Verem Ölüme Neden Oluyor

3 Ocak 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
233 defa okundu.
Verem Ölüme Neden Oluyor

15780768_1348878221850844_7043310453031437197_n

 

“Cumhuriyetin İlk Yıllarından Bu Yana Ülkemizde Son Derece Etkili Bir Verem Savaşı Yapılmıştır.”

 

Kamu Hastaneleri Birliği verem haftası ile ilgili mesaj yayınladı. Yayınladığı mesajda: “İnsanların sağlığı için en tehlikeli hastalıklardan biri de veremdir. Verem hastalığına halk arasında ince hastalık, tıp dilinde tüberküloz denir. Bulaşıcı bir hastalık olan verem mikrobunu Robert Koch adında bir Alman doktoru bulmuştur. Onun için verem mikrobuna Koch Basili de denir. Bu mikrop insan vücuduna solunum ve sindirim yoluyla girer. Çabuk fark edilip önlem alınmazsa vücudu kemirir, zayıflatır. Ölüme neden olur.

Ülkemizde, verem (tüberküloz) hastalığı konusunda toplumun bilgilendirilmesi amacıyla her yıl Ocak ayının ilk Pazartesi gününden başlayan hafta Verem Eğitim ve Propaganda Haftası olarak kutlanmaktadır. Ancak hastalığın yaygınlığı ve kurulan derneklerin “veremle savaş” adını taşıması, daha çok “Veremle Savaş Haftası” olarak anılmasına yol açmıştır. Bu hafta içinde (4-10 Ocak 2016) toplum sağlığını tehdit eden bu hastalıkla ilgili çeşitli bilgilendirme ve duyarlılaştırma etkinlikleri yapılmaktadır.

Ülkemiz dünyada tüberkülozun orta derecede yaygın olduğu ülkelerden biridir. Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana ülkemizde son derece etkili bir verem savaşı yapılmıştır. Ancak tüberküloz göçler gibi nüfus hareketlerine bağlı olarak yine de ülkemizde kontrol altında tutulması gereken bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre; dünya nüfusunun yaklaşık olarak üçte birinin verem mikrobu ile enfekte olduğu ve bunların % 10’unun hayatlarının herhangi bir döneminde verem hastalığına yakalanacağı belirtilmektedir. Dünya genelinde verem hastalığına yakalanma ve verem hastalığından ölüm oranları giderek azalmaktadır.” ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On