YALANIN 7 SIRRI

6 Haziran 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
612 defa okundu.
YALANIN 7 SIRRI

mustafa kılınç resim

NLP Uzmanları Dernek Başkanı Mustafa Kılınç; kişilerin yaşam yolculuğunda söyledikleri yalanların sırrını bizlerle paylaştı.

NLP Başkanı Kılınç’a göre; kişilerin sizinle sözlü ya da sözsüz iletişim halindeyken yalan söyleyip söylemediklerini anlamanın sırları şöyle;

1. GÖZLERİNİ SİZİN “SOL” TARAFINIZA BAKARAK KAÇIRIR

Gerçekte gözler kalbinizin değil beyninizin aynasıdır. O yüzden kişiler konuşmaya başlamadan önce, konuşma esnasında ve sonrasında gözler sağa-sola-üste-yanlara ve ayak uçlarına (aşağıya) doğru hareket eder. Biliniz ki bu hareketlere yönünü veren şey sizin konuşma öncesindeki düşündüklerinizdir.

Karşınızdaki kişi; konuşurken gözlerini sizin sol tarafınıza doğru kaydırıyorsa “yalan söylediğinin” en güçlü sinyalini size veriyordur. Burası beyninizin “kurgulama” bölümüdür.

2. KELİMELERİN GÜCÜ VARDIR

Karşınızdaki kişinin ses tonundaki ani iniş ve çıkışlar sesinin tonundaki vurgu, gereğinden fazla yüksek sesle konuşmak ve daldan dala atlayarak kelimelerinin peşpeşe sıralaması “gerçek” lerden kaçma ve çarpıtma davranış kalıbının öğeleri olup yalan söylediğinin güçlü sinyalidir.”

3. BEDENİN GÜÇ KAYBI

İnsan beyni düşündüğü, doğruluğundan emin olduğu durumlarda bedeninize güç dürüşü sinyali gönderir. Ancak kendinizin bile inanmadığı şeyleri “Kandırmanın Zevki” ni yaşamak amacıyla söylemeye başladığında beden tamamen güçsüzleşip savunma kaçma hareketleri yapmaya başlar. Beden dilinde gözle görülür ve abartılı bir değişim gördüğünüzde durun. İşte tam burada güçlü yalan zilleri çalıyor demektir.

4. HAZIR CEVAP VERMEK

Karşınızdaki kişiyle iletişim halindeyken sorduklarınıza hemen hiç düşünmeden “hazır cevap” veriyorsa buraya dikkat edin. Sizden sakladığı ya da çarpıttığı bir şeyler var demektir. Biraz detaylandırdığınızda tutarsızlıkları hemen ortaya çıkacaktır.

5. KENDİNDE OLMAYANA ODAKLANMAK

Kişiler bilinçaltı düzeyde kendinde olmayan özellikleri çok fazla konuşmaya programlıdır. “Dürüstlük ekoloji, denge, adil olma vb. gibi sürekli ve abartılı bir şekilde “dürüst” ve doğru olmaktan bahsetmek size “bana dikkat et” mesajı verir.

6. EN GÜÇLÜ SESSİZ DURUŞ

Konuşma dediğimiz şey nedir aslında? Nasıl konuştuğunuzu biliyor musunuz?

Konuşma: Düşünceleriniz+Jestler+Kelime= Konuşma

Kalıbı ile otomatik olarak sol korteksteki işlemciniz tarafından gerçekleştirilir.

Kelimeden önce gelen “Jestler” en güçlü yaşan sırlarıdır.

-Kişi konuşurken kaşlarını yukarıya doğru kaldırıyorsa,

-Farkında bile olmadan burnunu kaşıyorsa,

-Ayaklarını çapraz olarak bağlayıp oturuyor ya da dikiliyorsa,

-Elleriyle sürekli kendi bedenine temas ediyorsa,

-Nefes alışverişlerinde sıklaşma ve göğsünde şişme başlamışsa,

-Ellerini kullanırken “kelime olarak sağ yöne doğru derken” elleri sol tarafı işaret ediyorsa “yalan “ iletişimine hoş geldiniz diyebiliriz.

7. KİŞİ BEYİN HIÇKIRIĞINA TUTULMUŞSA

Kişiler; olmayan gerçekte inanmadıkları ya da yapmak istemedikleri halde gerçek dışı söylemlerde bulunurken “Beyinleri hıçkırığa tutulur.”

Unutur, tekrar tekrar aynı kelimeleri söyler ve kafasını sağa sola doğru çevirir.

İlişki ve iletişimlerimizde uyumlu olmak ve gerçeklerle bütünleşmek için dikkatinizi kendinize değil karışınızdaki kişiye verin. Çünkü iletişim sizin ne anlattığınız değil, karşıdakinin ne anladığıdır.

Size karşı yalan söylenip söylenmediğini anlamanın en etkili yolu;

Karşınızdakini sadece kulaklarınızla değil aynı zamanda gözlerinizle de dinlemenizde saklıdır.

 

İletişim Bilgileri:

Adres- Tunus Cad. 85/7 Kavaklıdere/ANKARA

Tel-0312 428 89 89

E-mail- nlpdap@nlpdap.com

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN