Vatandaşa Bir Dokunan Bin Ah İşitiyor

13 Eylül 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
193 defa okundu.
Vatandaşa Bir Dokunan Bin Ah İşitiyor

17 Eylül’de başlayacak olan 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılında bu yıl Okul zili zamlı çalması nedeniyle;

Vatandaşa Bir Dokunan Bin Ah İşitiyor

Okulların açılmasına sayılı günler kalırken, kırtasiye ürünlerine geçen yıla göre yüzde 80 ile 250 arasında zamlar yapıldı. Aileler bu duruma üzülürken, kırtasiyeciler de ürünlerin pahalı olmasından dolayı iş yapamamaktan yakınmaya devam ediyor.

OKUL ZİLİ ZAMLI ÇALIYOR!

Yaz tatili sona eriyor, 17 Eylül’de 2018-2019 eğitim yılı için okullarda ziller çalacak. Ancak  bu eğitim yılı, son dönemlerde kur yükselişinden dolayı aileler için sancılı başlayacak. Çünkü okul kıyafetlerinden, kırtasiyeye, ayakkabıdan her üründe zamların etkili olduğu gözlendi. Çocuklarının ihtiyaçları için alışverişe çıkan aileler, zamlı fiyatları görünce büyük şok yaşadıkları ve ucuz ürün arayışına girdiklerini belirtiliyor.

“MALIN KALİTELİ, KALİTESİZ OLDUĞUNA KİMSE BAKMIYOR”

Geçen yıla göre kırtasiye ürünlerine yüzde 80 ile 250 civarında zamlar yapıldığını belirten Esnaflar, bundan dolayı satışlarının çok durgun olduğunu söyledi. Ailelerin özellikle alışveriş marketlerinden ihtiyaçlarını karşıladığını belirten İlimiz Esnafları, “Malın kaliteli, kalitesiz olduğuna kimse bakmıyor. Tabi ki bu ekonomik, piyasada herkes fiyata bakıyor. Şuanda her şey çok pahalı. Veliler piyasa araştırması yapıyor, kırtasiyelere tek tek ürünleri soruyorlar. Bunu tespit ettikten sonra alışverişlerini yapıyorlar”

“TÜM ÜRÜNLERE YÜZDE 100’ÜN ÜZERİNDE ZAM GELDİ”

Döviz kurlarının yükselmesinin de kendilerini olumsuz yönde etkilediğini dile getiren Esnaflar, “2016 yılında kâğıt 3, 5 TL’ydi, 2017 yılının Eylül ayında 7 TL’ydi, şimdi ise 22 TL’ye yükseldi. Bir Faber markalı kalem geçen yıl 7 liraydı, şimdi 20 Lira, geçen yıl 1 silgi 1 liraydı, şimdi 2 Lira. Tüm ürünler ithal olduğu için her şey yüzde 100’ün üzerinde artmış durumda” diye ifade etti.

“MARKETLERDEKİ STOKLAR BİTMELİ”

Döviz kurlarının yanı sıra marketlerde satılan kırtasiye ürünlerinden dolayı da işlerinin kırıldığını vurgulayan İlimiz Esnafları, “Marketlerdeki stokların bitmesinin ardından işlerimizin rayına gireceğini düşünüyoruz” dedi.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN