YENİLENEN SEÇİM HALKIN ZAFERİ İLE SONUÇLANDI

24 Haziran 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
21 defa okundu.

YENİLENEN SEÇİM HALKIN ZAFERİ İLE SONUÇLANDI

İlimiz Kırşehir’den Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı ve İyi Parti İl Başkanlığı tarafında İstanbul’da oy kullanacaklar için otobüs ve Minibüs kiraladılar. Kırşehirli İstanbul seçmeni oyunu kullanarak tekrar neşe ve eğlence içerisinde tekrar dönerek seçim sonuçlarını değerlendirdiler.

23 Haziranda yapılan İBB seçimi 31 Mart seçimlerine göre daha önemli hale geldi. Bu seçimde neler söylendi? Neler ama İstanbul halkı kulaklarını tıkayarak İktidara öyle bir cevap verdi ki bundan sonra adeta seni terk ediyoruz cevabını vermiş oldu bu sonuçlara göre İstanbul beş yıllığını CHP geçmiş oldu. Yirmi beş yıl aradan sonra İstanbul’da yenilenen seçimin sonuçları, ilçe bazındaki haritayı da değiştirdi. AKP’nin ‘kaleleri’ olarak bilinen birçok ilçede CHP üstünlük sağladı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul seçimlerini iptal ve yenileme kararının ardından mazbatası elinden alınan Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu, ilk seçimde 13 bin oy önde olduğu rakibi Cumhur İttifakı’nın adayı AKP’li Binali Yıldırım’a yaklaşık 807 bin oy fark atarak başkanlığa ikinci kez seçildi. Sonuçlara göre İmamoğlu’nun oyu yüzde 54.21, Yıldırım’ınki ise yüzde 44.99 oranında.

İmamoğlu 4 milyon 741 bin 868 Binali Yıldırım ise 3 milyon 935 bin 453 oy aldı. 31 Mart seçiminde İmamoğlu 4 milyon 169 bin 765, Yıldırım ise 4 milyon 156 bin 036 oy almıştı. Yıldırım’ın oy kaybına karşı, İmamoğlu oyunu artırdı. Yani 2.5 ay içinde en az 800 bin oy AKP’den, MHP’den ve SP’den CHP’ye kaymış durumda…

23 Haziran’da da aynı seçmen listesiyle seçime gidildi ve oy kullanan sayısında yaklaşık yüzde 1’lik bir artış oldu. Yeni gelen ve yüzde 1’lik artı katılım oranını sağlayan grubun da büyük bölümü CHP’ye yöneldi.
Ama daha önemlisi 31 Mart’ta AKP’ye ve Yıldırım’a oy veren özellikle AKP ve MHP seçmeninin fikir değiştirip bu kez CHP’ye oy atması oldu.

İstanbul’da yenilenen seçimin sonuçları, ilçe bazındaki haritayı da değiştirdi. 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde İstanbul’un 39 ilçesinin 14’ünde Ekrem İmamoğlu, 24’ünde ise Binali Yıldırım, Silivri İlçesi’ni ise MHP adayı kazanmıştı. Dünkü tekrarlanan seçimlerde ise İstanbul’un 39 ilçesinden 28’inde Ekrem İmamoğlu, 11’inde ise Binali Yıldırım galip geldi. Buna göre ilçelerde de seçim tekrarı yapılsaydı, AKP kazandığı 24 ilçeden 13’ünü kaybedecek, CHP İstanbul Büyükşehir Meclisi’nde çoğunluğu ele geçirecekti.

İmamoğlu dünkü seçimde; Bayrampaşa, Bahçelievler, Beyoğlu, Çekmeköy, Eyüpsultan, Fatih, Sancaktepe, Şile, Tuzla, Üsküdar, Beykoz, Çatalca ve Zeytinburnu olmak üzere 13 ilçeyi Binali Yıldırım’dan almış oldu. İmamoğlu ayrıca MHP’nin elinde bulunan Silivri’de kazanmış oldu.

31 Mart Yerel Seçimi’nin ardından İstanbul’da iki ilçenin ismi öne çıkmıştı. Büyükçekmece İlçesi “sahte seçmen”, Maltepe ise “sayım sürecinde usulsüzlük” iddialarıyla gündeme gelmişti. Büyükçekmece ve Maltepe’de 23 Haziran’da Ekrem İmamoğlu lehine fark açıldı. Büyükçekmece’de yüzde 53-45, Maltepe’de ise yüzde 64-35 İmamoğlu lehine çıktı.

YENİ BİR SAYFA AÇMA ZAMANI

23 Haziran yenilenen seçimlerinin kazananı CHP adayı Ekrem İmamoğlu, resmi olmayan sonuçların belli olmasından sonra yaptığı ilk açıklamada kendisine destek veren herkese teşekkür etti. Türkiye’de demokrasi saatinin her zaman tıkır tıkır çalışmasından yana olduklarını vurgulayan İmamoğlu, şöyle konuştu: “Maalesef demokrasinin saati 31 Mart akşamı çalışmadı, yaşanan her şeyi tüm milletimiz biliyor. Ama saatleri durdurarak zamanın akışını asla ve asla önleyemezsiniz. Bugün sandıklardan oy pusulalarının yanı sıra aynı zamanda hesap pusulası da çıktı. Vatandaş 31 Mart’tan bugüne bu ülkeye yaşatılanların, yapılan haksızlığın hesabını o bir avuç insana kesmiştir. Bu İstanbul’da bir sayfa kapandı yeni sayfa açıldı anlamına gelmiyor.” Bu seçimin İstanbul’da herkesin yeni ve ortak sayfa açması anlamına geldiğine işaret eden İmamoğlu, bu yeni sayfada İstanbul’da artık adalet, eşitlik, sevgi, hoşgörü olacağını kaydetti.

İmamoğlu “Bugün 16 milyon İstanbullu demokrasiye olan inancımızı, adalete olan güvenimizi tazelemiştir. Bunu yalnız bana oy verenler değil, seçimleri büyük olgunluk ve sükunet içinde geçiren bütün vatandaşlarımız  sağlamıştır. Sizler Türkiye’nin demokrasi itibarını tüm dünyanın gözleri önünde korudunuz ve Türkiye’yi yakın coğrafyadaki bazı ülkelere benzetme gayretinde olan dünya ülkelerine de işin aslını öğrettiniz” diye konuştu. Bu seçimin, oluşturdukları İstanbul ittifakının var olan pek çok ön yargıyı da yok ettiğini kaydeden İmamoğlu şöyle devam etti: “Artık önyargı ve ayrıştırma dönemi bitmiştir. Ben bu kenti tek başıma yönetecek değilim. Partiler bir amaç değildir, hizmette araçtır. Partiler gibi liderleri de kutsal değildir. Bir parti başkanı, bir belediye başkanı ya da bir cumhurbaşkanını kutsallaştırmak, milletin üzerinde bir yere konumlandırmak doğru değildir.” Seçim döneminde kendisine, ailesine, çalışma arkadaşlarına ve partisine yönelik yapılan sistematik saldırıları unutmak istediğini vurgulayan İmamoğlu, şunları kaydetti: “O dil bitsin. Artık asıl yeni sayfayı, olması gereken ilişkileri, üslup düzeyinde yeni bir döneme açmak ve başlatmak istiyoruz. Ve bu süreçte bu tür davranışta bulunanların bence zaman içinde hak ettiği cevabı milletimizden alacağını düşünüyorum. Bu vesileyle devletin başı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da seslenmek istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanı, İstanbul’un acil sorunlarında merkezi ve yerel yönetimin uyumlu ve iş birliği içinde çalışmasını sağlamanın önemi ortadadır. Ben seçim öncesinde vatandaşa anlattığım ve onay aldığım yol haritasına ve ilkelere uygun olarak sizinle uyum içinde çalışmaya hazırım ve buna talibim. Bu ülkenin buna ihtiyacının olduğunun da altını çiziyorum. Vatandaş siyasetçi kavgalarından, atışmalarından bıkmıştır, yılmıştır. Hizmet, üretim ve çözüm beklemektedir. Bu akşam sevineceklerini, mutlu olacaklarını belirten İmamoğlu, “Sevinmek bir başka kimsenin kalbini kırmak anlamına asla gelmez. Bu konuda bütün vatandaşlarımızı en hassas bir şekilde davranmaya davet ediyorum. Bu bir zafer değildir, yeni bir başlangıçtır. Yarın birbirimizin yüzüne bakacağımızı ve yarından itibaren bir belediye başkanı olarak 16 milyon insana eşit davranacağımızı buradan duyurmak istiyorum” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com