“Yaşamayı Seviyorum Danışma Merkezi” Basına Tanıtıldı

19 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
374 defa okundu.
“Yaşamayı Seviyorum Danışma Merkezi” Basına Tanıtıldı

thumbnail_merkez-1Uyuşturucu İle Mücadele Etmek Amacıyla Hizmete Açılan “Yaşamayı Seviyorum Danışma Merkezi” Basına Tanıtıldı

Dayanışma Merkezde yapılan incelemelerde basın mensuplarına açıklama yapan Vali Necati Şentürk, merkezin madde bağımlısı gençleri uyuşturucudan kurtarmak ve onları topluma faydalı bireyler olarak yeniden kazandırmak amacıyla kurulduğunu söyledi.

Bir tek kişiyi dahi uyuşturucudan kurtarmanın, meslek ve sanat sahibi yapmanın ve topluma kazandırmanın paha biçilemez bir duygu olduğunu belirten Vali Necati Şentürk, “Buraya sık sık gelerek tedavi gören yaklaşık 30 evladımızla beraber oluyoruz. Ülkemizi tehdit altına alan uyuşturucu gençlerimizin en büyük belası. Özellikle bonzai denilen madde gençlerimizi ölüme kadar sürüklüyor. Uyuşturucu maddeleriyle mücadele etmek için Valilik olarak bu projeyi hayata geçirdik.” dedi.

Projenin diğer kurumlarla ortak şekilde yürütüldüğünü ifade eden Valimiz Sayın Necati Şentürk, “İl Emniyet Müdürlüğünde, sadece uyuşturucu ile mücadele eden gruplar oluşturduk. Ekiplerimiz gece-gündüz bu konuyla ilgili çalışmalarını yürütüyor. Bu merkezde de bir polis her gün nöbet tutuyor. Böylelikle buraya dışarıdan uyuşturucu satanların girmesi önleniyor.

Çok yönlü bir tedavi uyguluyoruz. Hem tıbbi tedavi hem de çocuklarımızı sosyal hayata yeniden kazandırıyoruz. Burada bilgisayar odası var. Amaç, evlatlarımızı hünerli, nitelikli ve donanımlı bir şekilde meslek ve sanat sahibi yapmak, topluma faydalı birer birey olmalarını sağlamak.

İş-Kur bürosunda, evlatlarımıza çeşitli kurslar veriliyor ve genel sağlık sigortaları yapılıyor. Kurs alan çocuklarımıza harçlık da veriliyor. Madde bağımlısı gençlerimize İş-Kur bürosunda danışmanlık da yapılıyor. Meslek ve sanat edindirme kursunu başarıyla tamamlayan gençlerimiz iş sahibi olacaklar.

Gençlerimizin yarıda bıraktıkları eğitimlerini tamamlamaları için de gayret gösteriyoruz. Burada gençlerimizin eğitimlerini tamamlamak üzere mesleki açık lise eğitimi de veriyoruz. 14 gencimiz ders görüyor.

Gençlerimizin ilgi duyduğu spor alanları ile ilgili çalışmalarımız da var. Gençlerimizi Hirfanlı Barajındaki Gençlik Kampına götüreceğiz, maçlara götüreceğiz. Onların enerjilerini sarf etmeleri için spor yapmalarını önemsiyoruz.” şeklinde konuştu.

Yaşamayı Seviyorum Danışma Merkezinde tedavi edilen madde bağımlısı gençlere maddi-manevi her türlü desteğin verildiğini açıklayan Vali Necati Şentürk, sözlerine şöyle devam etti:

“Gençlerimize psikolojik, sağlık, eğitim alanlarında destek veriyoruz, öğle ve akşam yemeklerini veriyoruz. Aileler, burada verilen hizmetleri görsün, bilsin. Çocuklarımızı hayata yeniden kazandıralım, uyuşturucu belasından kurtaralım. Burada evlatlarımız başlarındaki sorumlularımızla birlikte her türlü sosyal aktiviteyi yapıyor. Namazlarını kılıyor, dua ediyorlar. Burada onlara Kuran-ı Kerim öğretiyoruz ve ibadetlerini yerine getiriyorlar. Gençlerimiz manevi bir boşluk içerisindeler, kendilerini yalnız hissettirmemek için, toplumda dışlanmış olarak hissetmemeleri için çocuklara ahlakî değerler, insani değerler aşılamaya çalışıyoruz. Gençlerimize müzik eğitimi de veriyoruz. Onlardan oluşan ekipler kuracağız.

Böylesine önemli bir çalışma, sivil toplum örgütlerinin desteği olmadan yürümez. Sivil toplum kuruluşları da çocuklarımıza her türlü desteği veriyorlar. Uyuşturucu kullanan gençlerimizden toplum rahatsız olmaktadır. Sivil toplum kuruluşları bu olumsuzlukların önüne geçilmesinde yardımcı olacaktır.

Merkezimizde bir şark odası mevcut. Şark odasında akıllı tahta, kitap köşesi, televizyon var. Sosyal faaliyetleri burada yapıyoruz.

B             u proje Türkiye’ye örnek olacak niteliktedir. Çocuklarımızın hayatlarının tamamını kapsayan başka bir proje daha yok. Bu projeye başarılı bir şekilde devam ediyoruz. Üç hafta önce buraya gelen gençlerimiz, bugün uyuşturucu kullanmıyorlar. Merkez her gün her saat açık. Proje dahilinde çalışan arkadaşlarımız mahalle mahalle gezip buldukları madde bağımlısı çocukları buraya getiriyorlar. Büyük bir özveri ile çalışan bütün emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Sağlık Bakanlığı ve Ahiler Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle açılan “Yaşamayı Seviyorum Danışma Merkezi”nde İl Emniyet Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Müftülüğü, İş-Kur, İl Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı İl Müdürlüğü’nün birimleri de mevcut.

Vali Necati Şentürk’ün merkezi basına tanıttığı ve Garnizon Komutanı J. Alb. Murat Bulut ile daire müdürlerinin yer aldığı program, madde bağımlısı gençlere çeşitli hediyeler verilmesi ile sona erdi.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN