YAR. DOÇ. DR. HASAN ÇALIŞ AÇIKLAMA YAPTI

8 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
507 defa okundu.
YAR. DOÇ. DR. HASAN ÇALIŞ AÇIKLAMA YAPTI

yrd_doc_dr_hasan_calisYar. Doç. Dr. Hasan Çalış: “Anne Tarafında Özellikle Kız Kardeş Anneanne veya Kız Çocuklarında Meme Kanseri Varsa İhtimali Artmaktadır.”

Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliği’nde görevli olan Yar. Doç. Dr. Hasan Çalış Meme Kanseri Hakkında açıklama yaptı. Hasan Çalış Meme Kanseri hakkında yaptığı açıklamalarda: ” Meme Kanseri memenin süt kanallarında veya hücrelerindeki kontösüs çoğalmaya verilen isimdir. Meme kanseri kadınlar arasında en sık görülen kanser türleri arasındadır. Hayatı boyunca her 8 kadından bir tanesi meme kanserine yakalanmakta. Meme kanserinde sadece %7-%9’luk bir kısmı genetik geçişlik göstermektedir. Özellikle anne tarında genç yaşta öyküsü veya erkek meme kanseri hikayesi varsa ailesel geçişe işaret edilebilir. Meme kanseri risk faktörleri arasında  kadın cinsiyeti ilk sırada gelmektedir. Erkeklerde görülme oranı %1 oranının daha altında bir orandadır. Anne tarafında özellikle kız kardeş anneanne veya kız çocuklarında meme kanseri varsa ihtimal daha da artmaktadır. Bunun yanında bir kadının bir memesinde kanseri gelişmezse ömür boyu diğer memesinde meme kanseri olma ihtimali artmaktadır. 30 yaşından sonra doğum yapanlarda erken yaşta doğum yapanlara göre meme kanseri olma ihtimali artmaktadır. Bunun dışında 12 yaşından önce regl olan veya 55 yaşından sonra menopoza giren bayanlarda yine meme kanseri olma ihtimali artmaktadır. Doğum kontrol haplar menopoz sonrası hormon tedavisi risk faktörleri arasındadır. Kalıtsal meme kanseri taşıyan bayanlar yine risk durumundadır. Bunların dışında göğüs bölgesinde radyoterapi alma alkollü ve yağ bakımından zengin beslenme ve sigara içiciliği de meme kanseri risk faktörleri arasındadır.

Meme kanserinin en sık görülen bulguları memede veya koltuk altında ele gelen kitle, meme başında şekil bozukluğu, çökme, asimetri gibi bulgulardır. Eğe kanser hücreleri uzak organlara  yayılım yaptıysa bu bulgular görülmeyebilir. Meme kanseri eğer erken evrede tespit edilmişse ileri evreye gelene kadar herhangi bir bulgu vermeyebilir. Erken teşhiste en önemli faktör kişinin bilinçlendirilmesidir. Erken evrede tanı konulması tedavinin başarısı ve hayatta kalma şansını artırması anlamında önem taşımaktadır.

Erken tanıda 3 önemli faktör var. Bunlardan bir tanesi evde kendi kendine meme tedavisi yapmaktır. İkincisi hekim tarafından yılda bir defa yapılan muayenedir. Üçüncüsü ise mamografi taramalarıdır. Kadınların 20 yaşından sonraki döneminde regle başlangıcından sonra 7 ila 10. günlerinde kendi kendine yaptıkları muayeneler önemli. Menopoz sonrası dönemlerde ise ayın sabit bir gününde bu tedavilerin mutlaka yapılması gerekiyor. 20 yaşından sonra iki yılda bir 40 yaşından sonra ise yılda bir uzmanlar tarafından meme muayenesi yapılmalıdır. Bu şekilde meme kanserinden olan ölümler %9 a kadar azalmaktadır.

Ülkemizde meme kanseri taramaları 40- 70 yaş aralarında yapılmaktadır. Ultrasonografi ve 40 yaş üzerine yapılan mamografiler meme kanseri tanısında tüm ülkelerde olduğu gibi  altın standarttır. Eğer aile öyküsü ve kalıtımsal meme kanseri gen taşıyıcılık öyküsü varsa mamografi daha erken yaşlarda tercih edilebilir.

Meme Kanserinin evresinde eğer tümör erken evrede yakalanmışsa ilk olarak cerrahi tedavi tercih edilmektedir. Cerrahi yöntemle meme tümörü etrafında hastalıksız doku kalacak şekilde meme dokusundan çıkarılır. Ya da memenin tamamı çıkarılır. Yapılan cerrahi girişimle hastalığın evresi belirlenmekte. Ek tedavileri buna göre ışın tedavisi, hormon tedavisi kemoterapi düşünülmektedir.” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On