Yerel Gazeteciler İstanbul’da Buluştu

15 Aralık 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
389 defa okundu.

bulten4

Tgc Kas 84. Yerel Medya Semineri Düzenlendi

 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.’sü İstanbul The Marmara Oteli’nde gerçekleştirildi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC)’nin Konrad Adenauer Stiftung (KAS) Türkiye Temsilciliği ile birlikte düzenlediği yerel gazetecilik seminerleri devam ediyor. Bugüne kadar 8 bini aşkın gazetecinin sertifika aldığı seminerlerin 84.’sü İstanbul’da yapıldı.

13 Aralık 2016 Salı günü İstanbul The Marmara Oteli Opera Salonu’nda gerçekleştirilen seminere Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Başkan Vekili Vahap Munyar, Genel Sekreter Sibel Güneş, Genel Sayman Gülseren Ergezer Güver,  Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Özdemir, Batman Temsilcisi Arif Arslan, Siirt Temsilcisi Cumhur Kılıççıoğlu, Rize Temsilcisi Faik Bakoğlu, Yüksekova-Hakkari Temsilcisi Erkan Çapraz,  Van Temsilcisi Feyat Erdemir, Diyarbakır Temsilcisi Faruk Balıkçı, Trabzon Temsilcisi Hikmet Aksoy,  Aksaray Temsilcisi Kerem İşkan, Yalova Temsilcisi Süheyla Gözdereliler, Kırşehir Temsilcisi Sait Yanık, Aydın Temsilcisi Salih Suat Deniz, Ankara Temsilcisi Taylan Erten, Bolu Temsilcisi H. Hüseyin Aykan, Samsun Temsilcisi Cemil Ciğerim, Bursa Temsilcisi Ali Kenan Sertalp, Muş Temsilcisi Emrullah Özbey,  Muğla Temsilcisi Kenan Gürbüz, Hatay Temsilcisi Temsilcisi Mithat Kalaycıoğlu,  Osmaniye Temsilcisi Muzaffer Yüksel Kaya, Balıkesir Temsilcisi Önder Balıkçı katıldı.

4 OTURUM YAPILDI

Seminer; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC)  Başkanı Turgay Olcayto’nun açılış konuşmasıyla başladı. Başkan Olcayto, şunları dile getirdi:

“Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Konrad Adenauer Stiftung’un birlikte düzenlediği 84. Semineri gerçekleştiriyoruz. Türkiye Gazeteciler Cemiyet olarak nesnel gazetecilikten yanayız. Devleti küçük düşürmek isteyenlere karşıyız. Ama haberin de nesnel olması şart. ‘İlla bunu yapacağız’ diye haberi çarpıtmak, gazetecilikte yok. Uluslararası alanda da gazetecilik böyle yapılmıyor. Bu nedenle Türkiye’de gazeteciliğin durumunu yabancılara anlatmakta zorlanıyoruz. Gazeteciliğin devlet için değil, halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için yapılan bir meslek olduğu unutulmamalı.”

Açılış konuşmasının ardından konusunda uzman gazeteci, akademisyen ve hukukçular tarafından mesleki konuların ele alındığı 4 oturum yapıldı.

İlk oturumun moderatörlüğünü TGC Başkanı Turgay Olcayto üstlendi. Oturumda; TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş “Gazetecilikte güncel sorunlar”, DHA Yeni Medya ve Projeler Direktörü Salih Zeki Sarıdanişment “Ajans haberciliği” başlıklı birer konuşma yaptı.

TGC GAZETECİLERİN HAKLARI KORUMAYI SÜRDÜRECEK

TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş gazetecilerin güncel sorunlarıyla ilgili konuşmasında şunları söyledi:

“Gündemimizdeki en önemli sorunun, gazetecilerin özlük hakları ile yaşadığı problemler, işsizlik, gözaltı ve tutuklamalar oluşturuyor.  2 bin 500’ü OHAL sürecinde olmak üzere son 10 yılda 10 bin gazeteci işsiz kaldı.  Türk basınında her üç gazeteciden birinin işsiz olduğu bir tablo karşımıza çıkıyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, kurulduğu günden beri gazetecilerin haklarını koruyan bir meslek örgütü. Gazetecilerin davalarını takip ediyoruz. Basın özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması için sorunları dile getiriyoruz. TGC olarak gazetecilerin haklarını korumayı sürdüreceğiz.”

YEREL MEDYAYI VE UZMAN HABERCİLERİ DESTEKLEYECEK PROJE ÇALIŞMASI BAŞLATILDI

DHA Yeni Medya ve Projeler Direktörü Salih Zeki Sarıdanişment “Ajans haberciliği” başlıklı konuşmasında şu önemli noktalara dikkat çekti:

“ Uluslararası haber ajansları ile Türkiye’deki ajansların arasındaki farklılıklara bakalım. Uluslararası haber ajansları onlarca ürün geliştiriyor. Türkiye’deki hiçbir ajans maalesef gerektiği gibi ürün geliştiremiyor.

DHA olarak; uluslararası haber ajanslarının çalıştığı alanlarda neler yapabileceğimiz üzerinde çalışmalar yürütüyoruz. Bizim bugün geldiğimiz noktada yerel medyanın güçsüz kalmasının nedenleri arasında birlikte hareket etmeme ve parçalanmayı gösterebiliriz.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On