Vatandaş Geçim Derdinde

30 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
384 defa okundu.
Vatandaş Geçim Derdinde

paraBütün Siyasi Partiler Yaklaşan Erken Seçim İçin Çalışmalarını Hızlandırırken, Seçimler Henüz Halkın Gündemine Girememiş. Seçimler Yaklaştıkça Adaylar Vites Yükseltirken, Vatandaşlar Geçim Sıkıntısından Ne Yapacaklarını Şaşırmış Durumdalar. Seçimle İlgili Görüşlerini Bizlerle Paylaşan Vatandaşlar Şu Anda Seçimle İlgilenmediklerini, Tek Gündemlerinin Geçim Olduğunu Dile Getirdiler.
1 Kasım erken seçimine sadece 1 gün kaldı. Milletvekili adayları seçim, vatandaş ise geçim derdinde olduğundan fazla bir heyecan yaşanmıyor. Vatandaşlar siyasi belirsizlik ve çatışma ortamından rahatsız, geçim sıkıntısı yaşayan tüm kesimler seçimin sonucu ne olursa olsun rahat etmek istiyor.

 

Hiçbir üretimin olmadığı, memur ve emeklinin aylık harcamaları ile geçim yapmaya ve katma değer oluşturmaya çalışan Kaman’daki küçük ölçekli işletmeler, hayat pahalılığı ve mantar gibi çoğalan hatta bakkal gibi mahalle aralarına kadar dağılan zincir mağazalar nedeniyle can çekişiyor.

 

“Seçimlerle işimiz olmaz, kim milletvekili seçilmiş, hangi parti kazanmış artık bizim için önemli değil” diyen birçok çarşı esnafı; “Bizim derdimiz geçimdir. Yani kim gelirse gelsin aynı geçim sıkıntılarını çekiyoruz. O nedenle seçim değil, geçim önemli,” demekteler.

 

Nerde O Eski Seçimler

 

Eskiden seçim dönemlerinde Kaman’da büyük hareketlilik yaşanır, her yerde siyaset konuşulur, hükümet kurup indirme senaryoları havalarda uçuşurdu. Yaklaşık dört ay önce yapılan Haziran seçimi bu seçim için azda olsa heyecanın azalmasında rol oynuyor olabilir.

 

Ancak, piyasada yaprak kıpırdamadığını ve mecburen kepenk açıp kapattıklarını belirten ilçemiz esnafları; “Vatandaş zorunlu ihtiyaçları dışında harcama yapmıyor, hoş zaten istese de elde yok, avuçta yok. Bugün için sadece her gün artan borçlarını ödeme telaşında, yarın ne olacağı ise meçhul. Vatandaşın ve esnafın tek derdi kredi taksitini ödeyebilmek. Kaman’da neredeyse bankalara, esnaf kefalet ve tarım kredi kooperatiflerine borcu olmayan vatandaş yok. Kimisi işletme giderlerinin, kimisi evinin, kimisi arabasının, kimisi de ektiği tarlanın tohumu ve gübresi için çektiği kredilerin taksitlerini düşünüyor,” dediler.

 

Siyasi Belirsizlik Vatandaşın Cebini Olumsuz Etkiliyor

 

Vatandaş, geçen seçimlerde ortaya çıkan tablodan dolayı seçimlerin kısa sürede bitmesini bekliyor. Siyasi belirsizliğin devam etmesi durumunda ekonomik sıkıntıların daha da katlanacağını düşünüyorlar.

 

Türkiye’deki siyasi belirsizlik ve kargaşa ortamının tüm alanlarda vatandaşları olumsuz etkilediğini belirten Kamanlılar; “İnsanlar seçimden çok geçim derdine düştü. Ülkemizde yaşanan kargaşa ortamı da vatandaşları olumsuz etkiliyor. Seçimlerin yapılarak bir an önce iyi ya da kötü bir hükümetin kurulması gerekmekte. Zaten, yeteri kadar Kurban Bayramı ve kışlık erzak alımları, okul alışverişleri gibi hayat şartlarının getirdiği sorunlarla boğuşuyoruz,” dediler.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN