Yeni Hükümet Konağının yeri belli oldu

6 Şubat 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2449 defa okundu.
Yeni Hükümet Konağının yeri belli oldu

Vali Şentürk’den yeni hükümet konağı müjdesi

 

Kırşehir Valisi Necati Şentürk, yani yapılacak olan hükümet konağı ile ilgili açıklama yaptı.

Şentürk, yaptığı açıklamada, lk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kırşehir’e gelmesini değerlendirdi.

Şentürk, “Geçtiğimiz hafta Sayın Cumhurbaşkanımızı ilimizde ağırladık. Kendileri, geleneksel konukseverliğimizden memnun olduğunu gittiği her yerde ifade ediyor. Bu bizim için büyük bir onurdur. Bu memnuniyeti yatırıma dönüştümemiz gerekmektedir.”

Yeni yapılacak olan hükümet konağının Kırşehir-Ankara karayolu üzerinde bulunan an TEİAŞ’a ait olan 14 dönümlük alanın uygun olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Şentürk, şu bilgilere yer verdi:

“Sayın Cumhurbaşkanımıza ilimizin sorunlarını ana hatlarıyla ilettim. Bunlardan biri de eski hükümet binasıydı. Binanın deprem riski nedeniyle tahriye edilmesi ve boşaltılması sonucunda çeşitli kamu kurum ve kuruluşların kiralık yerlerde olumsuz şartlarda hizmet verdiğini Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettim.

Yeni bir hükümet binasının yapılması konusunda da bir gelişme oldu. Ülkemizde 2015 Yılı içerisinde sadece Kırşehir hükümet binası yatırım programına alındı. 2015 Yılında İç İşleri Bakanlığımızın yatırım programına aldığı ilçeler mevcut fakat sadece Kırşehir il bazında yatırım programına alındı. Hükümet binasının proje bedeli olarak 30 Milyon TL ayrılmıştır. Kentin girişinde ilimizin ihtişamını, kültürünü, tarihini yansıtacak muhteşem bir bina inşa etmeyi planlıyoruz.

-ADI DA VİLAYET PARK OLACAK

Eski hükümet binasının yıkılmasıyla beraber yerine yapılacak park alanıyla, çevre halkı rahat bir nefes almış olacak. Adı da Vilayet Park olacak.

Yeni hükümet binasının yeri için, şu an TEİAŞ’a ait olan 14 dönümlük alanın uygun olduğunu tespit ettik. Konuyu Sayın Cumhurbaşkanımıza, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Taner Yıldız’ın da hazır bulunduğu bir ortamda ilettim. Sayın Cumhurbaşkanımız, arsanın hükümet binası olarak Valiliğimize tahsil edilmesi konusunda Enerji Bakanımıza talimat verdiler. Aynı anda, Enerji Bakanımız TEİAŞ Genel Müdürü Kemal Yıldır’ı aradı. Bu arsanın derhal boşaltılması talimatını verdi. Genel Müdürümüz yakın zaman içerisinde ilimize gelecek ve konuyu görüşeceğiz. TEİAŞ’ı da mağdur etmemek için onlara da takas yoluyla başka arsalar tahsis ederek hizmet verecekleri bir ortamı hazırlayacağız.

TEİAŞ’ın kendi yaptıkları yeni bir binaya trafo binasını nakletmesi durumunda harekete geçeceğiz.

Bu kapsamda, 2015 Yılının ikinci yarısında ilimize yakışır bir hükümet binasının temelini atacağız.

Kamu hizmetlerinin en önemli şartları fiziki bir mekanlarının olması ve kolay erişilebilirliğin olmasıdır. Bir hizmeti yaparken diğerini engelleyemeyiz. İlimizin çeşitli yerlerinde apartmanların zemin katlarında hizmet veren kurumlarımız var. Hiçbirisi hizmete uygun binalarda değiller. Bu da hizmetin kalitesini düşürüyor.

Şu anki Valilik binasını da İl Emniyet Müdürlüğü’ne tahsis etmeyi düşünüyoruz.

Yeni Hükümet Binasının Özellikleri

Kırşehir, kültürel ve tarihi varlıklarıyla öne çıkmış bir il. Başka hiçbir ilde bulunmayacak kadar soyut ya da somut tarihi ve kültürel varlıklarımız var. Bu kültürün, bu tarihin ve bu imajın yapılacak yeni Hükümet binasına yansıması gerekiyor. Sıradan, hazır projelerle çalışmayacağız. Memleketimizin güzel silüetini yansıtacak bir prestij binayı inşa edeceğiz. Yeni bina, çevre dizaynıyla, peyzajıyla kültürel varlıklarımızın da özelliklerini yansıtacak.

Şeyh Edebaliyi, Yunus Emre’yi, Taptuk Emre’yi anımsatmayan bir mimari eksik bir mimaridir. Yine AşıkPaşa’nın, Cacabey’in, Ahi Evran-ı Veli’nin imajını yansıtmayan bir eser eksik bir mimaridir.Kırşehir Valisi Necati Şentürk İçişleri Bakanlığı yolunda mı?Kırşehir Valisi Necati Şentürk İçişleri Bakanlığı yolunda mı?

Anahtar Kelime: ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN