VATANDAŞI SAHTE KAMAN CEVİZİ İLE KANDIRIYORLAR.

24 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
433 defa okundu.
VATANDAŞI SAHTE KAMAN CEVİZİ İLE KANDIRIYORLAR.

kaman-ceviziHava koşullarından dolayı çıkmayan Kaman Cevizi, Sahte Satıcıların yüzünü güldürüyor.

Kaman cevizi üreticileri yaptıkları açıklamada, ilçede ceviz üretiminin 1999 yılından itibaren artarak devam ettiğini söyledi.

Kaman’da 22 bin dönüm kapama ceviz bahçesi bulunduğunu belirten ceviz üreticileri, normal şartlarda yılda ortalama 200 ile 220 ton arasında ürün elde edildiğini bildirdiler.

Ceviz üreticileri, yaşanan don olayına bağlı ilçedeki ceviz üretiminin ‘yok’ denecek kadar az olduğunu ifade ederek, “İlçemizdeki ceviz türlerinin çoğundan ürün alamadık. Kaman 1 diye adlandırdığımız tür, diğerlerine göre geç çiçeklendiği için dondan yüzde 10 etkilendi. Kaman 1 türünden yaklaşık 20 ton ürün alındı” ifadelerini kullandılar.

Kaman cevizinin lezzeti ile ünlü olduğunu dile getiren üreticiler, ince kabuklu ve içi beyaz olan cevizin 1 kilogramından 650 gram iç ürün alınabildiğini paylaştılar.

“Üreticiler olarak, bu durumu göz önünde bulundurarak Kaman cevizi satın almak isteyen vatandaşımızın mağdur olmaması için ilçemizdeki bazı yerlere bir süre uyarıcı pankartlar asıldı. Vatandaşımıza piyasada çok az Kaman cevizi bulunduğunu bildirdik, Kaman cevizi adı altında satılan ürünler konusunda dikkatli olmalarını istedik. Kaman cevizimizin olmaması sahte satıcılar için bir yarar oluyor. Maalesef bu durumun önüne geçemiyoruz” ifadelerine yer verdiler.

    Kaman cevizi adı altında farklı ülkelerden getirilen cevizin satılmasının, Kaman cevizinin marka değerini düşüreceğini dile getiren üreticiler bu durumdan dolayı çok şikayetçi olduklarını dile getirerek: “İthal ürünler, bizim cevizimiz gibi lezzetli olmadığı için bu durumun ilerleyen dönemlerde biz üreticilere zarar vereceğini düşünüyoruz. Bu nedenle de imkânlarımız kapsamında önlem almaya çalışıyoruz. Piyasada satılan cevizlerin büyük bölümü iki, üç yıl önceden ülkemize getirilen ithal cevizdir. Bu ithal cevizlerin ‘Kaman cevizi’ diye satıldığını görüyoruz. Böyle bir davranış, vatandaşın aldatılmasına yol açıyor.”

Üreticiler, cevizinin marka değerinin düşürülmesine bağlı ileride yaşanabilecek olumsuzlukları önlemek istediklerini kaydetti

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN