Yeni Bir Organ Keşfedildi

5 Ocak 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
297 defa okundu.
Yeni Bir Organ Keşfedildi

15825913_1395469907151802_2050043633483145494_n

Kırşehir Sağlık Çalışanları Derneği insan vücudunda keşfedilen yeni organ hakkında açıklama yaptı. Sağlık Çalışanları Derneği tarafından yapılan açıklamada: “İnsan sindirim sisteminde gizlenen “Mezenter” adlı yeni bir organın keşfedilmesiyle organların toplam sayısı 79 oldu.

İNSANDA YENİ BİR ORGAN BULUNDU

Lancet Gastroenteroloji ve Hepatoloji dergisinde yayımlanan makalede, araştırmacıların mezenterin tek parçadan oluşan bir organ olduğu açıklandı.

Mezenter, karın zarının ikiye katlanmışı, karın boşluğunu kaplayan ve her şeyi bir arada tutan yeni bir organ olarak tanımlanıyor.

BU YENİ ORGANLA, İNSAN ORGANLARININ TOPLAM SAYISI 79’A YÜKSELDİ.

Mezenter’i ilk olarak 2012 yılında keşfeden İrlandalı bilim insanı J. Calvin Coffey, bu gelişmeyle birlikte 100 yıllık anatomi bilgisinin de yanlış olduğunun ortaya çıktığını belirtiyor.

Coffey, ‘Mezenter’in önceki kanının aksine parçalanmış yapıların bir araya gelmesiyle oluşmadığını, tek parça ve sürekli bir yapı olduğunun ispatlandığına dikkat çekiyor.

Bilim insanları 2016 yılında mezenterin varlığı üzerine çalışmalarını yoğunlaştırırken tıp öğrencileri de mezenteri yeni bir organ olarak öğrenmeye başlamıştı.

Yeni keşfedilen organın ne işe yaradığı henüz bilinmese de bilim dünyası bunu önemli bir gelişme olarak duyurdu.

Yeni organın keşfini önemli bir gelişme olarak değerlendiren Coffey, bir sonraki aşamayı “Organın fonksiyonlarını anlamak” olarak tanımlıyor.

Coffey, mezenterin fonksiyonlarının çözülmesi halinde anormal fonksiyonların ve hastalıklara dair yeni bilgilerin de keşfedilebileceğini söylüyor.”ifadeleri kullanıldı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN