Vali İbrahim Akın İle Dobra Dobra

3 Nisan 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
588 defa okundu.
Vali İbrahim Akın İle Dobra Dobra

Kırşehir Valisi İbrahim Akın İlk kez makamında bir televizyon programına konuk oldu.

Kanal 40 Televizyonumuzun Konuğu olan Vali İbrahim Akın Genel Yayın yönetmenimiz Sait Yanık’ın sorularını yanıtladı.

Valilik makamında gerçekleştirilen programda konuşan Akın, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Akın, Pandemi sürecini değerlendirerek, Hükümet binası olarak başlatılan ve yarım kalan inşaatın akıbeti hakkında bilgiler verdi.

İşte O Röportaj; 

“Vali olmadan önce nasıl bir hayatınız vardı?”

İbrahim Akın: “Bildiğiniz üzere buraya Ankara’da İç işleri bakanlığında mülkiye teftiş kurulunda başkan yardımcısı olarak görev yapmakta iken atandım. Orada daha çok kendi içinde işleyen bir sistem vardı gündüz mesai akşam çıkışı belli olmayan ama sürekli dosya üzerinde evrak incelemesi ile geçen yoğun bir dönemdi. Öyle bir çalışma şeklinden 2018 Mayıs ayında Kırşehir Valiliğine atandım. Valilik daha farklı toplumun bir çok kesimi ile içli dışlı bir taraftan bürokratik işlemler varken bir taraftan sahada olmanız gereken bir meslek dolayısıyla daha çok kapalı bir mekanda bir dosya üzerinden bir çalışma şeklinden daha geniş açıdan bakmanız gereken bir alana geçmiş olduk.  Bu nedenle hayatımızda köklü bir değişiklik oldu.”

Sait Yanık:“Ek Gördüğünüz Bir Şey Şurayı Da Eksik Yaptım Diyebileceğiniz Bir Şey Var Mı?”

İbrahim Akın: “Ebetteki insanız bizim eksikliklerimiz olacaktır. Neticede insanla uğraşıyoruz bizim göremediğimiz yetişemediğimiz durumlar olaylar mutlaka olacaktır. İnsan olarka eksikliklerimizin mutlaka olacağını kabul etmek gerekir.”

Sait Yanık: “Kovid 19 salgının yarttığı küresel kriz iş dünyasında bir çok olumsuzluklara neden oldu. Bireyler üzerinde de karamsarlık olumsuz gibi etkiler oldu. Bu etkilemeleri genel olarka nasıl değerlendiriyorsunuz?”

İbrahim Akın“Geçen yıl Mart ayında hem dünya hem ülkemiz Kovid-19 ile mücadele ediyor. Bu mücadele kapsamında bir çok tedbir aldık. Bu kararlar içerisinde 65 yaş üstü vatandaşlarımızı evlerinde tuttuğumuz zamanlar oldu. 20 yaş altı gençlerimizi evde tutuğumuz zamanlar oldu. Hafta sonu sokak kısıtlamaları yatığımız zamanlar oldu. Bizim bugüne kadar deneyimlediğimiz yaşadığımız bir yaşam biçimi değildi. Bunun mutlaka insanlar üzerinde kapalı ortamda kalmak hala maske ile dolaşmak dostlarımıza  sevdiklerinize hatta çocuğunuza sarılamamaktan imtina ettiğimiz günler yaşadık ve hala yaşıyoruz. Bunların mutlaka insan psikolojisi üzerinde olumsuz etkileri oldu bunu zaten konun uzmanı insanlarda gerekli mecralarda dile getiriyorlar. Ama bu dediğim gibi sadece sürekli bizim ülkemizin yaşadığı bir sorun da değil dünyanın mücadele ettiği bir sorun bizler bunun vatandaş düzeyinde vatandaşlarımıza yansımaması için devlet olarak birçok tedbir alıp uygulamaya koyduk. Vatandaşımızın hayatını kolaylaştırmaya dönük çalışmalar yürüttük. Hala yürütmeye devam ediyoruz. ümit ediyorum ki karşılıklı sevgi saygı anlayış içerisinde atlatacağız ve özlediğimiz arzu ettiğimiz günlere tekrar kavuşacağız.”

Sait Yanık“İş Ekonomisi Olarak Bakıldığında Kovid 19 Kötü Etkilerini Görüyoruz. Salgın Döneminde Bir Çok İşletmeler Kapandı e Evde Çalışmaya Geçildi Dolayısıyla Sosyalleşmeden Uzaklaştık Bu Durum Nasıl Bir Etkiye Sebep Oldu?”

İbrahim Akın:“Tabi bu pandemi süreci iş dünyası esasında bazı kesimler için sorunlar ve sıkıntılar getirirken bazı sektörlerde de yol açıcı bir durum ortaya  koydu. Örneğin mobilya temizlik sektöründe uzaktan internet üzerinden satış işlemelerinde yeni alanlar yeni fırsatlar doğurdu. Evde çalışma evi ofise döndürme şeklinde çalışma usulleri geliştirildi. Belki bu dönemde kazandığımız bazı alışkanlıklar önümüzde ki dönemler de bu hayatımızın çalışma alanlarda hayatımızın bir parçası olacak. Bazı sektörlerde de sıkıntıları beraberinde doğurdu ama devletimiz aldığı kararla yaptığı desteklerle bu dönemde sıkıntı yaşayan esnafımızın çalışanlarımızı hayatını kolaylaştırma bir nebze de olsa destek olma yönünde önemli adımlar attı. Halende bu destekler verilmeye devam ediyor. Ama bu sürecin hiç birimizin geçmişte deneyimlemediği görmediği bir süreç bu dönem de kazandığımız bazı alışkanlıklar hayatımızın ilerleyen döneminde de bizim hayatımızın bir parçası olmaya devam edecektir.”

Sait Yanık :“Sosyal hayatta alışkanlıkların değişmesi ekonımik sorunlardan kaynaklanan olumsuz duyguları yönetmek ve sağlıklı karar almak adına vatandaşlara nasıl bir davranış biçimi önerirsiniz?”

İbrahim Akın:“Bu dönemde hepimizin bunaldığın dinlenmeye ihtiyaç olduğu zamanlarda insan üzerinde mutlaka olumsuz etkileri de mümkün bizim karşılıklı sevgiye saygıya anlayışa ihtiyacımız var burası Ahi Evran’ın memleketi o anlamda biz kendimizi şanlı görüyoruz Kırşehirli insanımızda bu hasretlere fazlasıyla sahip o yüzden karşılıklı sevgi sayı hoşgörüyle buru süreci birlikte sürdüreceğiz.”

Sait Yanık:“Merkez mahalle ve köy muhtarlarıyla bir araya geldiğiniz toplantılarda pandemi sürecini de değerlendirerek herkese üzerine düşeni yapması gerektiğini söylediniz. Bu tek başına fayda sağlamakta mıdır?”

İbrahim Akın:“Elbette tek başına değil bu biz toplumun bütün kesimleriyle ilişki halindeyiz. Toplumun tüm kesimlerine ulaşmaya çalışıyoruz. Muhtarlarımızda bizim vatandaşlarımızla devlet arasında köprü görevi ifa eden kamu görevlileri dolayısıyla bu süreçte onlarında desteğine ihtiyacımız olduğu muhakkak. Pandemi ile ilgili değerlendirme toplantısı gerçekleştirdik. Bu toplantıda esnaf odaları birliği başkanımız ticaret odası başkanımız yerel yönetimi temsilen belediye başkanımız kamuyu temsilen diğer ilgili müdürlerimizle bir araya geliyoruz. Bu süreç toplumun bütün kesimlerinin  birlikte vereceği mücadele ile aşılabileceği bir süreçtir. Dolayısıyla bizim her kesimin herkesin  desteğine ihtiyacımız var bu güne kadar birlikte götürdük bu süreci bundan sonrada birlikte götüreceğiz. Bu süreçte sadece muhtarlarımızın değil imamlarımızın diğer kamu görevlilerimizin polisimizin bekçimizin jandarmamızın tüm kamu görevlilerinin de desteğine ihtiyacımız var bu süreçte bütün kamu görevlilerimiz sahada alanda herkes üzerine düşeni yapmaya çalışıyor.  Muhakkak ki bu süreçte muhtarlarımızın da önemli katkıları oldu. Kendileri bizzat alana çıkıp denetlemelerimize iştirak ettiler. Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamalarının olduğu dönemde birebir onların ihtiyacının karşılanması noktasından bizim sahadaki ekiplerimiz de sokak sokak mahalle mahalle gezdiler. Bize çok önemli destekler verdiler. Bundan sonra da inşallah toplumuzun tüm kesimleriyle sivil toplum örgütlerimle siyasi partilerimizde derneklerimizle sendikalarımızla hep birlikte bu süreci yürüteceğiz ve birlikte başaracağız.”

Sait Yanık “Salgında Risk Haritasına Baktığımızda Kırşehir Turuncu Kategoride İlimizin Son Durumu Nedir?”

İbrahim Akın “Bildiğiniz üzere geçtiğimiz pazartesi risk durumu yeniden güncellendi bu güncellenen risk durumuna göre iç Anadolu da illerimizin tamamına yakınının çok riskli gruba girdiğini ve renk olarak kırmızıyla güncellendiğini gördük bunun ortasında sadece Kırşehir’imiz turuncu gözüküyor bu bizim ve şehirmiz açısından birlikte verdiğimiz mücadele de kısmi de olsak başarılı olduğumuz görünüyor. Ancak asla bu bizi yanıltmamalı çünkü biz bir önceki değerlendirme de risk gruplar sınıflandırmalarda  sarı renkteydik. Biz sarıdan turuncu renge geçtik. Bizde de vaka sayılarımızda diğer paradikmalarda geriye gidiş söz konusu oldu. Biz asla şunu unutmayalım. Evet sarıda kaldık ama sarıdan turuncuya bir üst risk kategorisine geçtik ve yüksek riskli iller arasında yer aldık. Dolayısıyla geçmişteki durumumuzdan daha da olumsuz bir noktaya gittik. Bir üst kategoriye geçmemek için bizim geçmişte uyguladığımız tedbirlerin yetersiz olduğunu ve bu konuda tüm vatandaşlarımızla birlikte alınan tedbirlere daha fazla rihayet etmemiz gerektiği bir tablo ile karşı karşıyayız. Diğer illerin kırmızı bizim turuncu olmamız bizi asla ve asla rehavete sevk etmemeli aksine geçmiş dönemde çok daha dikkatli olmamız gerektiği gerçeğini bize hatırlatmalı. O nedenle de bütün vatandaşlarımıdan sizlerin aracılığıyla bu mücadele de temel prensipleri olan maske mesafe temizlik konusunda çok daha dikkatli ve titiz olmamız gerektiğini ve bu konuda vatandaşlarımıza hassasiyet ve duyarlılık beklediğimizi bir kez daha ifade etmek istiyorum.”

Sait Yanık: “Geçtiğimiz günlerde gazeteci yazar Yavuz Donat beni aradığında Kırşehir’deki durumun nasıl olduğunu sordu. Bende Dedim ki Kırşehir eğitimde çok iyi bir durumda olan şehrimiz fakat mültecilerin şehrimizde olması bu eğitimi kısmen de olsa sekteye uğratıyor. Aynı zamanda koronavirüs ile mücadele de burum etki ediyor buna bağlı olarak ilimiz salgından nasıl etkileniyor?”

İbrahim Akın: “Bu top yekûn bir mücadele dolaysıyla toplumun şu kesimleri uydu şu kesimleri uyamadı demek doğru bir yaklaşım olmaz elde buna ilişkin bir veri de söz konusu değil. Bu mücadeleyi hep birlikte veriyoruz. Bunu böyle değerlendirmek lazım ve bundan sonra da mücadelemize top yekün devam etmemiz lazım bir kesimin uyması diğer kesimin uymaması doğru bir yaklaşım olmaz. O anlam da bugüne kadar biz ilimizde salgınla mücadele konusunda hiçbir zaman salgının bizim kontrolümüzden çıkacak bir düzeye erişmesine yol açmadık ve böyle bir tablo ile karşılaşmadık. Bunda bütün şehrimizin duyarlı hassasiyeti bizi bu nokta da tuttu inşallah bundan sonra da bu duyarlılıkla bu süreci daha az sıkıntıyla atlatacağız diye ümit ediyorum. Bu konuda hassasiyet gösteren arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Ben dolaşıyorum sürekli sahadayım.”

Sait Yanık:“Esnaf ve Vatandaşları Denetlerken Ne Gibi Sorularla Karşılaşıyorsunuz?”

İbrahim Akın: “Bazen ilk başladığımız dönemlerde denetim ekibini gördüğünde tedbir alıp daha sonra tekrar tedbirden uzaklaşma yönünde davranışlara şahit olabiliyorduk. Bir süre esnaflarımız faaliyetlerimizi durdurmak zorunda kaldılar. Bu süreçte onlar açısından zor bir süreçti. 1 Martta başlayan kontrollü normalleşme süreciyle birlikte esnafımızı rahatlatmaya yönelik bazı belli saat sınırlamasıyla olsa da faaliyetlerine izin verildi. Bu denetimlerde şunu görüyorum ki geçtiğimiz dönemdeki yaşadığımız olaylar bize ders niteliğinde oldu. Bu dönemde çok daha dikkatliyiz. Bunu saha da da görüyorum esnaflarımızın yaklaşımlarıyla da görüyorum. Çünkü biz ne şekilde nasıl çalışmalarında servi yapmaları gerektiğini kapılarına gerekli uyarıcı afişler asmaları gerektiğini söylediğimizde bunlara mutlaka riayet etmeye çalıştıklarını görüyorum. Çünkü bu tedbirleri almasak tekrar geriye dönüşler ve tedbirler almak zorunda kalacağız.”

Sait Yanık: “Ankara Caddesinde Hükümet Konağı Olarak Yapımına Başlandı Ama Kredi Yurtlar Kurumuna Verildi. Şuanda İnşaat Atıl Durumda Duruyor Bu Konu Hakkında Neler Söyleyeceksiniz?”

“Bilindiği üzere 2017 yılında mevcut hükümet konağı olarak yapımına başlanmış. Bu hükümet konağının planlanmasında şuanda kullandığımız Valilik birimlerinin oraya geçeceği buna ilave olarak Nüfus Vatandaşlık Müdürlüğü Göç İdaresi Müdürlüğü Sivil Toplum İlişkiler Müdürlüğü Ticaret Müdürlüğü ve Sanayi Teknoloji Müdürlüğü sadece bu birimlerin geçmesi planlanmış. Dolayısıyla kamuoyunun algıladığı şekliyle ildeki bütün kurumların toplanacağı bir hükümet konağı değil. Hükmet konağı olunca sanki vatandaşlar kapıdan gelecek hangi birimde işi varsa orada çözüp gidecek gibi bir algı var bu doğru değil. Şuanda içinde bulunduğumuz bina hükümet konağı 2007 yılında hükümet konağı olarak kullanılıyor. Dolayısıyla ilgili bakanlıkça burada bir değerlendirme yapıldı. Tabi orası başladığında ihtiyaç vardı. Daha sonra bildiğiniz üzere Milli Eğitim Müdürlüğü Göç Müdürlüğü Ticaret Müdürlüğü, hükümet konağına gelmesi planlanan bütün birimler tek bir binada toplandılar. Burada ne kadar ihtiyaçtandır hareket böyle bir değerlendirme yapıldı. Gençlik Spor Bakanlığı ile İç İşleri Bakanlığı arasında imzalanan bir protokol ile Gençlik Spor Bakanlığına devredildi. Oranın iki katı bütün vatandaşlarımıza gençlerimize açık kitap kafe dediğimiz kütüphane tarzı sosyal tesis diyebileceğimiz şekilde planlayacak bir tarafı da gençlik merkezi üst katları da yurt olarak yapmayı planlıyorlar. Projede revize yapıldı son aşamada bu proje değişikliği yapıldıktan sonra belediye ruhsatı revize için başvurulacak oradan alınacak ruhsat sonrası hızlı bir şekilde yapının tamamlanması noktasında faaliyet gösterilecek.”

Sait Yanık: “Toplu Cenaze Namazı Kılmak Toplantılarda Bulunmak Cuma Namazı Kılmak Virüsün Bulaşma Riskini Arttırıyor. Bu Bağlamda Ramazan Ayında Teravih Namazı Kılınacak mı?”

İbrahim Akın: “O konuyla ilgili diyanet işleri başkanlığımız gerekli açıklamayı yapacaktır. Ancak biz hem cenaze namazlarında hm taziyelerde hem düğünlerde vatandaşlarımızın bira araya geldiği bu tür etkinliklerde maske mesafe temizlik dediğimiz kurula riayet edilmesini arzu ediyoruz. bazen cenaze namazlarında o acıyla buna uyulmadığı o konularda yetirince hassasiyet gösterilmediği durumlar oluyor bu konuda biraz daha duyarlı olalım.”

40 Arena Haber Merkezi

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On