VATANDAŞ ALMAKTA ZORLANIYOR. ESNAF KAN AĞLIYOR.

15 Ocak 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
809 defa okundu.
VATANDAŞ ALMAKTA ZORLANIYOR. ESNAF KAN AĞLIYOR.

Her Yıl Ard Arda Gelen Sorunların Birbirini Kovaladığını ve Her Yılın Bir Önceki Yılı Arattığını Söyleyen Kırşehir Pazar Yeri Esnafı;

   VATANDAŞ ALMAKTA ZORLANIYOR. ESNAF KAN AĞLIYOR.

Her zaman Kırşehir halkının ve Kırşehir Pazarcı Esnafının sorunlarını dinleyen 40 Arena Gazetesi Ekibimiz Bu hafta pazarda ki son durumun nabzını tuttu. Yeni yıl ile birlikte Asgari Ücrete ve maaşlara gelen cüzzi zamlarla bütün ürünlere gelen yüksek zamların oluşturduğu manzara da hem tüketiciler hemde pazarcı esnafı zorlu günler yaşıyor.

Kırşehir Pazar Yerindeki pazarcı  Esnafı da   fiyatları oldukça pahalı bulan  tüketici vatandaşlarda  şikâyetçi….

 KAR MARJINI ÇOK DÜŞÜK TUTTUĞUMUZ HALDE,

VATANDAŞ ALMAKTA ZORLANIYOR. ESNAF KAN AĞLIYOR.

Karlarından kısarak Fiyatları düşük tuttukları halde vatandaşın almakta zorlandığını belirten Pazar Yeri Esnafı, Yaşasın Yurduseven, “Çocukluğumdan beri bu işi yapıyorum. Vatandaşın alım gücü çok kötü. Fiyatlarda kar marjını çok düşük tuttuğumuz halde, vatandaş almakta zorlanıyor. Piyasanın durumu içler acısı. Esnaf kan ağlıyor. Vatandaşlar fiyatları çokta pahalı bulmuyor ama durumları yetersiz olduğundan alamıyor. Asgari ücret olmuş 1600 ama bununla birlikte her şeye zam gelmiş, bu vatandaş ne yapacak? Geçinemiyor, geçinemeyince de bir şeylerden kısma gereksinimi duyuyorlar. 3-4 kilo alacaklarmış, 1-2 kilo alıyorlar. Bu durum bize yansıyor. Esnafın ve vatandaşın sırtında ki vergi yükü, bizim üzerimizde. O nedenle piyasa çok kötü. Dolar aldı başını gitti” diye sitemlerini dile getirdi.

“VATANDAŞIN ALIM GÜCÜ BİTTİ”

Fiyatlarının düşük olmasına rağmen alıcının olmadığını söyleyen Pazar yeri esnaflarından Mustafa Ezentaş, “35 yıldır Pazar da çalışıyorum. Bu kış fiyatlar biraz daha düşük ama vatandaşın talebi bir o kadar da az. Zaten şuan genellikle kış ayında olduğumuz için hep kış meyve ve sebzeleri satıyoruz. Fiyatlarımız çok düşük ama buna rağmen alıcı yok. Vatandaşın alım gücü yok. Mazot olmuş 5 lira, benzin dersen 5,5 lira. Hâliyle getirdiğimiz, ürünlere de yansıyor. İster istemez Maliyette artıyor. Hal böyle olunca da vatandaşın cebine de yansıyor”

 “100 LİRAYLA GELİYORUZ 1 LİRAYLA GERİ GİDİYORUZ

 FAKİR FUKARA NE YAPSIN?”

“100 lirayla geliyoruz 1 lirayla geri gidiyoruz Fakir fukara ne yapsın” diyen müşteri Sultan Erbaş ise, “Bu vatandaşlar nasıl geçinsin. Geçim zora kaldı. Bir lahanaya 6 lira diyorlar biz nasıl geçinelim. 1 oğlum var. Kira veriyorum. Oğlum da hasta. Aldığım aylık dersen 1200 lira. Oğlumun bağ kurunu yatırıyorum. Bana kalıyor aylık 300 lira. İdare edersek edebiliyoruz edemezsek ne yapalım zar zor geçinip gidiyoruz. 75 yaşına gelmişim ne yapalım. Geçim her geçen gün zorlaşıyor. ”dedi

 PAZARDA Kİ SON DURUM,

 YILBAŞINDAN SONRA BİTİK.

Hep zararına satışlar diyen Serkan Aslan, “Pazarda ki son durum Yılbaşından sonra bitik. Yerinde mal pahalı ve burada satılmıyor. Hep zararına satışlar. Hep maliyetinden aşağı, onun için düzen çok bozuk. Pazar yerimiz de sebze meyve kalkmıyor, kalkmadığı için 2. Bir haftaya dönüyor masraf üzerine masraf biniyor, o zaman da olmuyor. Fiyatlar bence çok cazip, çoğu tezgâhlar para kazanmadan iş yapıyor. Her şeye zam var. Mazot benzin aldı başını gitti. Bi markete girsen her şey uçuk fiyatlar ile satılıyor. Her şeye zam geliyor ama biz hala maliyetine satış yapıyoruz. Geçen seneki kışa göre bu kış çok kötü. Her yıl bir önceki yılı arar olduk. Havalar soğuk olmayabilir ama mal satılmıyor. Piyasa da para yok, alım gücü yok, yetmiyor. Yetmediği gibi bu bize de yansıyor”

EMEKLİLERE GELDİ 80 LİRA ZAM. BU EMEKLİLER NE YAPSIN? 

Emeklilere geldi 80 lira zam bu emekliler ne yapsın neyle geçinsin, diyen Gül Şahin, “65 yaşındayım. Benim kimsem olmadığı için kendime göre alıyorum, yapıyorum. İdare etmeye çalışıyorum. Fiyatların bazıları pahalı, bazıları ucuz. Bir süzmenin kilosu 6-7 lira. Bir avuç süzme alıyoruz bir sürü para. Çoluğu çocuğu olan yandı. Geçim zor. Vatandaşlara pahalı geliyor. Esnaflara bakınca bir yönden onlarda haklı ucuz diyor ama olan vatandaşa oluyor. Eşim emekli başkada gelir yok. Çocuklar evlendi gitti eşim de 70 yaşında yaşayıp gidiyoruz. Emeklilere geldi 80 lira zam bu emekliler ne yapsın neyle geçinsin, nasıl geçinsin”

“5-6 YILDIR SÜRE GELEN KIŞLAR ESKİSİ GİBİ HİÇ DEĞİL”

Vatandaş Bir şeylerden den kısmanın peşinde olduğunu söyleyen Necati Çakır, “35 yıldır pazarcılık yapıyorum. Bu kış, son 5-6 yıldır süre gelen kışlar gibi hiç değil. Daha önceki senelerde çok daha fazla soğuk olurdu, pazara çıkardık güzel de satışlarımız olurdu ama son 7-8 seneden beri aşırı bir değişiklik var. Eskisi gibi satışlarımız yok. Kış ayı, şuanda vatandaşın masraflarının çok olduğu aylar, doğalgaz olsun, okul olsun, yakıt olsun her birine ayrı ayrı masrafları olduğu için bizlerde bu durumdan nasibimizi alıyoruz. Fiyatlarda bariz düşüş yok. Yazın boş zamanlarımda şoförlük yapıyorum başka illerde ki pazarlara bakıyorum, burayla kıyas yapıyorum, Kırşehir halkı bize kızmasın, serzenişte bulunmasın ama Türkiye’de en ucuz sebze ve meyvenin tüketildiği illerden bir tanesi Kırşehir. Etiket fiyatlarına bakıldığı zaman bu fiyatları Ankara’da ya da başka illerde görmeniz pek mümkün değil. Ama buna rağmen vatandaşın alım gücü her geçen gün düşüyor. Kısır döngü, az alıyorlar. Eskiden 4-5 kilo alırlardı, şimdiler de 1-2 kilo alıyorlar. Eskisi gibi çok alışveriş yapan yok, Sadece ihtiyaç dâhilinde. Artık vatandaşta bireylerden kısmanın peşinde”

 “VATANDAŞ PAZARA GİRMİYOR”

Vahit Üzümcü, “Normalde şu mevsimde pazarın çok güzel olması lazım ama vatandaş pazara girmiyor. Hem soğuk var hem de sebzeler pahalı o nedenle vatandaşın da alım gücü olmayınca Pazar yerine köylü halkı girmiyor. Köylü halkı girmeyince de pazarda kimse olmuyor. Her sene bir önce ki seneyi arıyoruz”

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On