“Yağmurun Verdiği Zarar 15 Gün Sonra Ortaya Çıkar”

15 Mayıs 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
344 defa okundu.
“Yağmurun Verdiği Zarar 15 Gün Sonra Ortaya Çıkar”

 

“Mayıs ayında Ciddi bir yağış aldık, Şimdi hasar tespit çalışmalarına gidersek hata yaparız” diyen Tarım İl Müdürü Kenan Şahin, “2018 yılında ciddi bir rekolte yaşayacağız” dedi ve ekledi,

“Yağmurun Verdiği Zarar 15 Gün Sonra Ortaya Çıkar”

İlimizde arda arda yağan yağış nedeniyle ürünleri için endişelenen Çiftçilere açıklamalarda bulunarak “Şimdi hasar tespit çalışmalarına gidersek hata yaparız” diyen Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, “Yağmurun verdiği zararın 15 gün sonra ortaya çıkacağını” söyledi.

“KUMSAL ALANLARDA Kİ MAHSULLERİMİZ BAŞAĞA KALKTI”

Şahin, “İlimizde son bahar yağışlarıyla beraber çok güzel bir mahsulümüz oldu. Bütün hububatlarımız, Buğdaylarımızın hepsi hemen hemen çimlendi. Müthiş bir ekinimiz oldu. Ama maalesef Mayıs ayında Ciddi bir yağış aldık. Normalde Nisan ayının yağışı 50 Kilograma kadar çıkar. Bu yıl Nisan ayında yağmur olmayışı nedeniyle Kumsal alanlarda ki mahsullerimiz başağa kalktı. Mayıs ayı mevsim normallerinin çok üzerinde bir yağış aldı. Şimdi hasar tespit çalışmalarına gidersek hata yaparız. Bu yağmurun etkileyeceği zaman dilimi 15 gündür. Yağmurun verdiği zarar 15 gün sonra ortaya çıkar”

“2018 YILI ÇOK BEREKETLİ OLACAĞINI ÜMİT EDİYORUZ”

“Kaman, Akpınar, Çiçekdağı ve Mucurun bazı yerlerinde Irmak Bucağı hariç ekinimiz mükemmel. Allah kaza bela vermeden bu mahsulleri alırsak 2018 yılında ciddi bir rekolte yaşayacağız. Kuraklığın emareleri Irmak Bucağı hariç, gözükmüyor”

“500 BİN DEKAR NOHUT’UMUZ VAR”

Tarım Kredi Kooperatifi sözleşme yaptı, mahsulleri alacağız diye beklentimiz o yönde diyen İl Müdürü Şahin, “Tarım İl Müdürlüğü olarak Bitkisel ve Tarımsal üretim bizde. Bu sene 500 Bin dekara yakın Nohut üretimimiz var. Nohutta ciddi bir manada rekolte bekliyoruz. Nohut 10 lira olmasın. 5 Lira olduğu zaman en ideal ve en karlı rakamdır. Tarım Kredi Kooperatifi sözleşme yaptı, mahsulleri alacağız diye beklentimiz o yönde. 500 Bin dekar Nohut’umuz var”

“PANCAR ÜRETİMİNDE TÜRKİYE’DE EN İYİ ÜRETİMİN OLDUĞU İL KIRŞEHİR”

“ÇEVRE İLLERDEN %25 DAHA FAZLA YEM BİTKİSİ DESTEĞİ ALIYORUZ”

İlimiz Hayvancılık Bölgesi ilan edildi diyen Şahin, “Bizim 10 tondan 6 tona kadar pancar üretimimiz var. Pancar fabrikamızın rekoltesinin üzerinde bir rakamla üretimimiz var. Ancak ben şunu üzülerek söylüyorum. Keşke yem bitkileri, tarla bitkileri ekebilsek. İlimiz hayvancılık bölgesi ilan edildiği için çevre illerden %25 daha fazla yem bitkisi desteği alıyoruz”

“SÜT HAYVANINA YILLIK BİN LİRANIN ÜZERİNDE DESTEK VAR

“21 ilin içerisine girdik. Suni Tohumlamadan doğan Buzağı desteğimiz 750 lira. Başka illerde 500 lira. Diğer tabi tohumlamadan doğan buzağı desteğimiz de 500 lira. 350 Liradan 500 liraya, 550 liradan da 750 lira gibi bir rakam oldu. Bir süt hayvanına yıllık bin liranın üzerinde destek var”

“YAMULA OLURSA KIRŞEHİR’E HAYAT VERİR”

“Yamula barajı ile ilgili sürekli Devlet Su İşleriyle görüşüyoruz. Bakanlık şuanda revize oluyor. Sulama birliğini hepsini Devlet Su İşleri bizden aldı. Devlet Su İşleri Yamulayla ilgili projesini bitirdi. Yamula olursa Kırşehir’e hayat verir”

“BİR DEKAR SULU ARAZİ, 10 DEKAR KURU ARAZİYE EŞ DEĞERDİR”

“İlimizin toplam sulanan alanı 421 Bin dekar. Tarım alanımız 4 Buçuk Milyon Dekar, şuanda sulanan alan %9. Yamula olduğu zaman 650 Bin Dönem arazi sulanacak. Bu da %21’lik bir artış olacak demektir. Bir dekar sulu arazi, 10 dekar kuru araziye eş değerdir” dedi.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN