasi ilişki kurmamış kesimlerle siyasi ilişki kurmaktan geçer. Çoğalmanın başka bir yolu yok. Kırşehir’de 17 bin oyla belediye başkanı seçemediğimize göre bunu, 25 bine çıkarmanın yolu nedir? Bu güne kadar Cumhuriyet Halk Partisine uzaktan yakından merhaba dememiş insanları partiye getirmekten geçer. Eğer bizim gibi insanlar, yani geçmişte Solda siyaset yapmış insanla,r bugün Cumhuriyet Halk Partisi’ne geliyorsa bu partideki arkadaşlarımızın bundan mutluluk duyması lazım, övünç kaynağı olması lazım. Bazı arkadaşlarımız kişisel meselelere çok takılı kalıyorlar. Esas olan bu gün kişinin ne yaptığıdır.  Bu partide genel sekreterlik yapmış olan insanın,  iki dönem AKP’de bakanlık  yaptığı, AKP’nin merkez yönetiminde siyaset yapıp şimdi CHP’de siyaset yapıyorsa, demek ki hayatta o kadar çok değişen oluyor ki, bugün bizim partimizde genel başkan yardımcısı düzeyinde arkadaşlarımız var.

Kimisi Saadet Partisi’nde siyaset yaptı kimisi başka sağ partilerden geldi, bunlar bizim zenginliğimiz ve kendimize olan güvenimizdir. Kendisinin fikirlerine güvenmeyenler, dışa açılmaktan korkarlar. Oysa ki ideolojisi sağlam olanlar sürekli halk kitleri içerisinde büyümeyi seçerler. Gölette boğulmaktansa, Okyanuslarda boğulmayı tercih etmek gerekir diye düşünüyorum.. Ben Cumhuriyet Halk Partisi’nde, doğru inandığım, doğru bildiğim bugünün siyasetinde bugün ki Türkiye’nin ihtiyaçlarına Cumhuriyet Halk Partisi ile yanıt üretebileceğimize inandığım için burada oldum. Eğer böyle olmasaydı her iki dönem aday adayı olduğumda hayır dendiğinde giderdim. Bana  milletvekilliği adaylığı  teklif eden, belediye başkanlığı adaylığı teklif eden partilere de hep teşekkür ederek kabul etmedim. Mesele “koltuk” olsaydı bu teklifleri kabul eder ve o koltuklarda da oturuyor olurdum. Benim derdim Yıldırım Kaya’yı bir yerde bir şey yapmak değil benim derdim Kırşehir’i yeniden eski günlerine döndürebilmek.

Kırşehir Demokrasi Gazisi olduğu dönemden itibaren, Demokrasi Mücadelesinden hiç taviz vermedi. Bu mücadeleci özelliğini yeniden kazandırabilmek için var olmak gerekir. Bunu kazandırmanın yolu Yozgat’tan ,Nevşehir’den, Aksaray’dan geçmiyor. Bunun tohumları Kırşehir’de var. Bu tohumları yeniden sulamak yeşertmek lazım. Benim iddiam o ki Türkiye’ye barış gelecekse, Türkiye’ye Demokrasi gelecekse, Türkiye’ye Eşitlik ve Özgürlük gelecekse, Türkiye’de Adalet ve Hukuk olacaksa,  Cumhuriyet Halk Partisi ile olacak. Bunu gerçekleştirmek için ben, Türkiye’nin dört bir yanında bu mücadeleyi yürütüyorum. Sadece Kırşehir ile sınırlı bir hayatım yok.  Ben 95’ten beri Ankara’da yaşıyorum ama Ankara’daki ve Türkiye’nin her yanındaki insanlar, Yıldırım Kaya dendiği zaman, Ankara’da merkezi düzeyde siyaset yapan bir Yıldırım Kaya’yı biliyorlar ama bu Yıldırım Kaya’nın Kırşehir’de oturduğunu zannediyorlar.  Nedeni şu;  ben Kırşehir ile özdeşleşmiş bir isimim. Hiç bir zaman Kırşehir’i ve Kırşehir’in sorunlarını kendi sorunumdan ayırt etmedim, uzaklaşmadım. Ben Cumhuriyet Halk Partisi’nde 2009’dan bu yana üye olarak  siyaset yaparken partiye üreten,  katkı sunan insan olmaya özen gösterdim. Bunun içinde, Hakkari’den, Edirne’ye kadar bir çalışma içerisinde oldum.  Ben  Parti Meclis Üyesi adayı olacağım bunun için Kurultay delegeliği ile bir  ilişki kurayım zihniyetinde olmadım. Ben Parti Meclisi’ne aday olduğumda kendime oy verebilecek yetkim dahi yoktu. Çünkü kurultay delegesi dahi değildim. Gelip Kırşehir’den kurultay delegeliği talep etmedim, Ankara’dan kurultay delegeliği talep etmedim. Hangisinden bir talebim olsa da seçilirdim, ama ben meseleye şöyle baktım.  Biz politikalarımızı anlatalım bu parti için ve  bu ülke için ne düşündüğümüzü anlatalım. Bunu anlattığımızda ben öyle inanıyorum ki Cumhuriyet Halk Partililer ve gerçek Türkiye sevdalıları mutlaka ve mutlaka  bunun karşılığını verecek diye umut ettim ve  kendimi anlattım. Söylediğim şuydu 19 Mayıs ruhuyla 1 Mayıs ruhunu birleştirerek SOL bir yükseliş için Cumhuriyet Halk Partisi’nde Parti Meclis Üyeliğine talibim dedim. ” Yani EMPERYALİZM VE VAHŞİ KAPİTALİZME karşı duruşumu ilan ettim.

Sait Yanık- Siz Cumhuriyet Halk Partisinin genel merkez bazından söylüyorum iktidar olacağına inanıyor musunuz?

Yıldırım Kaya “Tabi ki. Ben iktidar olacağına inandığım için, iktidar olmanın yolunun buradan geçtiğine inandığım için buradayım zaten. Ben inanmadığım hiçbir davanın peşinden koşmadım.  80 öncesi de inandığım dava uğruna cezaevinde yattım, işkence gördüm, sürgün oldum ama asla inandığım davadan vazgeçmedim. İnanmadığım bir işin peşinden koşmam.  Ben Kırşehir’de yeniden Demokrasinin egemen olacağına, genelde ve  yerel de iktidarın gerçekleşeceğine  inanıyorum. Mesela vatandaşlar Kırşehir’de CHP milletvekili çıkaramaz diyor. Belediye başkanlığını kazanamaz diyor, ama  ben tam tersini düşünüyorum. 2019’da Belediye başkanlığını da kazanacağız, en azından bir milletvekilliğini kazanacağız. Bunun yanında en az  iki ilçe belediye başkanlığını, bir de belde başkanlığını kazanacağız. Ben buna inanıyorum.

Cumhuriyet Halk Partisi eğer Kırşehir’de bunu gerçekleştiremezse Türkiye’de iktidar olamaz. Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri’de bir milletvekilini ikiye çıkaramazsa, Yozgat’ta , Nevşehir’de, Aksaray’da, Nevşehir’de birer  milletvekili çıkaramazsa, Yani Anadolu’ya ayağını basmayan SOL bir partinin iktidar olma şansı yok. Çok açık ve net olarak belirtmeliyim ki, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Kırşehir’de iktidar olacağına Türkiye’de iktidar olacağına inanıyorum.

Parti Meclisi’ne talip olmamın nedeni de,  Orta Anadolu’nun yeniden ayağa kaldırılması gerekiyor. Ben bu görevi gerçekleştirmek için Parti Meclisi’ne talip oldum. Cumhuriyet Halk Partisi’nin delegasyonuna kendimi anlattığımı düşünüyorum.  Ben bir buçuk yıldır Parti Okulu Eğitiminden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, saygı değer hocam, Prof .Dr Seyhan Erdoğdu’nun yardımcılığını yaptım. Aslında şu andaki görevimin bir alt görevini bir buçuk yıldır yapıyordum. Şimdi ilk defa sizin aracılığınızla Kırşehir’e de söylemiş olayım ben Parti Meclisine seçildim, Parti Meclisine  seçildikten sonra geçen hafta Perşembe günü de Örgüt ve Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısının yardımcılığına getirildim.  Türkiye genelindeki örgütlenmenin sorumluluğunu üstlendim. Yani Türkiye’deki sandık çevresi örgütlenmesi, mahalle örgütlenmesi, muhtar bölgesi örgütlenmesini bir bütün olarak  partinin esası olan tüm örgütlenmenin gerçekleşmesi için görevliyim.. Yedinci katta bir odamız var, sevgili hemşerilerimi çay-çorba içmeye beklerim. ”

Sait Yanık- Bu konuyu açalım. Siz şimdi Cumhuriyet Halk Partisi’nin örgütlenmeden sorumlu genel başkan yardımcısının yardımcısı mı oluyorsunuz genel başkan yardımcısı mı oluyorsunuz?

Yıldırım Kaya “Genel başkan yardımcısı değil Örgüt ve Örgütlenmeden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Tekin Bingöl var. Bir de ona bağlı örgütlenme birimi var. Parti Meclisi Üyeleri; Antalya  Milletvekili Devrim Kök Parti Meclis üyesi, Haydar Akar eski Kırşehir’den sorumlu Kocaeli Milletvekili o da parti meclis üyesi ve ben görevliyim. Yani bu benim Parti Meclisine seçildikten sonra üzerime aldığım en önemli görevlerden birisi de bu görev oldu.

35. Büyük kurultayımızın bize verdiği çok önemli görevler var. Cumhuriyet Halk Partisi kurulduğu günden bu yana Üç büyük Devrim gerçekleştirdi; Bunlardan birincisi; Cumhuriyeti kurmak, İkincisi; Çok Partili hayata geçmek, Üçüncüsü ise; Sosyal Demokrasiyi Türkiye’ye getirmek oldu. Şimdi bize düşen görev ise; Dördüncü büyük Devrimi gerçekleştirmek olacaktır. Bu da ÖZGÜRLÜKÇÜ DEMOKRASİ DEVRİMİ.

Devamı Pazartesi Günü Gazetemizde

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN