Yazın ishale dikkat!

8 Ağustos 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3943 defa okundu.
Yazın ishale dikkat!

İshallerin en yaygın bulaşma yolu kontamine (temiz olmayan) suların tüketilmesidir.

Yazın ishale dikkat! Kırşehir Halk Sağlığı Müdürü Bekir Demirbaş bir basın açıklaması yaparak İçinde bulunduğumuz yaz mevsiminin kurak geçmesi, içme kullanma sularımızın azalması ve hava sıcaklıklarının artması neticesinde son günlerde ilimiz merkezinde ve bazı ilçelerinde akut ishal vakalarında bir miktar artış gözlenmektedir.

Genelde mevsimsel ve bazı durumlarda bölgesel artış gösterebilen ishal vakaları Kırşehir Halk Sağlığı Müdürlüğü Erken Uyarı-Cevap ve Saha Epidemiyolojisi Daire Başkanlığı tarafından yürütülen program dahilinde il düzeyinde Kırşehir Halk Sağlığı Müdürülüğü tarafından günlük olarak takip edilmekte ve vakalarda artış görüldüğü takdirde etiyolojik neden konusunda ishalin kaynağına yönelik çalışmalar başlatılmaktadır.

İlimiz genelinde Kırşehir Halk Sağlığı Müdürlüğümüzce şebeke içme kullanma suyu analizleri ve bakiye klor düzeyleri düzenli olarak takip  edilmekte olup,sağlıklı ve güvenilir içme kullanma suyunun temini hususunda gerekli kontrol ve denetim işlemlerine devam edilmektedir.

Hava sıcaklıklarındaki artışla beraber su ihtiyacı ve su tüketimi de belirgin olarak artış göstermekte olup, özellikle güvenilir olmayan su kaynaklarından temin edilen suların içme kullanma suyu olarak kullanılması ve bu sularla yıkanan sebze ve meyvelerin tüketilmesi, ishal vakalarında artışa neden olmaktadır.

Özellikle meyve ve sebzeler yenmeden önce temiz su ile iyice yıkanmalı, mümkünse çiğ sebze ve meyveler 5 lt suya 2 çorba kaşığı çamaşır suyu eklenerek 1 saat süreyle bekletildikten sonra tüketilmelidir.

Su kesintileri sonrasında ilk gelen su mümkünse kullanılmamalıdır.

İçme suyu olarak temiz su kullanılmalı, temizliğinden emin olunmayan sular içilmemeli, şüpheli durumlarda su kaynatılmalı veya filtre edilmelidir.

Özellikle halk çeşmelerinden akan herhangi bir takip ve dezenfeksiyona(klorlama) tabi olmayan sular sağlıklı ve güvenilir değildir, bu nedenle bu suların içme kullanma suyu olarak tüketilmesi sakıncalıdır.

İçme kullanma sularının temizliği için, kaynatma işlemi de çok etkili bir yöntemdir.

Suyun kaynamaya başlamasından sonra 20 dakika daha kaynatılması, gerekli temizliği sağlayacaktır.

İshal başladığı zaman kaybedilen sıvının yerine konması için temiz ve bol su içilmeli, gerek duyulduğunda en yakın aile hekimine ya da hastaneye başvurulmalıdır.

Anahtar Kelime: ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN