“YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLER İÇİN PROJE BAŞLATABİLİRİZ”

21 Aralık 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1260 defa okundu.
 “YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLER İÇİN PROJE BAŞLATABİLİRİZ”

Hali Vakti Yerinde Olan her Öğrenci Velisi, Bir Yabancı Öğrenciyi Kendi Çocuğuna Kardeş Edinse Sanırım Hiçbir Sorun Kalmaz Diyen Kırşehir Valisi Necati Şentürk’den; 

 “YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLER İÇİN PROJE BAŞLATABİLİRİZ”

 Kırşehir Öğretmen Ömer Aydın İlkokulu ve Ortaokulu’nda öğrenim gören “Yabancı uyruklu” öğrencileri ziyaret ederek öğrencilere bot ve mont dağıtımı yapan Kırşehir Valisi Necati Şentürk, öğrencilerin kışı rahat geçirebilmeleri için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti. Yabancı uyruklu çocukların kendi çocuklarıymış gibi eğitilmesi gerektiğine vurgu yapan Şentürk; maddi durumu yerinde olan ailelerinde yabancı öğrenciyi kendi çocuğuna kardeş edinmesi gerektiğine dikkat çekti.

TÜRKÇE DE BAŞARILI OLAN ÇOCUKLARA…

Savaş nedeniyle ülkelerinden ülkemize göç eden Suriye’den, Irak’tan, İran’dan, Afganistan’dan ve Pakistan gibi çeşitli yerlerden ülkemize göç etmiş fakat Kırşehir’de ikamet eden Mültecilerin çocuklarına eğitim veriliyor diyen Şentürk; “536 çocuk ilimizde bulunuyor fakat bunların 460’a yakını ilimizde eğitim görüyor. Öğleden önce öğleden sonra olmak üzere iki şekilde eğitim görülüyor. Bu çocuklar savaş nedeniyle evlerini ülkelerini terk etmek zorunda kalmış ve ilimize sığınmışlar. Bizim üzerimize düşen görev bu ailelerin çocuklarını kendi çocuklarımız gibi eğitmek. Ama burada karşılarına çıkan sorun dil sorunu oluyor. Bazı çocuklar çok kolay öğreniyor fakat bazıları Türkçeyi öğrenmekte güçlük çekebiliyor. Bu çocuklar bize emanet bu çocukları kendi çocuklarımızmış gibi eğitmek zorundayız. Burada özellikle Türkçeyi öğrenmelerine özen gösteriyoruz. Türkçe de başarılı olan çocuklara şehir merkezinde bulunan diğer okullara gönderiyoruz ve kayıtlarını oraya yaptırıyoruz. Artık geçen seneden itibaren bir sorun kalamadı. Ama bu okullar da eğitim almaları için müfredatı bilebilecek kadar Türkçeye hâkim olmaları gerekiyor. Kırşehir kimseyi aç, Açıkta bırakmıyor. Çocukların kışı rahat geçirebilmeleri içinde elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.

“KİMSESİZLERİN, SIĞINABİLECEĞİ BİR LİMAN”

Türkiye mazlumların, mağdurların gözü yaşlıların, yetimlerin, dulların, kimsesizlerin, sığınabileceği bir liman olduğunu vurgulayan Şentürk; “Kendi çocuklarımız gibi Allah’ın bize emanetleridir. Bu çocuklar Çok travma görmüş ve savaşın içinden gelen çocuklar. Bu nedenle eğitime adapte olmaları, Türkçeye adapte olmaları çok kolay değil. Sabır isteyen bir durum. Ben Kırşehir halkının özellikle yabancı çocuklara kol kanat germelerini ve destek vermelerini rica ediyorum. Hali vakti yerinde olan öğrenci velisi bir yabancı öğrenciyi kendi çocuğuna kardeş edinse sanırım hiçbir sorun kalmaz. Böyle bir projeyi de başlatabiliriz diye düşünüyorum” dedi.

İl Milli Eğitim Müdür Vekili Şevket Karadeniz ve İl Göç İdaresi Müdürü Osman Demir’in de yer aldığı ziyarette, Vali Necati Şentürk sınıfları gezerek göçmen çocuklarla yakından ilgilendi ve onlarla birer birer sohbet etti. Program, eğitim gören göçmen çocuklara kışlık giysi dağıtılması ile sona erdi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN