Fırıncılar:“Bıçak Kemiğe Dayandı”

30 Kasım 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2844 defa okundu.
Fırıncılar:“Bıçak Kemiğe Dayandı”

Fırıncıların yaşadıkları sorunlarla ilgili Taş, son aylarda un fiyatlarının yüzde yüzün üzerinde arttığını ifade ederek ekmeğe yüzde zam istediklerini ifade etti.

1,5 TL’ye satılan 200 gram ekmeğin gramajı ve fiyatının yükseltilmesi için Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından çalışmalar başlatılmıştı. Ticaret Bakanlığı’nın onay vermesinin ardından Kırşehir’de itibaren ekmeğin gramı 240 grama, ücreti ise 2 TL’den satışa sunuldu.

Son yıllarda doğalgaz ve elektriğe art arda zam gelmesiyle ekmek yapma maliyetinin giderek arttığını ifade eden Fırıncı esnafı, un, işçi ücretleri, maya gibi maliyetlerin düşmesini umduklarını ve bu durumun fırıncı esnafını zor duruma soktuğunu belirtti.

Gazetemize konuşan Fırıncı Esnafı ekmek fiyatlarına zam yapılması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“1993 yılından bu yana Kırşehir’de ekmek fırın sektöründe hizmet vermekteyiz. Ekmek ve pastane üzerinden ürünlerimizi vatandaşa sunuyoruz. Son dört beş ay içinde malzeme fiyatlarından sorun yaşıyoruz. Fırıncılar perişan oldu iyice. Aldığımız malzemenin fiyatı gün geçtikçe artıyor. Üretim yapmakta sorun yaşıyoruz. Kazancımızın yok denecek kadar azaldı. Kafa kafaya kurtarıyor kar yapamıyoruz. Büyüklerimizden ricamız ekmek fiyatlarına bir an önce müdahale etsinler ekmeğe zam istiyoruz. Diğer türlü kapatma eşiğine geldik. Fırıncı esnafı son aylarda yaşanan girdi maliyetlerindeki artış nedeniyle zaten zor günler geçiriyor. Halkımızın yanında yer alarak, vatandaşın evine ekmek götürebilmesi için mücadele ediyoruz. Geçen seneye göre satışlar bu son 5 aya kadar güzeldi. Ama son zamanlarda malzemeye gelen zam bizi perişan etti. Vatandaş artık ekmek alamıyor. Un pahalı hayat zorlaştı. Üretim yapmakta zorluk çekiyoruz artık kepenk kapatma noktasına geldik. En kısa zamanda ekmeğe zam yapılmasını istiyoruz.”  

“Kapılarımıza Kilit Vuracak Duruma Geldik”

Fırıncıların kapılarına kilit vurmak istemediklerini belirten Fırıncı esnafı, “Biz bugün işyerlerimizin kapısına kilit vuracak duruma geldik. Birlikte yaşadığımız halkla birlikte olmasak, ekmeğin değerini bilmesek bugün kapımıza kilit vururuz. Biz kimse ekmeksiz kalmasın derdindeyiz. Evinize ve evimize ekmek götürme derdindeyiz. Halkın mağdur olmaması için mücadele ediyoruz. Unu 140 liradan alırken ekmeği 1,5 liradan satıyorduk. Bugün un 350 lira. Biz hala üretime devam etmek için mücadele veriyoruz. Devletimizin bu konudaki çabalarını görüyoruz ve devletimize olan güvenimiz ve umudumuz hala devam etmektedir. Ama bizimde dayanma gücümüz, depomuzdaki un kadardır. Unumuz bittiğinde ne yapacağımızı bilmiyoruz” diye konuştu.

Serhat Erdoğan

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN