Verem Ölümcül Bir Hastalıktır

6 Ocak 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
301 defa okundu.
Verem Ölümcül Bir Hastalıktır

15941963_1168747293233288_852483156_n

 

Uzman Doktor Mehmet Çiçek: “1940’lı Yıllardan Sonra Tüberküloz Tedavisi, İlaçları Bulunarak Hastalık Tedavi Edilmeye Başlandı”

Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Uzman Doktor Mehmet Çiçek Kırşehir Hastane Televizyonu’na ‘Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası ile ilgili açıklama yaptı. Uzman Doktor Mehmet Çiçek yapmış olduğu açıklamada: ” Her yıl ocak ayının ilk haftası Veremle Savaş Haftası olarak değerlendirilmekte ve bu konuyla ilgili çeşitli basın toplantıları, afişler, konferanslar düzenlenerek verem hastalığı hakkında toplumu aydınlatmak amacıyla dediğimiz gibi her yıl ocak ayının ilk haftasında Veremle Savaş Haftası kutlanır.

VEREM NEDİR?

Verem hastalığı Mycobacterium Tüberküloz denilen bir bakteriyle oluşan genellikle akciğerlere yerleşen bulaşıcı bir enfeksiyon hastalıktır.

VEREM HASTALIĞI NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ?

Verem hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Verem hastası olan kişilerden sağlam kişilere bulaşarak yayılmaktadır. Tedavisi çok uzun sürmektedir. Bazen yıllarca sürebiliyor. Eğer verem hastalığı tedavi edilmezse öldürücü ve sakat bırakıcı olmaktadır. Verem hastalığı yüzyıllar boyunca, insanlık tarihi kadar eski olan bulaşıcı bir hastalıktır. Ta ki 1940’lı yıllara kadar. Toplumların birinci sırada yer alan ölüm sebebi olan bir hastalıktı. 1940’lı yıllardan sonra Tüberküloz tedavisi, ilaçları bulunarak hastalık tedavi edilmeye başlandı ve tüberküloz hastalığı kontrol altına alındı diyebiliriz. 1940’lı yıllarda tüberküloz hastalığı toplumun aşağı yukarı üçte birini tutmuşken şimdilerde Veremle Savaş dispanserleri yardımıyla ve toplumun bilinçlenmesi ile etkin tedavi ile hastalık 10.000’de 5’lere düşmüştür. Şu anda Türkiye’de 25.000 civarında Verem hastalığı olduğunu tahmin ediyoruz.

VEREM HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Verem Hastalığının belirtilerini kısaca söylersek; 15 günden fazla süren uzun süren öksürüklerde verem hastalığı akla gelebilir. Balgam çıkarma, balgamdan kan gelmesi, göğüs ağrısı gibi akciğeri ilgilendiren belirtilerin yanında ateş, özellikle geceleri terleme, halsizlik, yorgunluk bitkinlik gibi enfeksiyona ait bulgular vardır.

VEREM HASTALIĞININ TEŞHİSİ

Verem hastalığının teşhisi için hasta öncelikle muayene edilir. Detaylı bir analiz yapılır. Şikâyetler ne zaman başladı? , Yakın çevresinde verem hastası olan var mı? diye sorgulanır. Sonra muayene edilir ve akciğer filmi çekilir. Verem hastalığının en önemli tanı yöntemi akciğer filmidir. Filmde verem hastalığına uygun görünüm vardır. Kesin tanı için balgam tahlili de yapılır. Balgamda verem mikrobunun görülmesi hastalığın kesin tanısına etkendir. Balgam tahlili direk mikroskopla bakılır. Hastalığın ilerlememesi için tedavi başlanır.

VEREM HASTALIĞININ TEDAVİSİ

Verem hastalığını tedavisi Veremle Savaş Dispanserlerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır. Bu hastalıktan korunmak için BCG aşısı dediğimiz verem aşısının yapılmaktadır. Çocuklara 2 aylıktan itibaren ücretsiz verem aşısı yapılması zorunludur. Bu aşının ortalama 5 yıl hastalıktan koruyucu etkisi vardır. 5 yıl sonra veya askere giderken PPD testi ile hastanın bağışıklı olup olmadığı kontrol edilir. Eğer bağışıklı değilse verem aşısı tekrarlanabilir.

Topluma şundan bahsetmek istiyoruz; eğer bir kişide 15 günden fazla süren öksürük varsa, balgamdan kan geliyorsa, gece terlemesi, ateş, halsizlik varsa, yakın çevresinde de verem hastalığı varsa mutlaka Veremle Savaş Dispanserine veya hastanede göğüs bölümüne müracaat ederek verem hastalığı erken teşhis edilip tedavi altına alınması gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On