Yas Günü Olmasın..!

5 Şubat 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
231 defa okundu.
Yas Günü Olmasın..!

Kendinden Başka Canları Tehlikeye Atma..!

Yas Günü Olmasın..!

81 ilin yanı sıra Kırşehir’de de asker uğurlamaları başladı. Bütün uyarılara rağmen asker uğurlama gecelerinde yaşananlar ders çıkarılmıyor. Asker uğurlama törenlerinde can güvenliği ve trafik fazlasıyla tehlikeye atılıyor.

Kırşehir dahil tüm Türkiye’den Mehmetçikler askere uğurlanıyor. Kınalı kuzular büyük bir coşku ve gururla görev yerlerine birliklerine uğurlanıyor. Asker uğurlama coşkusu yaşanan acı olaylar yüzünden yasa dönüyor.

TRAFİĞİ TEHLİKEYE ATIYORLAR

Kırşehir’de son günlerde başlayan asker uğurlama törenlerinde aynı manzaralar yaşanmaya devam ediyor. Asker uğurlamaları sırasında trafikte uzun konvoylar yapılıyor. Görüntü ve gürültü kirliliğine neden olan bu konvoylar trafiği de tehlike atıyor. Zaman zaman yaralamalı ve maddi hasarlı kazalar meydana geliyor. Diğer illerde de son günlerde asker uğurlamaları sırasında yaşanan trafik kazalarında hayatını kaybedenler oldu.

CAN GÜVENLİĞİNİ TEHLİKEYE ATIYOR

Kırşehir’de asker uğurlamalarında yaşanan diğer bir sıkıntı ise hava fişekler ve kuru sıkı tabancalar. Gece yarısı atılan hava fişekler insanları rahatsız ettiği gibi can güvenliğini de riske atıyor. Bazı asker yakınları ise kuru sıkı silahlarla atış yaparak, asker uğurlama kutlaması yapıyor. Valilik tarafından yasaklanmasına rağmen yasağı pek takan olmuyor. Asker uğurlama törenlerine yeni bir düzenleme getirilmesini talep eden Kırşehir halkı, “Asker uğurlama törenleri; insanları taşkınlıklar yapmayı, trafiği katletmeyi, çevresindeki insanlara saygısızca davranmayı ve rahatsız etmeyi gerektirir gibi bir mantığa büründü. Yaralanma ve ölüm töreni haline geldi adeta. Bunlara bir düzen getirilmeli artık. Asker uğurlama törenleri yasa dönmesin. Bu gurur günümüz yas günümüz olmasın. İnsanlarımız daha medeni ortamda evlatlarını ve yakınlarını askere uğurlamalıdır” dedi.

AİLELERİMİZ VE ASKER YAKINLARI BU KONUDA DUYARLI OLMALI

Askere giden gençlerin hava atılmaması konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar ise “Eğlence sırasında havaya atılan gencin yere düşmesi halinde sakat kalma ihtimali var. Askerin yere düşmesi halinde ömür boyu yatalak kalma durumu var. Lütfen asker uğurlamalarında bu adetten vazgeçilsin” çağrısında bulundu. (Haber: Didem Ceylan)

 

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN