Yeni Tip Koronavirüs (Kovid-19) İle İlgili Yeni Tedbirler Alındı

31 Mart 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
9185 defa okundu.
Yeni Tip Koronavirüs (Kovid-19) İle İlgili Yeni Tedbirler Alındı

Kırşehir Valiliğinden yapılan açıklamada, Vali İbrahim Akın başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun Kovid-19 ile ilgili yeni tedbirler aldığı belirtildi.

Sokağa çıkma kısıtlamasına pazar gününün de eklendiği belirtilen açıklamada, kent merkezindeki pazar yerlerinin de bu karar doğrultusunda pazartesi, salı ve cumartesi günlerinde açık olacağı ifade edildi.

Eğitimle ilgili kararların da alındığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Birleştirilmiş sınıflı okullar ile köylerde, Kaman ilçesi Kurancılı beldesi, Çiçekdağı ilçesi Köseli beldesinde açık bulunan ilkokullar, ortaokullar ve imam hatip ortaokullarında tam zamanlı yüz yüze eğitime devam edilmesine, ilkokulların 2 gün okulda seyreltilmiş sınıflarda yüz yüze, 3 gün uzaktan eğitim şeklinde devam etmesine, ortaokullarda 5, 6, 7. sınıfların tam zamanlı uzaktan eğitime devam etmesine, ortaokul 8. sınıfların haftada 12 ila 22 saat olacak şekilde seyreltilmiş yüz yüze eğitime devam etmesine, lise hazırlık, 9, 10, 11. sınıfların tam zamanlı uzaktan eğitime devam etmesine karar verildi.

Lise 12. sınıfların seyreltilmiş gruplar halinde haftada 16-24 saat olarak yüz yüze eğitime devam etmesi, destekleme ve yetiştirme kurslarının yüz yüze eğitime devam etmesi, okullardaki sınav uygulamalarının açıklanan takvim doğrultusunda seyreltilmiş sınıflarda devam etmesi, yüz yüze eğitimde veli rızasının alınmasına devam edilmesi kararlaştırılmıştır.”

“Turuncu” Kategorideki Tek İli Kırşehir’de Vali Akın’dan “Rehavete Kapılmayın” Uyarısı:

“Bir önceki duruma göre risk durumumuz yükseldi. Yüksek riskli iller grubuna geçtik”
“Vatandaşlarımızı bir kez daha misafir kabul etmekten uzak durmaya davet ediyoruz”

Kırşehir Valisi İbrahim Akın, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) risk değerlendirme kriterlerinde İç Anadolu Bölgesi’ndeki tek “turuncu” il olmalarının rehavete yol açmaması gerektiğini bildirdi.

Akın, Terme Caddesi’nde düzenlenen “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” etkinliğinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Kırşehir’in son değerlendirmede “sarı”dan yüksek riskli “turuncu” kategorisine yükseldiğini hatırlattı.

İç Anadolu Bölgesi’nde turuncu kategorideki tek il olmalarının, sevindirici gibi görünse de aslında bir geriye gidiş olduğunu belirten Akın, “Bu bizi aldatmamalı. İç Anadolu’da turuncu kalan tek il olmamız bizi rehavete sevk etmemeli. Bir önceki duruma göre risk durumumuz yükseldi. Yüksek riskli iller grubuna geçtik.” dedi.

Riskin artması nedeniyle daha önce uygulamadıkları bazı tedbirleri hayata geçirmek durumunda kalacaklarını vurgulayan Akın, şöyle devam etti:

“Risk grubunun yükselmesiyle bu haftadan itibaren pazar günleri sokağa çıkma kısıtlaması uygulamak durumunda kalacağız. Düğünlerde katılımcı sayısı 50’ye düşürüldü. Risk grubumuzun yükselmesiyle ortaokul 5, 6, 7 ve liselerde hazırlık, 9, 10, 11’inci sınıflarda yüz yüze eğitimden uzaktan eğitime geçme durumunda kalacağız. Bu kararlarımızı en kısa sürede kamuoyuyla paylaşacağız.”

Kırşehir’deki vakaların kaynaklarını analiz ettiklerinde büyük bir bölümünün halen ev içi ziyaretler ve görüşmeler olduğunu gördüklerini anlatan Akın, “Vatandaşlarımızı bir kez daha misafir kabul etmekten uzak durmaya davet ediyoruz. Yine kapalı mekanlarda uzun süre kalınmamasına özen gösterilmesini istiyoruz.” diye konuştu.

AA

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN