Yaşlılık Dönemi Depresyonuna Dikkat

17 Ocak 2022
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
84 defa okundu.
Yaşlılık Dönemi Depresyonuna Dikkat

Kırşehir Boztepe Toplum Sağlığı Merkezi tarafından yaşlılık döneminde depresyon hakkında bilgilendirme yapıldı. Kırşehir Boztepe Toplum Sağlığı Merkezi’nce yapılan bilgilendirmede: “Yaşlılık döneminde görülen, yorgunluk, halsizlik, konsantrasyon bozukluğu, unutkanlık, uyku bozukluğu, yeme bozukluğu gibi sorunlar yaşlılığın doğal bir sonucu olarak görülmemelidir. Yaşlılarda depresyon belirtisi olabilirler. Depresyonla ilgili olup olmadığını anlayabilmek için gerekli incelemeler yapılmalı ve uygun tedavi düzenlenmelidir. Yaşlılık dönemi depresyonu tedavi edilmezse fiziksel rahatsızlıkların ve sosyal sorunların artmasına sebep olur.
Depresyon hem gençlik hem yaşlılık döneminde görülebilecek bir psikolojik rahatsızlıktır. Ancak bu farklı dönemlerde bu hastalığın oluşumu, belirtileri farklılık gösterebilir. Yaşlılık döneminde beyin hücrelerinde ve damarlarda bozulmalar meydana gelir. Buna bağlı olarak beyindeki nörotransmitter (serotonin, dopamin) salgılanması ve beyindeki kimyasal dengede bozulmalar olur. Bu durum depresyona sebep olabilir. Olumsuz düşünce yapısı (mükemmeliyetçilik, öz güven eksikliği) ve tıbbi rahatsızlıklar da tetikleyebilir.
Yaşlılarda depresyon belirtileri şu şekildedir: Uzun süreli ve sürekli moral bozukluğu (en az 2 hafta),önceden zevkle yapılan aktivitelerden zevk alamama, bir şey yapmak istememe, hevesini kaybetme, umutsuzluk, karamsarlık, uyku bozuklukları (az uyuma ya da aşırı uyuma), yeme bozuklukları (iştah ve kilo durumunda belirgin değişiklik), bedensel yakınmalarla aşırı meşgul olma, doktorların gerekçe bulamadığı bedensel ağrıların olması (uyuşma, hazımsızlık vb.),günlük temizlik ve bakımını ihmal etme, suçluluk duygusu, geçmiş başarısızlıklarını, hatalarını düşünüp durma, olağan sayılamayacak kadar duygulu oma ve sık sık ağlama, ekonomik sıkıntılara çok kafa yorma, zihnin yersiz endişelerle dolu olması, zihinsel becerilerde azalma, yavaş düşünme, kararsızlık, yoğunlaşamama, dikkat eksikliği, huzursuzluk hali, yerinde duramama. Yaşlılık dönemi depresyonu tedavi edilmezse bunama, şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıklarının şiddetlenmesine, aile ilişkilerinde bozulmaya, yeti yitirmeye, bağımsızlığın azalmasına, bakıcıya, aileye yük olmaya, hastanın ve ailesindeki diğer üyelerin yaşam kalitesinin düşmesine, hastanelere başvurmada artışa, erken ölümlere, intihar eğiliminde artışa sebep olabilir.”denildi. (Nurten CEYLAN)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On